Samsung Galaxy S II: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Vodomar (razgovor | doprinosi)
Nema sažetka uređivanja
Nema sažetka uređivanja
Redak 32: Redak 32:
== Prodaja i konkurencija ==
== Prodaja i konkurencija ==


Samsung Galaxy S2 objavljen je kao konkurencija Appleovom iPhoneu 4 objavljenom krajem 2010. godine. U vrijeme objave Galaxy S2 imao je najbrži mobilni procesor Exynos 4, jedan od prvih dvojezgrenih procesora, takta dotad nezamislivih 1.2GHz. No, procesor nije bila jedina novost u mobilnom svijetu tih dana, Galaxy S2 je bio jedan od prvih pametnih telefona s 1GB RAM-a te i danas najbržim grafičkim procesorom Mali 400MP. Kad se počeo prodavati Galaxy S2 bio je temeljen na operacijskom sustavu Android inačice 2.34 Gingerbread a nadogradnju na noviji Android 4.0 (kasnije 4.03) dobio je početkom 2012. godine ovisno o geografskom ili političkom području; trenutno najnovija inačica Androida je 4.1 Jelly Bean na koju se nadogradnja očekuje do kraja godine. Galaxy S2 postao je najbrže i najviše prodavan pametni telefon temeljen na Android operacijskom sustavu do tada. Prestigao je dotadašnjeg rekordera, svog prethodnika, Galaxy S-a i time "zasluženo nosio svoje ime", kako su pisale tiskovine. No to ipak nije bila najveća vijest; u prodaji je premašio čak i iPhone 4, a ni noviji iPhone 4s to ipak nije uspio vratiti na staro.
Samsung Galaxy S2 objavljen je kao konkurencija [[iPhone 4|Appleovom iPhoneu 4]] objavljenom krajem 2010. godine. U vrijeme objave Galaxy S2 imao je najbrži mobilni procesor Exynos 4, jedan od prvih dvojezgrenih procesora, takta dotad nezamislivih 1.2GHz. No, procesor nije bila jedina novost u mobilnom svijetu tih dana, Galaxy S2 je bio jedan od prvih pametnih telefona s 1GB [[RAM|RAM-a]] te i danas najbržim grafičkim procesorom Mali 400MP. Kad se počeo prodavati Galaxy S2 bio je temeljen na operacijskom sustavu [[dosadašnje verzije Android sustava|Android inačice 2.34 Gingerbread]] a nadogradnju na noviji [[dosadašnje verzije Android sustava|Android 4.0 (kasnije 4.03)]] dobio je početkom 2012. godine ovisno o geografskom ili političkom području; trenutno najnovija inačica [[dosadašnje verzije Android sustava|Androida je 4.1 Jelly Bean]] na koju se nadogradnja očekuje do kraja godine. Galaxy S2 postao je najbrže i najviše prodavan pametni telefon temeljen na Android operacijskom sustavu do tada. Prestigao je dotadašnjeg rekordera, svog prethodnika, Galaxy S-a i time "zasluženo nosio svoje ime", kako su pisale tiskovine. No to ipak nije bila najveća vijest; u prodaji je premašio čak i iPhone 4, a ni noviji iPhone 4s to ipak nije uspio vratiti na staro.


=== Očekivanja ===
=== Očekivanja ===


Galaxy S2 je daleko premašio sva očekivanja i opravdao tvrdnju da je Galaxy S serija pametnih telefona vladar tog područja barem zasad. Dosad je Galaxy S2 prodan u 30 milijuna primjeraka, a od njegovog nasljednika Galaxy S3 očekuje se još više.
Galaxy S2 je daleko premašio sva očekivanja i opravdao tvrdnju da je Galaxy S serija pametnih telefona vladar tog područja barem zasad. Dosad je Galaxy S2 prodan u 30 milijuna primjeraka, a od njegovog nasljednika [[Galaxy S3]] očekuje se još više.


=== Mjesto gdje se očekuju poboljšanja ===
=== Mjesto gdje se očekuju poboljšanja ===


Samsung Galaxy S2 u Hrvatskoj se počeo prodavati tek u kolovozu (8.mj.) iako je predstavljen u veljači (2.mj.) te su mnoge profesionalne osobe iz tog područja ali i kupci zatražili poboljšanja u tom segmentu. Do tog polako i dolazi kako se Hrvatska bliži pristupanju Europskoj Uniji.
Samsung Galaxy S2 u [[Hrvatska|Hrvatskoj]] se počeo prodavati tek u kolovozu (8.mj.) iako je predstavljen u veljači (2.mj.) te su mnoge profesionalne osobe iz tog područja ali i kupci zatražili poboljšanja u tom segmentu. Do tog polako i dolazi kako se Hrvatska bliži pristupanju [[Europska Unija|Europskoj Uniji]].


== Više o Galaxy S2 ==
== Više o Galaxy S2 ==
Redak 46: Redak 46:
=== Memorija ===
=== Memorija ===


Galaxy S2 ima 1GB RAM-a, memorije na koju se pohranjuju izbrisivi trenutni podaci koje zahtjeva operacijski sustav i aplikacije, memorija se može čistiti manualno, a čisti se i automatski prilikom gašenja uređaja. Memorija za pohranu podatak je flash memorija, a Galaxy S2 nudi se u dvije varijante ovisno upravo o toj memoriji; 16 ili 32GB verzija. Galaxy S2 također ima i utor za microSD karticu kapaciteta do 32 GB i SDXC karticu do 64 GB.
Galaxy S2 ima 1GB RAM-a, memorije na koju se pohranjuju izbrisivi trenutni podaci koje zahtjeva operacijski sustav i aplikacije, memorija se može čistiti manualno, a čisti se i automatski prilikom gašenja uređaja. Memorija za pohranu podatak je [[flash memorija]], a Galaxy S2 nudi se u dvije varijante ovisno upravo o toj memoriji; 16 ili 32GB verzija. Galaxy S2 također ima i utor za [[microSD]] karticu kapaciteta do 32 GB i SDXC karticu do 64 GB.


=== Ekran ===
=== Ekran ===


Samsung Galaxy S2 koristi 4.3" (točnije 4.27") WVGA (800X480) Super AMOLED Plus ekran na dodir s 16.7 milijuna boja. Taj je ekran zaštićen s Corning Gorilla Glassom. Ekran je poboljšan u odnosu na onaj iz Galaxy S-a; dodana je oznaka Plus. To znači da ima dvostruko više podpiksela u Pentile matrici, što na kraju znači oštrije fotografije, videi i slova na vašim elektroničkim knjigama, PDF i Microsoft Word, Excel i Powerpoint dokumentima i na internetu. Samsung također tvrdi da Super AMOLED Plus štedi 18% više energije od Super AMOLED-a.
Samsung Galaxy S2 koristi 4.3" (točnije 4.27") WVGA (800X480) Super AMOLED Plus ekran na dodir s 16.7 milijuna boja. Taj je ekran zaštićen s [[Corning Gorilla Glassom]]. Ekran je poboljšan u odnosu na onaj iz Galaxy S-a; dodana je oznaka Plus. To znači da ima dvostruko više podpiksela u Pentile matrici, što na kraju znači oštrije fotografije, videe i slova na vašim elektroničkim knjigama, [[PDF]] i [[Microsoft Word]], [[Microsoft Excel|Excel]] i [[Microsoft PowerPoint|PowerPoint]] dokumentima i na [[Internet]]u. Samsung također tvrdi da Super AMOLED Plus štedi 18% više energije od Super AMOLED-a.


=== Zvuk ===
=== Zvuk ===


Galaxy S2 koristi Yamahinu digitalnu tehnologiju zvuka (hardver) iako je njegov prethodnik koristio analogni Wolfson WM8994 DAC. Prema korisničkim podacima otkriveno je da Yamahin čip ima lošiju kvalitetu zvuka od Wolfsonovog u Galaxy S-u.
Galaxy S2 koristi [[Yamaha|Yamahinu]] digitalnu tehnologiju zvuka (hardver) iako je njegov prethodnik koristio analogni Wolfson WM8994 DAC. Prema korisničkim podacima otkriveno je da Yamahin čip ima lošiju kvalitetu zvuka od Wolfsonovog u Galaxy S-u.


=== Kamera ===
=== Kamera ===
Redak 62: Redak 62:
=== Povezivost ===
=== Povezivost ===


Galaxy S2 jedan je od prvih Android uređaja koji podržava NFC. S2 ima i MHL (mobilni HDMI) ulaz koji omogućuje reproduciranje medijskog sadržaja dok se uređaj puni putem iste žice i za HD povezivanje s vašim televizijskim setom; to se može preko standardnog microUSB 2.0 ulaza na dnu uređaja. Preko tog se ulaza događa i USB On-The-Go koji Galaxy S2 podržava; time S2 može biti domaćin bilo kojem uređaju koji ima USB tehnologiju - na njega možete ukopčati miš, USB memoriju, igrače konzole itd.
Galaxy S2 jedan je od prvih Android uređaja koji podržava NFC. S2 ima i MHL (mobilni [[HDMI]]) ulaz koji omogućuje reproduciranje medijskog sadržaja dok se uređaj puni putem iste žice i za HD povezivanje s vašim televizijskim setom; to se može preko standardnog [[microUSB 2.0]] ulaza na dnu uređaja. Preko tog se ulaza događa i [[USB]] On-The-Go koji Galaxy S2 podržava; time S2 može biti domaćin bilo kojem uređaju koji ima USB tehnologiju - na njega možete ukopčati [[računalni miš]], USB memoriju, [[igraća konzola|igraće konzole]] itd.
Na vrhu se nalazi i 3.5 mm ulaz za slušalice.
Na vrhu se nalazi i 3.5 mm ulaz za [[slušalice]].
S2 podržava 802.11n WiFi, Bluetooth 3.0 i FM radio.
S2 podržava 802.11n WiFi, [[Bluetooth]] 3.0 i FM radio.


=== Baterija ===
=== Baterija ===


Galaxy S2 ima Li-Ion bateriju kapaciteta 1650mAh. Autonomija kod jakog korištenja iznosi 10 sati a kod normalnog dva dana. Samsung tvrdi da je vrijeme razgovora na jednom punjenju 9 sati preko 3G mreže i 18.5 sati preko 2G mreže.
Galaxy S2 ima Li-Ion [[baterija|bateriju]] kapaciteta 1650mAh. Autonomija kod jakog korištenja iznosi 10 sati a kod normalnog dva dana. Samsung tvrdi da je vrijeme razgovora na jednom punjenju 9 sati preko [[3G]] mreže i 18.5 sati preko [[2G]] mreže.


== Izvori ==
== Izvori ==

Inačica od 13. srpnja 2012. u 12:57

Samsung Galaxy S II i9100
Proizvođač Samsung Electronics
Zaslon 4.3" Super AMOLED Plus 480x800 piksela
CPU 1.2 GHz dvojezgreni ARM Cortex A9
GPU Mali 400MP
Baterija Li-Ion 1650 mAh
Prethodnik Samsung Galaxy S i9000
Nasljednik Samsung Galaxy S III

Samsung Galaxy S II je Samsungov pametni telefon temeljen na Googleovom Android operacijskom sustavu, nasljednik prvog Galaxy S-a, predstavljen na MWC-u (Mobile World Congress) u Barceloni 13. veljače 2011. godine.


Značajke

  • Povezivost i mreže:
    • 2G mreža - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
    • 3G mreža - HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
  • Mikroprocesor: dvojezgreni Exynos 4 ARM arhitekture
  • Takt: 1.2Ghz
  • Grafički procesor: Mali 400MP
  • Memorija:
    • 16/32 GB unutarnje flash memorije
    • utor za microSD karticu kapaciteta do 32 GB
    • 1 GB RAM
  • Zaslon: 4.3" (10.75 cm) 480x800 pikselni Super AMOLED Plus zaslon na dodir
  • Operacijski sustav: Android 2.34 Gingerbread, 4.03 Ice Cream Sandwich, 4.1 Jelly Bean
  • Kamere: 8-megapikselna stražnja kamera s LED bljeskalicom (mogućnost snimanja FullHD 1080p videa), prednja 2-megapikselna kamera
  • podrška za Wi-Fi.[1]

Prodaja i konkurencija

Samsung Galaxy S2 objavljen je kao konkurencija Appleovom iPhoneu 4 objavljenom krajem 2010. godine. U vrijeme objave Galaxy S2 imao je najbrži mobilni procesor Exynos 4, jedan od prvih dvojezgrenih procesora, takta dotad nezamislivih 1.2GHz. No, procesor nije bila jedina novost u mobilnom svijetu tih dana, Galaxy S2 je bio jedan od prvih pametnih telefona s 1GB RAM-a te i danas najbržim grafičkim procesorom Mali 400MP. Kad se počeo prodavati Galaxy S2 bio je temeljen na operacijskom sustavu Android inačice 2.34 Gingerbread a nadogradnju na noviji Android 4.0 (kasnije 4.03) dobio je početkom 2012. godine ovisno o geografskom ili političkom području; trenutno najnovija inačica Androida je 4.1 Jelly Bean na koju se nadogradnja očekuje do kraja godine. Galaxy S2 postao je najbrže i najviše prodavan pametni telefon temeljen na Android operacijskom sustavu do tada. Prestigao je dotadašnjeg rekordera, svog prethodnika, Galaxy S-a i time "zasluženo nosio svoje ime", kako su pisale tiskovine. No to ipak nije bila najveća vijest; u prodaji je premašio čak i iPhone 4, a ni noviji iPhone 4s to ipak nije uspio vratiti na staro.

Očekivanja

Galaxy S2 je daleko premašio sva očekivanja i opravdao tvrdnju da je Galaxy S serija pametnih telefona vladar tog područja barem zasad. Dosad je Galaxy S2 prodan u 30 milijuna primjeraka, a od njegovog nasljednika Galaxy S3 očekuje se još više.

Mjesto gdje se očekuju poboljšanja

Samsung Galaxy S2 u Hrvatskoj se počeo prodavati tek u kolovozu (8.mj.) iako je predstavljen u veljači (2.mj.) te su mnoge profesionalne osobe iz tog područja ali i kupci zatražili poboljšanja u tom segmentu. Do tog polako i dolazi kako se Hrvatska bliži pristupanju Europskoj Uniji.

Više o Galaxy S2

Memorija

Galaxy S2 ima 1GB RAM-a, memorije na koju se pohranjuju izbrisivi trenutni podaci koje zahtjeva operacijski sustav i aplikacije, memorija se može čistiti manualno, a čisti se i automatski prilikom gašenja uređaja. Memorija za pohranu podatak je flash memorija, a Galaxy S2 nudi se u dvije varijante ovisno upravo o toj memoriji; 16 ili 32GB verzija. Galaxy S2 također ima i utor za microSD karticu kapaciteta do 32 GB i SDXC karticu do 64 GB.

Ekran

Samsung Galaxy S2 koristi 4.3" (točnije 4.27") WVGA (800X480) Super AMOLED Plus ekran na dodir s 16.7 milijuna boja. Taj je ekran zaštićen s Corning Gorilla Glassom. Ekran je poboljšan u odnosu na onaj iz Galaxy S-a; dodana je oznaka Plus. To znači da ima dvostruko više podpiksela u Pentile matrici, što na kraju znači oštrije fotografije, videe i slova na vašim elektroničkim knjigama, PDF i Microsoft Word, Excel i PowerPoint dokumentima i na Internetu. Samsung također tvrdi da Super AMOLED Plus štedi 18% više energije od Super AMOLED-a.

Zvuk

Galaxy S2 koristi Yamahinu digitalnu tehnologiju zvuka (hardver) iako je njegov prethodnik koristio analogni Wolfson WM8994 DAC. Prema korisničkim podacima otkriveno je da Yamahin čip ima lošiju kvalitetu zvuka od Wolfsonovog u Galaxy S-u.

Kamera

Stražnja kamera smještena je u sredini na gornjem djelu uređaja malo izbočena van. To je 8-megapikselna kamera s BSI senzorom koja snima FullHD fotografije i videe (1080p, 30 sličica u sekundi) s LED bljeskalicom. Prednja kamera za videopozive ima 2-megapiksela i ima mogućnost okidanja fotografija i snimanja videozapisa u najvećoj rezoluciji od 640x480 piksela (VGA).

Povezivost

Galaxy S2 jedan je od prvih Android uređaja koji podržava NFC. S2 ima i MHL (mobilni HDMI) ulaz koji omogućuje reproduciranje medijskog sadržaja dok se uređaj puni putem iste žice i za HD povezivanje s vašim televizijskim setom; to se može preko standardnog microUSB 2.0 ulaza na dnu uređaja. Preko tog se ulaza događa i USB On-The-Go koji Galaxy S2 podržava; time S2 može biti domaćin bilo kojem uređaju koji ima USB tehnologiju - na njega možete ukopčati računalni miš, USB memoriju, igraće konzole itd. Na vrhu se nalazi i 3.5 mm ulaz za slušalice. S2 podržava 802.11n WiFi, Bluetooth 3.0 i FM radio.

Baterija

Galaxy S2 ima Li-Ion bateriju kapaciteta 1650mAh. Autonomija kod jakog korištenja iznosi 10 sati a kod normalnog dva dana. Samsung tvrdi da je vrijeme razgovora na jednom punjenju 9 sati preko 3G mreže i 18.5 sati preko 2G mreže.

Izvori

  1. [1] Samsung Galaxy S II GSM Arena