Nacrt:Maja Uzelac
Maja (Marija-Dubravka) Uzelac, rođ. Milković (Zagreb, 5. rujna 1941.), profesorica filozofije, edukatorica, mirovna aktivistica, urednica, medijatorica, prevoditeljica i autorica.
Diplomirala filozofiju i engleski jezik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Bila je profesorica filozofije, logike, psihologije, osnova marksizma, sociologije, etike te politike i gospodarstva u Matematičkoj gimnaziji u Zagrebu, vanjska suradnica na Pedagoškoj akademiji gdje se bavila filozofijom odgoja, viša savjetnica za izradu kurikuluma u Ministarstvu prosvjete, dugogodišnja urednica u Školskoj knjizi, prevoditeljica, aktivistkinja i suosnivačica mnogih nevladinih udruga, kandidatkinja Evropske zelene liste na prvim parlamentarnim izborima 1990. Uređivala je i surađivala u stručnim časopisima i kulturnim tjednicima (Zarez, Metodički ogledi, Dijete i društvo, Filozofska istraživanja, Naše teme), autorica i urednica niza stručnih knjiga i priručnika iz područja filozofije, sociologije, logike, psihologije, prava, politologije i likovne kulture.
Završila je niz interdisciplinarnih tečajeva i doškolovanja, iz psihologije (master class kod Marshala Rosenberga, PhD i Arnolda Mindela PhD), mirovne edukacije (kod Pierre Weila i Betty Reardon, PhD), medijacije (kod Janet Rifkin, PhD), uspostavljanja dijaloga u podijeljenoj zajednici (John Lampen, PhD), odgoja za razvoj (kod Magnus Haavelsruda, PhD) te građanskog odgoja (Compass).
U posljednjih 30 godina najpoznatija je kao voditeljica Malog koraka - Centra za kulturu mira i nenasilja[1] (prestao s radom 2016. godine) i velikog broja programa i projekata obrazovanja za mir, ljudska i dječja prava, nenasilnu komunikaciju i medijaciju (u suradnji s UNICEFom i UNESCOm), te pokretanja građanskog demokratskog odgoja u obrazovnom sustavu RH. Sve je svoje ideje praktično pokazala kroz neposredan rad s djecom i mladima, a još više s onima koji rade s djecom (nastavnicima, odgojiteljima, pomagačima, psiholozioma, pedagozima) - kao trenerica, začetnica rada u obliku radionica - i razvila ih u nizu priručnika, udžbenika i svezaka radnih materijala (prevedenih na engleski, talijanski, hebrejski i arapski, za primjenu u školama podijeljenih zajednica). U svom radu primjenjuje metodu procesnog rada/proccess work.a Arnolda Mindella.
2006. godine upisala doktorski studij na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, gdje joj je 2008. godine prihvaćena tema doktorskog rada pod naslovom "Rješavanje sukoba i Europska unija; prilog rekonceptualizaciji političke teorije sukoba."
Sudjelovala je s plenarnim izlaganjima na nizu konferencija i kongresa (Dubrovnik, Uttrecht, New York/Columbia University, Amherst/University of Massachusets, Berlin, Budimpešta, Meksiko/Ixtapan, Tallin, Sofija, Bugarska, itd).
Kao članica HUM-a ima status izmiritelja i eksperta u edukaciji miritelja.
Aktivno govori, piše i čita njemački i engleski jezik, i prevodi s tih jezika.
- 2011. - Državna Nagrada za životno djelo na promicanju dječjih prava [2]
- 2016. - HUM-ova Nagrada za izniman doprinos u promicanju kulture mira i medijacije u Republici Hrvatskoj „Borislav Blažević“.[3]
Od 1990. godine pokrenula je, osnovala ili sudjelovala u nizu civilnih inicijativa: Antiratna kampanja Hrvatske, Centar za mirovne studije u Zagrebu, Mali korak - Centar za kulturu mira i nenasilja, Centar za ženske studije te surađivala s nizom nevladinih organizacija, kao što su Centar za mir Osijek, VIMIO (Vukovarski mirovni institut), B.aB.e., SEZAM Zenica, Centar za ljudska prava Tuzla, Grupa Most Beograd, Nansen Dijalog Centar Sarajevo, Žene ženama Sarajevo, Partners for Democratic Change Skopje, Danski crveni križ Bosanska Krupa, itd.
Od 1995. godine, u okviru rada na izgradnji mira radila je i izvan Hrvatske s nizom nevladinih organizacija na njihovim unutargrupnim sukobima, na izgradnji povjerenja u lokalnoj zajednici, te na facilitaciji i medijaciji: u Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Austriji, Mađarskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj.
Kao značajna aktivistica 1994. godine bila je pozvana na stručno osposobljavanje mirovnih aktivista iz Zagreba i Beograda u Pečuhu/Mađarska, 1995. godine bila je pozvana na studijski boravak u Sjevernu Irsku, 1996. godine u radni posjet žena aktivistica Beču. Tada je najviše angažirana kao voditeljica ili suradnica na nekoliko mirovnih projekata, primarno edukacijskih, u sferi obrazovanja za mir i ljudska prava i nenasilno rješavanje sukoba.
Najznačajniji i najveći angažman imala je kao voditeljica UNICEF-ova projekta “Miroljubivo rješavanje problema u školi i mladi za mlade - medijacija u školi”[4] koji se provodio od 1995. do 2001., a uključio je u provedbu do tada 87 osnovnih škola u Hrvatskoj, primarno onih iz Istočne Slavonije. Surađivala je s vladinim organizacijama, kao članica projektnog tima UNESCO-ova projekta “Obrazovanje za mir i ljudska prava u osnovnim školama RH”, te je stekla status internacionalnog trenera za edukaciju mladih za ljudska prava (Certifikat Vijeća Evrope). Bila je suradnica aces 2010 (Academy for Central European Schools). Surađivala po pozivu s Agencijom za odgoj i obrazovanje, Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Hrvatskom udrugom miritelja te brojnim međunarodnim organizacijama. Šest godina je bila članica Upravnog odbora međunarodne mreže DARE (Democracy and Human Rights Education), te članica stručnog savjeta međunarodne organizacije EURED[5]. Na Specijalnoj sjednici Generalne skupštine UN-a posvećenoj djeci 2002. godine u New Yorku govorila je kao predstavnica nevladinih organizacija svijeta o pravu djece na mir.
Od 2005.-2011. surađuje s Nansen Dijalog Centrom Sarajevo u BiH u provedbi programa rada s djecom, učiteljima i roditeljima u najosjetljivijim, nekad ratom postradalim područjima (Srebrenica, Bratunac, Zvornik, Jajce, Sarajevo).
Sudjelovanje u međunarodnim organizacijama, na stručnim skupovima i konferencijama
[uredi | uredi kôd]- 1996. godine u Dubrovniku na Konferenciji Komisije za obrazovanje Vijeća Europe Kulturne različitosti, sukob i suradnja ima uvodno izlaganje "Mirovno obrazovanje"
- 1996. u Budimpešti je jedna od voditeljica i facilitatorica seminara Sukob i komunikacija za profesore srednjih i visokih učilišta iz Srednje i Istočne Evrope
- 1997. godine u Grazu na Predsjedničkoj konferenciji o Jugoistočnoj Evropi ima izlaganje "Evropska obrazovna suradnja za mir, stabilnost i demokraciju"
- 2000. godine u NewYorku na Columbia sveučilištu je gost-predavač
- 2000. godine u Budimpešti vodi radnu grupu "Rješavanje sukoba i održavanje mira" na Forumu o edukaciji za ljudska prava Vijeća Evrope
- 2001. godine na Sveučilištu u Klagenfurtu na kongresu Mirovno obrazovanje u Evropi i svijetu ima je izlaganje zajedno s Betty Reardon (Columbia University)
- od 2001. do 2008. godine članica je Upravnog odbora međunarodne mreže organizacije DARE (Democracy and Human Rights Education in Europe)
- 2002., 2004., 2005. i 2006. godine na IUC Dubrovnik predavačica je na poslijediplomskim kursevima ljudskih prava; 2002. organizirala je sudjelovanje predstavnika iz Hrvatske i držala predavanje Državljanski odgoj i politika uključenosti na IUC kursu Globalization and the Politics of Inclusion: Civic Literacy and Civic Education
- 2002. dodijeljen joj je specijalni certifikat za trenera za ljudska prava mladih Vijeća Europe/Compass.
- 2002. godine u New Yorku na Specijalnoj sjednici Generalne skupštine UN-a posvećenoj djeci 2002. godine govori o pravu djece na mir, kao jedna od 11 izabranih predstavnika/ca NVO-a iz cijeloga svijeta koje rade na ostvarivanju ljudskih i dječjih prava
- 2004. godine u Pittsburghu jedna je od govornica na Annual Conference of the IACM (International Association for Conflict Management)
- 2005. godine u Berlinu na međunarodnom DARE seminaru u Berlinu voditeljica je treninga rješavanja sukoba
- 2005. godine u Genevi jedna je od izvjestiteljica pred Odborom za dječja prava i Visokim povjerenikom UN za ljudska prava u povodom komplementarnog NVO izvješća Drugom državnom izvješću o stanju dječjih prava u Hrvatskoj
- 2006. godine na Ljetnoj školi ljudskih prava DARE na Sveučilištu Utrecht voditeljica je treninga rješavanja sukoba
- 2009. godine u Berlinu na kongresu Pathways Interconnecting History Education and Democratic Citizenship Education/ Human Rights Education in Adult Learning jedna je od predavačica
- 2010. godine u Bratislavi trenerica je za mlade, predstavnike srednjih škola iz 31 zemlje za vještine komunikacije na seminaru aces 2010 (Academy for Central European Schools)
- 2013. godine, 3.-5. listopada, na Prvom međunarodnom kongresu o transformaciji obrazovanja (Congreso Internacional de Transformación Educativa) u Ixtapanu/Meksiko kao gost-predavač drži plenarno izlaganje i radionice
- Maja Uzelac i suradnici Marksizam i i socijalističko samoupravljanje1. Zagreb: Školska knjiga, 1989.
- Maja Uzelac [et al.] Marxismo e autogoverno socialista 1: [per la prima classe della scuola media indirizzata], Fiume, 1990.
- Maja Uzelac i suradnici Osnove društveno-humanističkih znanosti 2. Zagreb: Školska knjiga, 1990.
- Ivan Prpić, Žarko Puhovski, Uzelac Maja (ur.) Leksikon temeljnih pojmova politike. Zagreb: Školska knjiga, 1990.
- Maja Uzelac, Karmen Ratković "Školica u D-duru”, U: Metodički ogledi, 1(6), 103-107., Zagreb, 1993.
- Maja Uzelac “Zapisi iz Otterthala” [osvrt na kontakt-seminar za stručnu izobrazbu nastavnika filozofije, Otterthal (Austrija), 19-25.5.1993.], U: Metodički ogledi, 1(6): 118-122., Zagreb, 1993.
- Maja Uzelac “Univerzalnost pedagogičke funkcije i odgajalaštvo jastva”, U: Metodički ogledi, 2(7): 51-55., Zagreb, 1993.
- Maja UZelac, Ladislav Bognar i Aida Bagić Budimo prijatelji Zagreb: Slon, 1994.
- Nastavni scenariji i metodički naputci za nastavu filozofije i logike. U: Metodički ogledi 1(8), Zagreb, 1994,, str. 5.-84.
- Maja Uzelac Za Damire i Nemire – Vrata prema nenasilju (Opening the Door to Nonviolence). Zagreb: UNICEF/Mali korak, hrv. i engl. izdanje, 1996.
- Uzelac; Maja (ur.) UNICEF Evaluation Report - School Based Health and Peace Initiative in Western and Eastern Slavonia, Zagreb: UNICEF, 1997.
- Maja Uzelac “Univerzalističke moralne teorije i ženski identitet”. U: Treća, 1(1), Zagreb: Centar za ženske studije, 1998.
- Maja Uzelac “Pronaći svoje partikularno umijeće (stil) življenja: [osvrt na međunarodni seminar Kriza subjekta: dekonstrukcija i ponovno promišljanje pojma jedinstvenog subjekta, Ohrid, svibanj. 2000.], U: Treća 2/2: 119-122., Zagreb: Centar za ženske studije, 2000.
- Maja Uzelac Za Svemire (Peer mediation and conflict resolution guide for primary and secondary schools). Zagreb: UNICEF/ Mali korak, hrv. i engl. izdanje, 2001.
- Maja Uzelac “Programi za poticanje kulture mira i nenasilja u djece i njihovi učinci” U: Dijete i društvo, 1/2(4): 69-88. Zagreb, 2002.
- Srđan Dvornik, Maja Uzelac (ur.) Dileme obrazovanja za demokraciju, Zagreb: Heinrich Boell Stiftung, 2003.
- Maja Uzelac 111 koraka prema demokraciji i ljudskim pravima. Zagreb: Mali korak, 2005.
- Maja Uzelac, Duška Pribičević-Gelb Škole u projektu - policija u zajednici: priručnik za voditelje i voditeljice radionica, Zagreb: Mali korak, 2005.
- Maja Uzelac (ur.), Katalog programa i projekata: Koordinacija udruga za djecu u Republici Hrvatskoj, Zagreb: Udruženje Djeca prva, 2005.
- Maja Uzelac “Kako razvijati kulturu kroz obrazovanje?”, U: Petnaest godina hrvatske demokracije [Elektronička građa]: međunarodni znanstveni skup, Zagreb: Hrvatsko politološko društvo i Fakultet političkih znanosti., 2005.
- Maja Uzelac “Learning and teaching about conflicts”. U: DARE in action, Berlin, str. 95, 2006.
- Maja Uzelac, Karmen Ratković, Duška Pribičević-Gelb i Zdenka Pantić Za roditelje 1, Zagreb: Mali korak, 2008.
- Maja Uzelac “Challenges and expectations for EDC and HRE in Croatia”. U: Why DARE? Networking for democracy and human rights education in Europe, Berlin, str. 29, 2008.
- Maja Uzelac "Peer mediation and peer education program in schools”. U: Human Rights Education in the School systems of Europe, Central Asia and North America: A compendium of good practice, Council of Europe, OSCE/ODIHR, UNESCO, OHCHR, 2009.
- Maja, Uzelac, Karmen Ratković, Duška Pribičević-Gelb i Zdenka Pantić (2010) Za roditelje 2. izdanje, Zagreb: Mali korak, 2010.
- Maja Uzelac “Diptih o starenju”. U: Treća, 1-2(16):101-115. Zagreb: Centar za ženske studije, 2014.
- Maja Uzelac “Promišljati i živjeti emancipacijske kvalitete starosti”, razgovarala Marija Geiger Zeman, U. Treća, 1/2(16): 131-137, Zagreb: Centar za ženske studije, 2014.
- Maja Uzelac “Prevencija nasilja kroz razumijevanje i transformaciju sukoba”. U: Nasilje ostavlja tragove – zvoni na nenasilje!, Zagreb: Centar za mirovne studije, 2014.
- Maja Uzelac “Prisjećanje na dvadeset godina rada Centra za ženske studije”, U: Treća, 1/2(17):64-70. Zagreb: Centar za ženske studije, 2015.
- Maja Uzelac „Temeljni sadržaji društvene dimenzije građanskog odgoja i obrazovanja“ u Znam, razmišljam, sudjelujem. Zagreb: CMS, 2017.
- Biblioteka Alternative, Maja Uzelac (ur.), Zagreb: Školska knjiga, [19--]- .
- Hrestomatija filozofije, sv. 1.-10., Damir Barbarić i Maja Uzelac (ur.), Zagreb: Školska knjiga, 1995.-1998.
- Benedict Anderson Nacija: zamišljena zajednica, Maja Uzelac (ur.), Zagreb: Školska knjiga, 1990.
- Dieter Nohlen Izborno bravo i stranački sustav, Maja Uzelac (ur.), Zagreb: Školska knjiga, 1992.
- Arno Anzenbacher Filozofija: uvod u filozofiju, Maja Uzelac (ur.), Zagreb : Školska knjiga, 1992.
- Nenad Fanuko i suradnici Sociologija: udžbenik za gimnazije, Maja UZelac (ur.), Zagreb: Školska knjiga, 1992.
- Maria Fürst Psihologija, Maja UZelac (ur.), Zagreb: Školska knjiga, 1994.
- Johannes Hirschberger Mala povijest filozofije, Maja Uzelac (ur.), Zagreb: Školska knjiga, 1995.
- Ofra Ayalon Spasimo djecu, Maja Uzelac (ur.), Zagreb: Školska knjiga, 1995.
- Violet Oakland Put do dječjeg srca, Maja Uzelac (ur.), Zagreb: Školska knjiga, 1996.
- Dan Olweus Nasilje među djecom u školi, Maja Uzelac (ur.), Zagreb: Školska knjiga, 1998.
- Karl Marx Matematički rukopisi, pogovor Maja Uzelac, Zagreb: Zagreb: Stvarnost, 1978.
- Alfred Sohn-Rethel Materijalistička kritika spoznaje i podruštvljenje rada, preveli Maja Uzelac, Marijan Uzelac, Zagreb: Globus, 1984.
- ↑ Branislava Baranović: Obrazovanje za mirotvorstvo u Hrvatskoj
- ↑ Nagradu za životno djelo u promicanju prava djeteta u 2011. dobila je Marija-Dubravka Uzelac
- ↑ Dobitnica medijacijske nagrade za životno djelo mr.sc. Maja Uzelac
- ↑ Nasilje ostavlja tragove (PDF)
- ↑ EURED - European Network for Peace Education