Prijeđi na sadržaj

Wikipedija:Priručnik za administratore

Izvor: Wikipedija

Ova stranica predstavlja osnovni priručnik za uporabu administratorskih ovlasti. Ovdje su opisana pravila koja se moraju poštovati pri obavljanju administratorskih funkcija, a koja ne pokrivaju pravila koja se inače odnose na sve Wikipediste.

Brisanje

[uredi kôd]

Brisanje stranica

[uredi kôd]

Kliknite na karticu obriši ili obriši ovu stranicu na vrhu stranice koju želite obrisati. Ako rabite monobook sučelje, možete koristiti i prečicu s tipkovnice alt+d. Otvorit će vam se stranica s poljem u koje trebate upisati razlog brisanja, i tipka za potvrdu ove akcije. Ovo će polje često sadržati prvih 150 znakova sa stranice koju želite obrisati. Za brzo brisanje, može biti prihvatljivo ostavljanje tog teksta kao razloga brisanja. U ostalim slučajevima, potrebno je objasniti razlog brisanja. Na stranici na kojoj trebate povrditi brisanje pojavit će vam se upozorenje ako je stranica mjenjana više puta. Tada morate provjeriti povijest stranice (stare promjene) prije nego je obrišete. Promjena na stranici koju trenutačno gledate mogla bi biti samo vandalizirana inačica pravog enciklopedijskog članka. Pošto ste obrisali stranicu, provjerite ima li stranicu za razgovor pa i nju također obrišite. Ako je članak obrisan zato što nije enciklopedijski, provjerite prvo da nema poveznica koje vode do njega kako biste spriječili njegovo ponovno stvaranje.

Brisanje slika

[uredi kôd]

Kako biste obrisali sve inačice datoteke, možete odabrati opciju "izbriši sve", ili obrisati stranicu s opisom slike kao što bi obrisali članak. Za brisanje određene inačice datoteke, kliknite na poveznicu "izbriši ovu" koja se nalazi kraj te inačice.

Ako postoji više inačica slike, klik na "izbriši sve" napravit će upravo to. Ne možete obrisati najnoviju inačicu a da ne obrišete i sve ostale, kao i stranicu s opisom slike.

Nakon što kliknete na "izbriši sve", otvorit će se stranica za potvrdu slična onoj koja se koristi pri brisanju članaka i brisanje će biti zabilježeno u evidenciji. Stranica za potvrdu se ne pojavljuje kada brišete pojedinačnu stariju inačicu, ali se svejedno bilježi.

Napomena: Obrisana se slika može vratiti ali ipak budite vrlo pažljivi pri brisanju i vraćanju.

Vraćanje obrisane stranice

[uredi kôd]

Stranice mogu biti vraćene dokle god se nalaze u arhivu. Arhiv se povremeno prazni, a povremeno se gubi baza podataka pri padu sustava.

Ako stranica nije vraćena od brisanja, kada odete na tu stranicu pojavit će vam se poruka koja govori koliko ima obrisanih izmjena stranice. Ako kliknete na tu poruku otvorit će vam se stranica na kojoj su prikazane obrisane izmjene. Svaku izmjenu možete pogledati pojedinačno. Stranicu vraćate tako što ćete kliknuti na tipku vrati koje se pojavljuje na stranici za potvrdu; ovo podrazumijeva vraćanje svih obrisanih promjena. Ako želite, možete vratiti određenu inačicu tako što ćete označiti promjenu koje se nalazi pored njega (pokaži/sakrij). Stranica je vraćena čim kliknete na ovu tipku. Vraćanje se stranica također bilježi kao i brisanje; ako ne vratite sve izmjene obrisane stranice, bit će zabilježeno onoliko koliko ste vratili.

Ako je stranica već vraćena a želite vratiti prethodnu promjenu, idite na povijest stranice. Tamo ćete naći tipku za vraćanje kao što je opisano iznad. Također možete unijeti pun URL za vraćanje. Na primjer http://hr.wikipedia.org/wiki/Posebno:Undelete/Test.

Spajanje povijesti stranica

[uredi kôd]

Spajanje povijesti stranica je način popravljanja poteza „iskopiraj i zalijepi“. U osnovi, uključuje brisanje stranice, premještanje druge stranice na njeno mjesto i vraćanje originala preko one koju ste upravo premjestili. Ovaj potez se ne može vratiti unazad i stoga ga koristite veoma pažljivo. Vidi [1]

  • 1. korak obrišite "dobru" stranicu, tj. stranicu s pravilnim nazivom (komentar može biti privremeno ili brisanje radi spajanja povijesti stranica)
  • 2. korak "lošu" stranicu (stranicu s nepravilnim nazivom) premjestite na "dobru" (obrisanu u prvom koraku), ostavite preusmjeravanje (da ga ne morate ručno poslije raditi)
  • 3. korak vratite obrisane doprinose iz prvog koraka
  • 4. korak vratite zadnju inačicu članka (ako je ona iz prvog koraka), ako nije - gornja 3 koraka su dovoljna (Ctrl+Shift+R pomaže ako imate Firefox)

Zaštita

[uredi kôd]

Postavljanje i skidanje zaštite na stranice

[uredi kôd]

Da bi zaštitili stranicu, kliknite na karticu zaštiti koja se nalazi na vrhu stranice. Ako koristite monobook sučelje, možete koristiti prečicu s tipkovnice alt+=. Ovo vas vodi do stranice za potvrdu sličnoj onoj koji se pojavljuje pri brisanju. Upišite razlog zaštite u polje za to, a zatim kliknite na tipku za potvrdu. Ovo se automatski bilježi, ali bi također trebalo zabilježiti i na Wikipedija:Zaštićene stranice. U slučaju rata izmjena, trebalo bi dodati {{zaštićen}} na vrh članka koji ste zaštitili. Uklanjanje zaštite funkcionira na isti način. Na stranice koje se zaštićuju samo za neregistrirane suradnike na dno dodajte [[Kategorija:Zaštićene stranice za neprijavljene suradnike]].

Uređivanje zaštićene stranice

[uredi kôd]

Kliknite na karticu uredi na uobičajen način. Jedina je razlika upozorenje na vrhu stranice koje vas podsjeća da je stranica zaštićena. Pročitajte pravila zaštite prije nego što ovo napravite.

Postavljanje i skidanje zaštite na slike

[uredi kôd]

Zaštita slike uglavnom funkcionira poput zaštite stranica (vidi iznad). Kada kliknete na „zaštiti“ na stranici s opisom slike, zaštićuju se i slika i stranica. Stranica s opisom slike biti će zaštićena, i suradnici koji nisu administratori neće moći vraćati sliku na stariju inačicu, ili postavljati noviju inačicu preko stare.

Uređivanje sučelja

[uredi kôd]

Poštujući konsenzus, možete promijeniti bilo koji tekst suradničkog sučelja uređivanjem zaštićenih stranica u MedijaWiki imenskom prostoru. Dizajn sučelja možete promijeniti na MediaWiki:Monobook.css. Ove stranice mogu se uređivati na uobičajen način, ali neke zahtijevaju prije HTML nego Wiki sintaksu.

Blokiranje

[uredi kôd]

Blokiranje suradnika ili IP adrese

[uredi kôd]

Za blokiranje IP adresa, možete kliknuti na blokiraj poveznicu koja se pojavljuje pored IP adrese na nedavnim promjenama. Za prijavljene suradnike, možete otići na Posebno:Blokiraj ili također poveznicu blokiraj. U prvo polje za unos upišite ime suradnika ili IP adresu, a dužinu blokiranja u drugo. Dužinu blokiranja procjenjujete u skladu sa situacijom koja je dovela do blokiranja suradnika. Razlog blokiranja unesite u treće polje. Razlog bi trebalo objasniti i suradniku zašto je ona ili on blokiran. Imajte na umu da bi blokiranje moglo utjecati na neke nedužne suradnike i da bi i oni također mogli primiti ovu poruku, stoga ne pišite ništa uvredljivo, zbunjujuće, ili nejasno kao razlog blokiranja. Zatim kliknite na blokiraj suradnika. Ovo će biti automatski zabilježeno i suradnik će se pojaviti na popisu blokiranih IP adresa i suradnika dok vrijeme blokiranja ne istekne.

Blokiranje više IP adresa

[uredi kôd]

Idite na Posebno:Blokiraj i unesite sve adrese u prvo polje (koristeći kose crte). Dalje pratite upute iz prethodnog poglavlja. Molimo nemojte koristiti ovu opciju ako u potpunosti ne razumijete postupak. Pročitajte daljnje upute (na engleskom).

Deblokiranje korisnika, IP ili više njih

[uredi kôd]

Idite na Posebno:Blokirane adrese, pronađite suradnika kojeg želite odblokirati, i kliknite na deblokiraj poveznicu. Pojavit će vam se stranica za potvrdu na kojoj morate unijeti razlog deblokiranja. Ovo se automatski bilježi i suradnik će biti trenuačno deblokiran. Ako je više njih blokirano zajedno, morat ćete sve odblokirati. Nije moguće deblokiranje određene IP adrese iz tog skupa.

Jednogodišnje zabrane postavljanja slika

[uredi kôd]

Suradnici koji krše Opće uvjete slanja i označivanja slika na Wikipediji na hrvatskom jeziku nakon dva upozorenja na kršenje ove politike dobivaju jednogodišnju zabranu slanja slika, a svaku slijedeću koju postave briše se.

Vraćanje izmjena

[uredi kôd]

Svaki suradnik može vraćati promjenu na raniju inačicu – ručno. Administratori imaju tipku za vraćanje koja im olakšava posao. Da biste vratili izmjene nekog suradnika na posljednju izmjenu prethodnog, kliknite na poveznicu vrati u starim izmjenama stranice, popisu doprinosa suradnika, ili na stranici za usporedbu izmjena. Vaša će izmjena biti označena kao manja izmjena s automatskim sažetkom promjena nalik sljedećem (Vraćene izmjene od suradnika B na posljednju izmjenu suradnika A). U slučaju velikog broja vandalizama koji preplavljuju nedavne izmjene, možete koristiti „botovsko vraćanje“ izmjena. Dodajte &bot=1 na kraj URL adrese korištene za pristup popisu doprinosa korisnika. Na primjer, http://hr.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=Posebno:Contributions&target=Vandal&bot=1. Kada se poveznica za vraćanje izmjena zatim klikne na popisu doprinosa, vraćena, i originalna izmjena koju vraćate će biti skrivene u nedavnim promjenama.

Mjesta na kojima administratori mogu biti od pomoći

[uredi kôd]

Administratorske ovlasti djelomično mogu biti od pomoći pri radu na određenim mjestima na Wikipediji:

  • kod incidenata koji zahtijevaju intervenciju administratora
  • kod problema s autorskim pravima
  • kod provjere nedavnih promjena

Povezani članci

[uredi kôd]