Prijeđi na sadržaj

Šar-planina: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
mNema sažetka uređivanja
Oznaka: uklonjeno uređivanje
m uklonjena promjena suradnika Luka5Luka (razgovor), vraćeno na posljednju inačicu suradnika NeptuneBot
Oznake: brzo uklanjanje uklonjeno uređivanje
Redak 1: Redak 1:
[[Datoteka:MountShara.jpg|mini|340px|<center>'''Šar-planina''' sa zapada]]
[[Datoteka:MountShara.jpg|mini|340px|<center>'''Šar-planina''' sa zapada]]
'''Šar-planina''' (Šara) je planina u južnom dijelu područja [[Kosovo i Metohija|Kosova i Metohije]] i sjeverozapadnom dijelu [[Makedonija|Sjeverne Makedonije]].
'''Šar-planina''' (Šara) je planina u južnom dijelu [[Kosovo|Kosova]] i sjeverozapadnom dijelu [[Makedonija|Sjeverne Makedonije]].


Najveći turistički centar je Brezovica u općini [[Štrpce]]. Razvijeni [[turizam]] na ovoj planini naglo je prekinut 1998. godine kada je došlo do [[Rat na Kosovu|rata na Kosovu]].
Najveći turistički centar je Brezovica u općini [[Štrpce]]. Razvijeni [[turizam]] na ovoj planini naglo je prekinut 1998. godine kada je došlo do [[Rat na Kosovu|rata na Kosovu]].

Inačica od 30. lipnja 2023. u 18:07

Šar-planina sa zapada

Šar-planina (Šara) je planina u južnom dijelu Kosova i sjeverozapadnom dijelu Sjeverne Makedonije.

Najveći turistički centar je Brezovica u općini Štrpce. Razvijeni turizam na ovoj planini naglo je prekinut 1998. godine kada je došlo do rata na Kosovu.

Planinski vrh Kobilica

Zemljopisne odlike

Šar-planina 2010.
Jezero Bogovinje
Šar-planina i nova džamija 2010.

Ova planina je duga oko 80 kilometara i nekih 10-20 kilometara široka. Proteže se od grada Prizrena, odakle prati dvije rijeke, Lumbardu i Lepenac. Na istoku prolazi pokraj grada Kačanika i kroz Kačanički klanac prelazi u Makedonsku dolinu Polog. Granica joj prolazi pored vrela Vardara, Vrutoka, i ulazi u dolinu Mavrovo. Tu je rijeka Radika odvaja od više planine Korab (2764 m) na jugozapadu. Nakon toga, granica planine dolazi na točku gdje se spajaju tri države: Kosovo, Makedonija i Albanija. Odatle granica planine slijedi cestu do malog planinskog grada Restelica, i rijekama Globočica, Plavi Drin i Bijeli Drin, da bi konačno opet došla do grada Prizrena.

Najviši vrhovi su:

Nacionalni park Šar-planina

Biogeografski i ekološki, nacionalni park Šar-planina predstavlja jedno od najvažnijih zaštićenih područja u središnjem Balkanu. Tu se može naći više od 1500 vaskularnih biljnih vrsta, od čega je oko 20% endema i relikata Balkana. Vegetacija i ekosustavi su vrlo raznoliki, od submediteranskih zajednica u podnožju planine, subalpskih šuma endemskog balkanskog bora (Pinus heldfreichii) i molike (P. peuce) do najviših vrhova planina pokrivenih različitim grmolikim i travnatim zajednica na silikatnim, vapnenčkim i serpentinskim podlogama. Također je fauna, pogotovo ornitofauna, najbogatija brojnim rijetkim vrstama na cijelom Balkanskom poluotoku.

Dana 18. ožujka 2002. godine Republika Srbija je nominirala Nacionalni park Šar-planina za upis na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi.[1]

Vidi još

Izvori

Vanjske poveznice

Nedovršeni članak Šar-planina koji govori o zemljopisu treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.