Prijeđi na sadržaj

Muamer Zukorlić

Izvor: Wikipedija
Muamer ef. Zukorlić
RođenjeTutin, 15. veljače 1970.
SmrtNovi Pazar, 6. studenog 2021.
Zanimanjeteolog
muftija sandžački
1993. – 2016.
Prethodniknitko (ured osnovan)
Nasljednikhfz. Abrurrahman ef. Kujević
muftija Mešihata Islamske zajednice za Sandžak i Srbiju
2007. – 2014.
Prethodniknitko (ured osnovan)
NasljednikMevlud ef. Dudić
muftija Mešihata Islamske zajednice u Sandžaku
1993. – 2007.
Prethodniknitko (ured osnovan)
Nasljedniknitko (ured ukinut)

Muamer Zukorlić (Orlje pokraj Tutina, 15. veljače 1970.Novi Pazar, 6. studenog 2021.), bošnjački je teolog i političar, nekadašnji muftija Mešihata Islamske zajednice za Sandžak i Srbiju. Jedan je od osnivača Bošnjačke akademije znanosti i umjetnosti (BANU). Bio je kandidat za reis-ul-ulemu 2019. godine.

Životopis

[uredi | uredi kôd]

Muamer Zukorlić je rođen u mjestu Orlje pokraj Tutina. Osnovnu školu je završio u mjestu Ribariće, a zatim u Sarajevu Gazi Husrev-begovu medresu. U Konstantini u Alžiru je 1993. godine završio Islamsko sveučilište El-Emir Abdel-Kadir, odsjek šerijatsko pravo, u Konstantini u Alžiru, a zvanje magistra stekao na sveučilištu El-Džinan u Tripoliju u Lebanonu. Poslijediplomske studije završio je na Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru.

Kada je osnovan Mešihat Islamske zajednice u Sandžaku 1993. godine Zukorlić je izabran za muftiju. Reizabran je na izborima 1998. i 2003. godine. Izabran je za predsjednika i glavnog muftiju Mešihata Islamske zajednice u Srbiji 27. ožujka 2007. godine. Na ovu funkciju je ponovo izabran na izborima u srpnju 2008. godine. Bio je osnivač i glavni i odgovorni urednik Glasa islama, glasila Islamske zajednice u Srbiji. Jedan je od inicijatora osnivanja Izdavačke kuće El Kelimeh, mekteba za predškolski i školski uzrast, Agencije za sertifikovanje halal kvaliteta, Medija centra, Instituta za izučavanje genocida i zločina, ali i televizije Universa 2008, današnje Sandžak televizije, kao i radija Refref u Novom Pazaru. Osnivač je i prvi rektor Internacionalnog sveučilišta u Novom Pazaru i prvi dekan Fakulteta za Islamske studije u Novom Pazaru. Bio je akademik Bošnjačke akademije znanosti i umjetnosti (BANU).

Muftija Muamer ef. Zukorlić (1993. – 2016.)

Mešihat Islamske zajednice u Srbiji je povodom foto-montaže, na kojoj je glavni muftija Muamer Zukorlić prikazan u pravoslavnoj svećeničkoj odori, objavljene u dnevnom listu Blic zatražio od uredništva i vlasnika lista ispriku i "simboličnu nadoknadu od 100 milijuna eura".

Na prvim izravnim izborima za Bošnjačko nacionalno vijeće koji su održani 6. lipnja 2010. godine pojedinačno najveći broj glasova (45—50 %) je osvojila Bošnjačka kulturna zajednica (BKZ) na čijem je čelu bio Muamer ef. Zukorlić. Državni organi Srbije su donijeli odluku o nepriznavanju prava Bošnjačkoj kulturnoj zajednici da samostalno formira Nacionalno vijeće, jer nije osvojila ukupnu većinu glasova.[1][2]

Usprkos toj odluci Bošnjačka kulturna zajednica (BKZ) je proslavila pobjedu i konstituirala Bošnjačko nacionalno vijeće koje je na sjednici održanoj 25. srpnja 2010. godine usvojilo deklaraciju kojom se bošnjački narod proglašava konstitutivnim narodom u Srbiji. Povodom negiranja prava Bošnjačkoj kulturnoj zajednici da samostalno formira Nacionalno vijeće Zukorlić je 15. lipnja 2010. dao sljedeću izjavu:

Wikicitati »Igranje Sandžakom znači poigravanje sa ovim dijelom Srbije. Država je kao zgrada u kojoj stanari mogu da se vole ili ne vole. Ukoliko većinski stanari odluče da zapale jedan stan, rizikuju da se upali cijela zgrada. Zato se nije igrati sa vatrom. Ili će nam svima biti lijepo, ili će vatre biti do vrha. Samo naša kuća gorjeti neće.«
(Muamer ef. Zukorlić, muftija Mešihata Islamske zajednice u Srbiji[3])

Na predsjedničkim izborima u Srbiji 2012. kandidirao se za predsjednika Srbije kao neovisni kandidat, a prema konačnim rezultatima osvojio je 1,39 % glasova. Pred izvanredne parlamentarne izbore 2016, najprije se privremeno odrekao pozicije muftije sandžačkog, kako bi predvodio izbornu listu Bošnjačke demokratske zajednice (BDZ). Ubrzo je podnio i ostavku na tu dužnost i raspoređen je na radno mjesto savjetnika u Mešihatu Islamske zajednice u Srbiji.

U prosincu 2017. godine Bošnjačka demokratska zajednica (BDZ) Sandžaka preimenovana je u Stranku pravde i pomirenja (SPP), s ciljem proširenja svog djelovanja izvan Sandžaka i ponude programa prihvatljivog Bošnjacima, Srbima i pripadnicima drugih nacionalnih zajednica u Srbiji. Za predsjednika SPP izabran je Muamer Zukorlić.[4]

Na parlamentarnim izborima 2016. izabran je za narodnog poslanika u Skupštini Republike Srbije i izabran za predsjednika Odbora za obrazovanje, znanost, tehnološki razvoj i informatičko društvo.

Iste godine, izabran je za poslanika u Skupštini grada Novog Pazara u razdoblju od 2016. do 2020. godina.

Godine 2019., Muamer Zukorlić je bio glavni protukandidat Huseinu ef. Kavazoviću na izborima za reis-ul-ulemu. Od 373 glasa, Kavazović je dobio 291, a Zukorlić 82.[5] U sazivu srbijanske skupštine 2020. godine, kao lider Stranke pravde i pomirenja bio je potpredsjednik Narodne skupštine Srbije i predsjednik Odbora za obrazovanje i znanost.[6]

Umro je u Novom Pazaru od posljedica srčanog udara, 6. studenoga 2021. godine. Sprovod mu je predvodio reis-ul-ulema Husein ef. Kavazović u Novom Pazaru. Prvobitno je bio pokopan u rodnom mjestu Orlje pokraj Tutina.

Nakon što se početkom 2022. godine u javnosti pojavila sumnja da Zukorlić nije preminuo prirodnom smrću, nego trovanjem, tijelo je ekshumirano. Nakon obdukcije, po želji bošnjačkog naroda ukopan je u haremu Altun-alem džamije u Novom Pazaru.[7]

Po Zukorliću se danas zove džamija u mjestu Ljubinu u Skoplju.[8]

Povezani članci

[uredi | uredi kôd]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Izbori za nacionalne savjete Vijest objavljena na RTS-u
  2. Muftija Zukorlić pregazio LjajićaArhivirana inačica izvorne stranice od 5. ožujka 2016. (Wayback Machine) Vesti online
  3. Muamer Zukorlić: Gorjeće SrbijaArhivirana inačica izvorne stranice od 2. veljače 2012. (Wayback Machine) Nova srpska politička misao
  4. Biografija Muamera Zukorilića. novosti.rs. 5. kolovoza 2017. Pristupljeno 30. prosinca 2020.
  5. Kavazović ostaje reis, ubedljivo pobedio Zukorlića. rts.rs. 5. kolovoza 2017. Pristupljeno 30. prosinca 2020.
  6. Muamer Zukorlić – teolog, rektor i političar. balkans.aljazeera.net. 6. svibnja 2022. Pristupljeno 7. svibnja 2022.
  7. Tijelo Muamera Zukorlića ukupano nakon ekshumacije i obdukcije. balkans.aljazeera.net. 6. svibnja 2022. Pristupljeno 7. svibnja 2022. |url-status=dead zahtijeva |archive-url= (pomoć)
  8. Džamija u Makedoniji ponijela ime “Muftija Muamer Zukorlić”. sandyaklive.rs. 5. kolovoza 2017. Pristupljeno 30. prosinca 2020.

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]
Prethodi: Muftija Mešihata Islamske zajednice u Sandžaku
1993.2007.
Slijedi:
' '
Prethodi: Muftija Mešihata Islamske zajednice u Sandžaku i Srbiji
2007.2014.
Slijedi:
' Mevlud ef. Dudić
Prethodi: Muftija sandžački
1993.2016.
Slijedi:
' hfz. Abrurrahman ef. Kujević