Sveučilište La Sapienza: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Redak 20: Redak 20:


== Sramotno tjeranje pape Benedikta XVI. ==
== Sramotno tjeranje pape Benedikta XVI. ==
2008. se godine dogodio sramotni događaj za ovo sveučilište. Zbio se nakon što je papa Benedikt XVI. bio pozvan posjetiti ovo sveučilište prigodom svečanoga otvaranja nove akademske godine, što je bio trebati biti prvi papin izlazak iz Vatikana 2008. godine.<ref name="radiovatikan">[http://storico.radiovaticana.va/cro/storico/2008-01/180210_akademska_zajednica_o_papinu_posjetu_sveucilistu_la_sapienza.html Radio Vatikan, hrvatski program] Akademska zajednica o Papinu posjetu sveučilištu "La Sapienza, 15. siječnja 2008.</ref>
2007. se godine dogodio sramotni događaj za ovo sveučilište. Manjinska (samo 67 od 4500 profesora), a vrlo glasna skupina profesora, zbog svojeg neznanja i negativnih stereotipa o katoličkoj Crkvi i samom papi (stereotip o Crkvi kao kočničaru znanosti), prosvjedovala je zbog posjeta pape Benedikta XVI. ovom sveučilištu, zbog čega je na kraju posjet i odgođen.<ref name="Paar">Iz krstionice. Akademik [[Vladimir Paar]] o odgodi Papina posjeta La Sapienzi: Neukusno i neozbiljno. [[Hrvatsko slovo]], str. 8, petak, 25. siječnja 2008. ([[IKA]])</ref> Po svemu sudeći radilo se o osobama koje se nisu razumjele u fiziku i to da papa [[Benedikt XVI.]] izvrsno poznaje gradivo fizike.<ref name="Paar"/>

Manjinska (samo 67 od 4500 profesora te nekih studentskih skupina<ref name="radiovatikan"/>), a vrlo glasna skupina profesora, zbog svojeg neznanja, apriorističkih predrasuda i negativnih stereotipa o katoličkoj Crkvi i samom papi (stereotip o Crkvi kao kočničaru znanosti), prosvjedovala je zbog posjeta pape Benedikta XVI. ovom sveučilištu, zbog čega je na kraju posjet i odgođen.<ref name="Paar">Iz krstionice. Akademik [[Vladimir Paar]] o odgodi Papina posjeta La Sapienzi: Neukusno i neozbiljno. [[Hrvatsko slovo]], str. 8, petak, 25. siječnja 2008. ([[IKA]])</ref> Po svemu sudeći radilo se o osobama koje se nisu razumjele u fiziku i to da papa [[Benedikt XVI.]] izvrsno poznaje gradivo fizike, <ref name="Paar"/> odnosno osobama koje se boje se čuti što papa želi reći, boje se Crkve i koji se boje dati prostora i vidljivosti Crkvi, <ref name="radiovatikan"/> pa ju nedemokratskim metodama ti isti "demokratski" prosvjednici žele spriječiti drugoj strani (Crkvi) reći što ima kazati. Ovu militantnu ljevičarsku akciju osudili su mnogi ugledni znanstvenici, među ostalim u Hrvatskoj akademik [[Vladimir Paar]]<ref name="Paar"/>, u Italiji profesor medicinske genetike Bruno Dallapiccola sa ovog istog sveučilišta,<ref name="radiovatikan"/> i dr.
{{citat|Zar se ne stide oni koji su potpisali taj apel što žele spriječiti govoriti osobi svjetskoga glasa? Poštovanje prema osobi čije se ideje ne mora dijeliti, ali na sveučilištu mora biti gostoprimstva za svakoga, posebice možemo biti sretni što na naše sveučilište dolaze istaknuti likovi| prof. Bruno Dallapiccola}}


== Povijest ==
== Povijest ==

Inačica od 25. ožujka 2013. u 00:03


Sveučilište Sapienza u Rimu
Sapienza – Università di Roma
Slika kampusa
Godina osnutka 1303.
Tip javno Sveučilište
Broj studenata 112.500
Lokacija Rim, Italija
Službena stranica http://www2.uniroma1.it/default_e.php/
Dodaj infookvir

Sveučilište La Sapienza u Rimu poznato i pod kraćim imenom La Sapienza autonomno je i javno sveučilište u Rimu u Italiji. Sapienza je najveće sveučilište u Italiji po broju studenata, i najstarije od četiri javnih rimskih sveučilišta. Riječ sapienza znači mudrost ili znanje. Prema QS World University Rankings iz 2010. nalazi se na 190. mjestu u svijetu.

Zgrada La Sapienze nalazi se uz baziliku San Pietro in Vincoli.

Sramotno tjeranje pape Benedikta XVI.

2008. se godine dogodio sramotni događaj za ovo sveučilište. Zbio se nakon što je papa Benedikt XVI. bio pozvan posjetiti ovo sveučilište prigodom svečanoga otvaranja nove akademske godine, što je bio trebati biti prvi papin izlazak iz Vatikana 2008. godine.[1]

Manjinska (samo 67 od 4500 profesora te nekih studentskih skupina[1]), a vrlo glasna skupina profesora, zbog svojeg neznanja, apriorističkih predrasuda i negativnih stereotipa o katoličkoj Crkvi i samom papi (stereotip o Crkvi kao kočničaru znanosti), prosvjedovala je zbog posjeta pape Benedikta XVI. ovom sveučilištu, zbog čega je na kraju posjet i odgođen.[2] Po svemu sudeći radilo se o osobama koje se nisu razumjele u fiziku i to da papa Benedikt XVI. izvrsno poznaje gradivo fizike, [2] odnosno osobama koje se boje se čuti što papa želi reći, boje se Crkve i koji se boje dati prostora i vidljivosti Crkvi, [1] pa ju nedemokratskim metodama ti isti "demokratski" prosvjednici žele spriječiti drugoj strani (Crkvi) reći što ima kazati. Ovu militantnu ljevičarsku akciju osudili su mnogi ugledni znanstvenici, među ostalim u Hrvatskoj akademik Vladimir Paar[2], u Italiji profesor medicinske genetike Bruno Dallapiccola sa ovog istog sveučilišta,[1] i dr.

Wikicitati »Zar se ne stide oni koji su potpisali taj apel što žele spriječiti govoriti osobi svjetskoga glasa? Poštovanje prema osobi čije se ideje ne mora dijeliti, ali na sveučilištu mora biti gostoprimstva za svakoga, posebice možemo biti sretni što na naše sveučilište dolaze istaknuti likovi«
( prof. Bruno Dallapiccola)

Povijest

Osnovao ga je papa Bonifacije VIII. 1303. godine.

Poznati studenti

Povezani članci

Izvori

  • Globopolis. Lijevi militanti. Piše: Zoran Vukman, Hrvatsko slovo, str. 7, petak, 25. siječnja 2007.
  1. a b c d Radio Vatikan, hrvatski program Akademska zajednica o Papinu posjetu sveučilištu "La Sapienza, 15. siječnja 2008.
  2. a b c Iz krstionice. Akademik Vladimir Paar o odgodi Papina posjeta La Sapienzi: Neukusno i neozbiljno. Hrvatsko slovo, str. 8, petak, 25. siječnja 2008. (IKA)