Pokolj na otoku Daksi

Izvor: Wikipedija
Inačica 2770533 od 25. siječnja 2011. u 13:10 koju je unio 93.136.165.111 (razgovor)
Otočić Daksa na ulazu u dubrovačku luku Gruž

Pokolj na Daksi (“Daksa 1944./45.") označava pokolj kojeg su počinili Titovi partizani u listopadu 1944. tjekom Drugog svjetskog rata na otočiću Daksi.

Nakon ulaska partizanskih postrojbi u Dubrovnik, jugokomunisti su na otoku Daksi likvidirali 53 istaknuta građanina civila Hrvata bez ikakvog suđenja. Ekshumacijom i DNK analizom utvrđen je identitet 18 osoba, dok je 35 ostalo nepoznato, a također je utvrđen i pravi broj žrtava jer se do ekshumacije sigurno znalo za 35 žrtava. Dana 19. lipnja 2010. godine žrtve sa otočića Dakse napokon su dostojno pokopane.[1] Među mučki ubijenima bio je poznati svećenik Padre Perica, autor pjesme Zdravo Djevo Kraljice Hrvata.

Komunisti su nakon zločina u Dubrovniku objavili letke koji su bili zalijepljeni po cijelom gradu i na kojim je pisalo: "u ime naroda Jugoslavije" obliku presude "sudskog vijeća Vojnog suda komande južno dalmatinskog područja". Na letku su istaknuta imena 35 osoba koje su komunisti osudili na smrt strijeljanjem. Braća franjevci, čiji je subrat o. Marijan Blažić također jedan od smaknutih, skinuli su letak i sačuvali ga.

Do danas od strane hrvatskog pravosuđa nisu pokrenute istrage ili sudski postupci protiv odgovornih osoba i zločinaca koji žive u Republici Hrvatskoj.

Povezani članci

Vanjske poveznice

Izvori