Crkva sv. Petke – Venerande u Sutomoru
Crkva sv. Petke – Venerande je dvooltarska,[1] zajednička srpsko-pravoslavna i katolička crkva. Navodno je sagrađena u doba vladavine Nemanjića na tom prostoru u 13. stoljeću (1270. godine),[2] na Spičanskom polju u današnjem Sutomoru, Crna Gora. Danas crkva pripada u pravoslavnoj jurisdikciji Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, a u katoličkoj, Kotorskoj biskupiji, a ne Barskoj nadbiskupiji. Granica ove dvije biskupije je rijeka Željeznica[3] u Baru, gdje su ranije graničile Austro-Ugarska i Osmansko Carstvo, a kasnije, kratko, Austro-Ugarska i Kneževina Crna Gora.
Na tom prostoru se preklapaju utjecaji pravoslavlja, katolicizma i islama kao i raznih politika, kroz povijest, tako su mnogi vjerski objekti prelazili iz jedne vjere u drugu, a neki su postali i zajednički. Kada bi jačala politička moć katolika, pravoslavne crkve su pretvarane u katoličke i preimenovane iz sv. Petke u sv. Anu, ili bar u sv. Venerandu i sl.[4] Kada pravoslavni brojčano (doseljavanja pravoslavaca u primorje) ili politički (doba Nemanjića) nadvladaju na nekom prostoru, dešavalo se da neke katoličke crkve ili kapele, pa čak i samostani, postanu pravoslavni.[5] Dvooltarske crkve je spomenuo i nadbiskup Andrija Zmajević: U Spiču je 12 crkava zajedničkih naših i srpskih. Glavna je sv. Tekle.[6] Mletačka Republika kao katolička država je imala dugoročnu politiku koja je imala cilj pokatoličavanje pravoslavnih i koliko je moguće talijanizaciju domaćeg stanovništva, bez razlike vjere. Zato su u doba vladavine Mletačke Republike na ovom prostoru u mnogim crkvama uvođeni i katolički oltari, s ciljem da se vremenom i narod pokatoliči. Tako je i ova crkva svete Petke dobila i katolički oltar. Danas je na tom katoličkom oltaru ikona na kojoj piše Santa Veneranda – Sv. Petka. Pravoslavni danas posjeduju crkvu do podne, a poslijepodne je katolička. 1995. godine protupravno je bio uklonjen katolički oltar iz zajedničke crkve Sv. Petke u Sutomoru.[7] Građena je od lomljenog kamena[8] i oltarom je okrenuta ka istoku.[9] Najprije je crkva sv. Petke bila pravoslavni vjerski objekt, da bi kasnije dobila i drugi katolički oltar, što je i vidljivo unutar crkve, u kojoj katolički oltar nije na glavnom mjestu, nego je smješten uz južni zid crkve. Pored crkve je bilo groblje pripadnika obje vjere, a danas je u dvorištu crkve samo nekoliko grobova, od kojih su najbolje očuvana dva groba djece, od kojih je jedno dijete katoličko, a drugo pravoslavno. Pravoslavni svečano liturgijski obilježavaju blagdan 8. kolovoza, a 2019. je liturgiju služio metropolit crnogorsko-primorski Amfilohije Radović s ostalim svećenicima.[10]
- ↑ Jovović, Ivan. 2013. MATICA, proljeće 2013., DVOOLTARSKE CRKVE NA CRNOGORSKOM PRIMORJU (PDF). Matica crnogorska
- ↑ У Сутомору прослављена Света Петка Трнова
|url-status=dead
zahtijeva|archive-url=
(pomoć) - ↑ Google maps, rijeka Željeznica, Bar, Crna Gora
- ↑ Kostić, Vasko. 2002. Protivljenje prekrajanju činjenica o Zalivu svetaca, poglavlje: Prekrštavanje crkava svete Petke
- ↑ Jovović, Ivan. 2010. MATICA CRNOGORSKA, jesen 2010., O JEDNOM UPRAVNOM SPORU OKO RATAČKIH ZIDINA S KRAJA XIX VIJEKA (PDF). str. 253.
- ↑ Jovović, Ivan. 2010. Matica, jesen 2010., O JEDNOM UPRAVNOM SPORU OKO RATAČKIH ZIDINA S KRAJA XIX VIJEKA (PDF). Matica crnogorska. str. 266.
- ↑ Jovović, Ivan. 2013. MATICA, proljeće 2013., DVOOLTARSKE CRKVE NA CRNOGORSKOM PRIMORJU (PDF). Matica crnogorska. str. 64.
- ↑ Crkva svete Petke Crna Gora, Sutomore
- ↑ Google maps, Crkva sv.Petke-Venerande
- ↑ Svečano obilježena hramovna slava crkve Svete Petke u Sutomoru. 2019. Inačica izvorne stranice arhivirana 5. rujna 2019. Pristupljeno 7. rujna 2019.