Most mučenika 15. srpnja: razlika između inačica

Koordinate: 41°03′N 29°02′E / 41.05°N 29.03°E / 41.05; 29.03 (WD)
Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Ex13 (razgovor | doprinosi)
Nova stranica: {{Infookvir most | Ime = Bosporski most | Alternativno ime = Boğaziçi Köprüsü | Slika = Bosphorus Bridge-1.jpg | Opis slike...
 
dopuna
Redak 27: Redak 27:
'''Bosporski most''', također zvan '''Prvi bosporski most''' ([[turski]]: ''Boğaziçi Köprüsü'' ili ''1. Boğaziçi Köprüsü''), jedan je od dva [[viseći most|viseća mosta]] preko [[Bospor]]a ([[turski]]: ''Boğaziçi'') u [[Istanbul]]u, [[Turska]], koji povezuje [[Europa|Europu]] i [[Azija|Aziju]] (drugi most je [[Most Fatih Sultan Mehmeta]] ili Drugi bosporski most, a 2013. započela je gradnja i trećeg mosta). Jedan kraj mosta nalazi se u Ortaköyu na europskoj, a drugi u Beylerbeyiju na azijskoj strani.
'''Bosporski most''', također zvan '''Prvi bosporski most''' ([[turski]]: ''Boğaziçi Köprüsü'' ili ''1. Boğaziçi Köprüsü''), jedan je od dva [[viseći most|viseća mosta]] preko [[Bospor]]a ([[turski]]: ''Boğaziçi'') u [[Istanbul]]u, [[Turska]], koji povezuje [[Europa|Europu]] i [[Azija|Aziju]] (drugi most je [[Most Fatih Sultan Mehmeta]] ili Drugi bosporski most, a 2013. započela je gradnja i trećeg mosta). Jedan kraj mosta nalazi se u Ortaköyu na europskoj, a drugi u Beylerbeyiju na azijskoj strani.


== Opis ==
Radi se o visećem most na kojem je primijenjen gravitacijski tip sidrenog bloka. Aerodinamički kolnički sklop ovješen je na cik-cak čelične kablove. Dugačak je 1560 m s kolnikom širine 33,40 m. Raspon između dva tornja (glavni raspon) iznosi 1074 m, a ukupna visina tornjeva je 165 m. Niveleta mosta od površine mora je 64 m.<ref name=KGM>[http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/Bolgeler/17Bolge/BogaziciKoprusuProjeBilgileri.pdf Glavna uprava za autoceste: Projektne informacije o Bosporskom mostu]</ref>

Radi se o visećem mostu na kojem je primijenjen gravitacijski tip sidrenog bloka. Aerodinamički kolnički sklop ovješen je na cik-cak [[Čelik|čelične]] kablove. Dugačak je 1560 m s kolnikom širine 33,40 m. Raspon između dva tornja (glavni raspon) iznosi 1074 m, a ukupna visina tornjeva je 165 m. Niveleta mosta od površine mora je 64 m.<ref name=KGM>[http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/Bolgeler/17Bolge/BogaziciKoprusuProjeBilgileri.pdf Glavna uprava za autoceste: Projektne informacije o Bosporskom mostu]</ref>

== Povijest ==
[[Datoteka:Pont du Bosphore, Istanbul.jpg|mini|lijevo|Od travnja 2007. most je noću osvijetljen računalno vođenim [[LED]] sustavom koji mijenja boje i uzorke, a razvio ga je [[Philips]].]]
Odluku o građenju mosta preko [[Bospor]]a donio je premijer Adnan Menderes 1957. godine.
Ugovor je potpisan s britanskom tvrtkom Freeman Fox & Partners 1968. godine. Nacrt mosta su napravili poznati britanski arhitekti sir Gilbert Roberts i William Brown koji su također dizajnirali mostove Humber, Severn, Forth Road, Auckland Harbour, i na rijeci Volti.

Izgradnja je krenula u veljači 1970. godine. Ceremoniji su nazočili predsjednik Cevdet Sunay i premijer [[Süleyman Demirel]]. Na gradnji je radilo 35 inženjera i 400 radnika.

Most je svečano otvoren [[30. listopada]] [[1973.]], jedan dan nakon 50. godišnjice osnivanja Republike Turske. Otvorili su ga tadašnji predsjednik [[Fahri Korutürk]] i premijer [[Naim Talu]]. U vrijeme izgradnje bio je na četvrtom mjestu po dužini raspona za viseće mostove u svijetu. Cijena izgradnje bila je 200 milijuna dolara.
U vrijeme izgradnje ovo je bio prvi most između Europe i Azije nakon pontonskog mosta sagrađenog 480. pr. Kr. Taj most bio je na Dardanelima ne na Bosporu.

Most je namjenjen za promet cestovnih vozila. Kolnički sklop ima 6 trakova (osam uključujući zaustavne trakove).<ref>http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionDocuments/KGMdocuments/Bolgeler/17Bolge/BogaziciKoprusuProjeBilgileri.pdf (pristupljeno 31. svibnja 2013.)</ref> Naplatne kućice nalaze se na azijskoj strani, a opremljene su elektronskim daljinskim sustavom naplate.

== Izvori ==

{{Izvori}}

== Vanjske poveznice ==
=== Sestrinski projekti ===

{{ WProjekti
|commons = Boğaz Köprüsü
|commonshr = Bosporski most
|commonscat = Bosphorus Bridge
|commonscathr = Bosporski most
|wikizvor =
|wikizvor_autor =
|wječnik =
|wikiknjige =
|wikicitat =
}}

=== Mrežna sjedišta ===

* [http://de.structurae.de/structures/data/index.cfm?ID=s0001368 Internationale Datenbank für Ingenieurbauwerke] {{jezikk|njem.|njemački}}{{jezikk|fr.|francuski}} {{jezikk|engl.|engleski}}


Most je svečano otvoren [[30. listopada]] [[1973.]], jedan dan nakon 50. godišnjice osnivanja Republike Turkse. Otvorili su ga tadašnji predsjednik [[Fahri Korutürk]] i premijer [[Naim Talu]]. U vrijeme izgradnje bio je na četvrtom mjestu po dužini raspona za viseće mostove u svijetu.


Most je namjenjen za promet cestovnih vozila. Kolnički sklop ima 6 traka (osam uključujući zaustavne trake). Naplatne kućice nalaze se na azijskoj strani, a opremljene su elektronskim daljinskim sustavom naplate.


==Izvori==
{{reflist}}


[[Kategorija:Mostovi]][[Kategorija:Građevine u Turskoj]][[Kategorija:Istanbul]]
[[Kategorija:Mostovi]][[Kategorija:Građevine u Turskoj]][[Kategorija:Istanbul]]

Inačica od 31. svibnja 2013. u 14:55

Bosporski most
Boğaziçi Köprüsü

Bosporski most
Osnovni podatci
Premošćuje Bospor
Mjesto Istanbul
Vrijeme gradnje 1970.-1973
Otvorenje 30. listopada 1973.
Konstrukcija viseći most
Namjena cestovna vozila
Mostarina da
Projektanti i izvođači radova
Projektant Sir Gilbert Roberts i William Brown
Tehnički podatci
Ukupna dužina 1560 m
Visina mosta 165 m
Širina mosta 33,40 m
Najveći raspon 1074 m
Koordinate 41°03′N 29°02′E / 41.05°N 29.03°E / 41.05; 29.03 (WD)

Bosporski most, također zvan Prvi bosporski most (turski: Boğaziçi Köprüsü ili 1. Boğaziçi Köprüsü), jedan je od dva viseća mosta preko Bospora (turski: Boğaziçi) u Istanbulu, Turska, koji povezuje Europu i Aziju (drugi most je Most Fatih Sultan Mehmeta ili Drugi bosporski most, a 2013. započela je gradnja i trećeg mosta). Jedan kraj mosta nalazi se u Ortaköyu na europskoj, a drugi u Beylerbeyiju na azijskoj strani.

Opis

Radi se o visećem mostu na kojem je primijenjen gravitacijski tip sidrenog bloka. Aerodinamički kolnički sklop ovješen je na cik-cak čelične kablove. Dugačak je 1560 m s kolnikom širine 33,40 m. Raspon između dva tornja (glavni raspon) iznosi 1074 m, a ukupna visina tornjeva je 165 m. Niveleta mosta od površine mora je 64 m.[1]

Povijest

Od travnja 2007. most je noću osvijetljen računalno vođenim LED sustavom koji mijenja boje i uzorke, a razvio ga je Philips.

Odluku o građenju mosta preko Bospora donio je premijer Adnan Menderes 1957. godine. Ugovor je potpisan s britanskom tvrtkom Freeman Fox & Partners 1968. godine. Nacrt mosta su napravili poznati britanski arhitekti sir Gilbert Roberts i William Brown koji su također dizajnirali mostove Humber, Severn, Forth Road, Auckland Harbour, i na rijeci Volti.

Izgradnja je krenula u veljači 1970. godine. Ceremoniji su nazočili predsjednik Cevdet Sunay i premijer Süleyman Demirel. Na gradnji je radilo 35 inženjera i 400 radnika.

Most je svečano otvoren 30. listopada 1973., jedan dan nakon 50. godišnjice osnivanja Republike Turske. Otvorili su ga tadašnji predsjednik Fahri Korutürk i premijer Naim Talu. U vrijeme izgradnje bio je na četvrtom mjestu po dužini raspona za viseće mostove u svijetu. Cijena izgradnje bila je 200 milijuna dolara. U vrijeme izgradnje ovo je bio prvi most između Europe i Azije nakon pontonskog mosta sagrađenog 480. pr. Kr. Taj most bio je na Dardanelima ne na Bosporu.

Most je namjenjen za promet cestovnih vozila. Kolnički sklop ima 6 trakova (osam uključujući zaustavne trakove).[2] Naplatne kućice nalaze se na azijskoj strani, a opremljene su elektronskim daljinskim sustavom naplate.

Izvori

Vanjske poveznice

Sestrinski projekti

Zajednički poslužitelj ima stranicu o temi Bosporski most
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Bosporski most

Mrežna sjedišta