Determinizam: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
mNema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
'''Determinizam''' ([[latinski jezik|lat.]] ''determinare'' ''ograničiti'', ''odrediti'') ili '''predodredba''' jest teza da je u svakom trenutku samo jedna budućnost fizikalno moguća.<ref>Peter van Inwagen, ''An Essay on Free Will'', Oxford, OUP, 1983: 3.</ref> Negacija te teze glasi [[Indeterminizam|indeterminizam ili neodredba]].
'''Determinizam''' ([[latinski jezik|lat.]] ''determinare'' ''ograničiti'', ''odrediti'') ili '''predodredba''' jest teza da je u svakom trenutku samo jedna budućnost fizikalno moguća.<ref>Peter van Inwagen, ''An Essay on Free Will'', Oxford, OUP, 1983: 3.</ref> Negacija te teze [[Indeterminizam|indeterminizam ili neodredba]].


== Vrste determinizma ==
== Vrste determinizma ==
Na temelju onoga što čini da je samo jedna budućnost fizikalno moguća, mogu se razlikovati tri vrste determinizma: ''teološki, fizikalno uzročni'' i ''metafizičko logički determinizam''.<ref>Michael, McKenna i Derk Pereboom, Free Will: A Contemporary Introduction, New York, Routledge, 2016: 16 - 18. </ref>
Na temelju onoga što čini da je samo jedna budućnost fizikalno moguća, mogu se razlikovati tri vrste determinizma: ''teološki, fizikalno uzročni'' i ''metafizičko logički determinizam''.<ref>Michael, McKenna i Derk Pereboom, ''Free Will: A Contemporary Introduction'', New York, Routledge, 2016: 16 - 18. </ref>


=== Teološki determinizam ===
=== Teološki determinizam ===
Bog svojom voljom uzročno preodređuje da postoji samo jedna fizikalno moguća budućnost. Božja volja, kao dio božanskog savršenstvo, nezaustavljiva je od bilo čega drugoga i time sve njene posljedice su nužne. Na primjer, ako Bog odluči da će Ivan sutra igrati nogomet, Ivan će sutra igrati nogomet i nemoguće je da bude drugačije.
[[Bog]] svojom voljom uzročno preodređuje da postoji samo jedna fizikalno moguća budućnost. Božja volja, kao dio božanskog savršenstva, nezaustavljiva je od bilo čega drugoga i time sve njene posljedice su nužne. Na primjer, ako Bog odluči da će Ivan sutra igrati nogomet, Ivan će sutra igrati nogomet i nemoguće je da bude drugačije.


=== Fizikalno uzročni determinizam ===
=== Fizikalno uzročni determinizam ===

Inačica od 15. kolovoza 2016. u 23:10

Determinizam (lat. determinare ograničiti, odrediti) ili predodredba jest teza da je u svakom trenutku samo jedna budućnost fizikalno moguća.[1] Negacija te teze indeterminizam ili neodredba.

Vrste determinizma

Na temelju onoga što čini da je samo jedna budućnost fizikalno moguća, mogu se razlikovati tri vrste determinizma: teološki, fizikalno uzročni i metafizičko logički determinizam.[2]

Teološki determinizam

Bog svojom voljom uzročno preodređuje da postoji samo jedna fizikalno moguća budućnost. Božja volja, kao dio božanskog savršenstva, nezaustavljiva je od bilo čega drugoga i time sve njene posljedice su nužne. Na primjer, ako Bog odluči da će Ivan sutra igrati nogomet, Ivan će sutra igrati nogomet i nemoguće je da bude drugačije.

Fizikalno uzročni determinizam

Svaki je događaj uzročno preodređen fizikalnim uzrokom i fizikalno je nemoguće da se fizikalni uzrok pojavi a događaj ne dogodi.

Metafizičko logički determinizam

Prošlost i zakoni prirode logički sadrže samo jednu fizikalno moguću budućnost. Metafizički je nemoguće da budućnost bude drugačija nego jest s obzirom na prošlost i zakone prirode. Izraženo formalnije: Ako su p i q tvrdnje koje iskazuju cijelokupno stanje svijeta u nekim trenutcima, onda konjunkcija tvrdnje p sa tvrdnjom koja iskazuje zakone prirode sadrži q.

Ovako definiran determinizam neutralan je o smjeru sadržavanja pa iz njega sljedi da sadašnje i buduće stanje svijeta u konjunkciji sa zakonima prirode sadrži prošlo stanje svijeta jednako kao što prošlo stanje svijeta u konjunkciji sa zakonima prirode sadrži sadašnje i buduće stanje svijeta.

Poznati deterministi

Izvori

  1. Peter van Inwagen, An Essay on Free Will, Oxford, OUP, 1983: 3.
  2. Michael, McKenna i Derk Pereboom, Free Will: A Contemporary Introduction, New York, Routledge, 2016: 16 - 18.

Vanjske poveznice