Augustin Juriga

Izvor: Wikipedija

Augustin Juriga (Subotica, 1947.) je umjetnički fotograf i novinar iz Vojvodine. Rodom je bački Hrvat. Najreprezentativniji je umjetnički fotograf iz zajednice Hrvata u Vojvodini.

Od 24. ožujka 1979. do 5. kolovoza 1996. je radio kao kao fotograf u Međuopćinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Subotici.[1]

Njegov fotografski opus su obilježile slike koje su u svezi s arhitekturom, objektima i etnografskim predmetima s područja Vojvodine, naročito kazalište u Subotici, Gradska kuća, groblja, Međunarodni festival kazališta za djecu. Osobito mu se ističu fotografije nastale u svezi s Dužijancom. Osim zavičajnih tema, omiljena tema su mu Pakistan (Lica Lahorea)[2] i urbani prizori iz Amerike. Ipak, fotografski opus mu se nije ograničio samo na nežive objekte, nego su mu i ljudi bili zanimljivom temom. Izlagao je zajedno s drugim fotografima i samostalno u nekoliko gradova. Fotografski je opremao knjige, kao što je bila monografija o prvom suvremenom slikaru u bunjevačkih Hrvata Stipanu Kopiloviću.[3]

Član je Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera Vojvodine i Nezavisnog udruženja novinara Srbije.

2011. se godine je serija poštanskih maraka tiskanih na temu Dužijance sadržavala je vinjete koje se napravilo temeljem fotografija Augustina Jurige. Na njima se prikazuje risarske radove i ine običaje u svezi s običajem bačkih Hrvata, Dužijancom.[4] U istoj seriji su djela Kate Rogić, Marije Ivković Ivandekić i Jozefine Skenderović.[4]

Djela[uredi | uredi kôd]

  • Salaši u mom oku, fotomonografija, 1997., (nagrada dr Ferenc Bodrogvári)
  • Ris, monografija, 2003.
  • Zaostavština predaka, katalog mađarskih narodnih običaja, 2000.
  • kalendari na temu Subotice (nekoliko nagrađenih)

Osim svojih samostalnih djela, njegove fotografije su obogatile monografije poznatih autora, Boška Krstića (monografija o Subotici) i Bele Durancija (Arhitektura secesije u Vojvodini).

Nagrade[uredi | uredi kôd]

Kalendari s njegovim fotografijama su bili nagrađivani, a 2005. je dobio i nagradu Pro urbe.

1998. godine dobio specijalno priznanje »Dr Ferenc Bodrogvári« grada Subotice za retrospektivnu izložbu i fotomonografiju »Salaši u mom oku«. 2000. godine u Gospođincima mu je dodijeljeno Zlatno paunovo pero za zbirku fotografija na temu seoskih groblja. Tim Foto Juriga design, koji čine Augustin Juriga i njegov sin, grafički dizajner, Viktor Juriga, dobio je priznanje na V. Jugoslavenskoj izložbi novogodišnjih kalendara za 2001. godine, a 2003. priznanja na VII. Jugoslavenskoj izložbi kalendara za 2003., održane 11. veljače održana u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu, za kalendare Tržnica i Fontane. (Zavoda za urbanizam).[5]

Izvori[uredi | uredi kôd]

  1. (engleski) The Establishment of the Institute for Monument Protection - History[neaktivna poveznica]
  2. Subotica.info[neaktivna poveznica] Lica Lahorea, 3. travnja 2007. — Pristupljeno: 17. svibnja 2011.
  3. Hrvatska riječArhivirana inačica izvorne stranice od 13. rujna 2011. (Wayback Machine) D.B.P.: Prvi suvremeni slikar u bunjevačkih Hrvata - Novo izdanje ZKVH-a: »Slikar Stipan Kopilović 1877.-1924.«
  4. a b Hrvatska riječArhivirana inačica izvorne stranice od 4. ožujka 2016. (Wayback Machine) Sto godina žetvenih svečanosti u Subotici: Poštanske marke s motivima Dužijance, 8. srpnja 2011., preuzeto 20. kolovoza 2011.
  5. Hrvatska riječ 5/2003.Arhivirana inačica izvorne stranice od 25. studenoga 2016. (Wayback Machine) Zvonko Sarić: Uhvaćena stvarnost na fotografiji, Augustin Juriga, nagrađeni fotograf na VII. Jugoslavenskoj izložbi kalendara. Rubrika: Kultura, 28. veljače 2003. (pristupljeno 24. studenoga 2016.)

Vanjske poveznice[uredi | uredi kôd]