Sitnocvjetna divizma: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Nema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:


{{naslov u kurzivu}}
{{naslov u kurzivu}}
{{Taksokvir
{{Taksokvir
Redak 21: Redak 19:
| karta_raspon =
| karta_raspon =
}}
}}
'''Velecvijetna divizma''', latinski ''Verbascum thapsus'', ljekovita je biljka koja raste u [[Hrvatska|Hrvatskoj]], te u [[Europa|Europi]], te velikim dijelovima [[Azija|Azijs]]. Uvezena je i u [[Amerika|Ameriku]]<ref>[http://www.plantsoftheworldonline.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:924977-1#children Plants of the World online] pristupljeno 6. kolovoza 2020</ref>
'''Velecvijetna divizma''', latinski ''Verbascum thapsus'', ljekovita je biljka koja raste u [[Hrvatska|Hrvatskoj]], u [[Europa|Europi]], te velikim dijelovima [[Azija|Azijs]]. Uvezena je i u [[Amerika|Ameriku]]<ref>[http://www.plantsoftheworldonline.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:924977-1#children Plants of the World online] pristupljeno 6. kolovoza 2020</ref>
== Opis ==
== Opis ==
Naraste do 2 metra visine, [[Cvijet|cvjetovi]] su žute boje, [[List|listovi]] do 50 cm dugi. Cijela je biljka prevučena sitnim dlačicama.
Naraste do 2 metra visine, [[Cvijet|cvjetovi]] su žute boje, [[List|listovi]] do 50 cm dugi. Cijela je biljka prevučena sitnim dlačicama.


==Uporaba==
==Uporaba==
Biljka se koristi u narodnoj medicini, prije svega kao ekspektorans.Listovi i cvjetovi djeluju kao anodin, protuupalno, antiseptički, antispazmodički, adstrigentno, demulcentno, diuretički, emolientno, ekspektoransno i vulnorarno.<ref>https://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Verbascum+thapsus</ref>
Biljka se koristi u narodnoj medicini, prije svega kao ekspektorans. [[Listovi]] i [[cvjetovi]] djeluju kao anodin, protuupalno, antiseptički, antispazmodički, adstrigentno, demulcentno, diuretički, emolientno, ekspektoransno i vulnorarno.<ref>https://pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Verbascum+thapsus</ref>. Iako se dugo koristi u biljnoj medicini, do 2018. nije provedeno visokokvalitetno kliničko istraživanje. a ne postoje ni lijekovi proizvedeni iz divizme. Dioskurid je prvi preporučaoovu biljku još prije 2000 godina, smatrajući je korisnom kao narodni lijek za plućne bolesti. Ulje priređeno od cvjetova koristilo se protiv katara, kolika, ušiju, promrzlina, ekcema i drugih vanjskih poremećaja.
Iako se dugo koristi u biljnoj medicini , do 2018. nije provedeno visokokvalitetno kliničko istraživanje . a ne postoje ni lijekovi proizvedeni iz divizme. Dioskurid je prvi preporučaoovu biljku još prije 2000 godina, smatrajući je korisnom kao narodni lijek za plućne bolesti.Ulje priređeno od cvjetova koristilo se protiv katara , kolika , ušiju , promrzlina , ekcema i drugih vanjskih poremećaja.


==Dodatna literatura==
==Dodatna literatura==

Inačica od 6. kolovoza 2020. u 14:14

Velecvjetna divizma
V. thapsus, ilusrtracuija
Status zaštite
(vidi IUCN-ov crveni popis za kratice)
Sistematika
Carstvo:Plantae
Divizija:Tracheophyta
Razred:Magnoliopsida
Red:Lamiales
Porodica:Scrophulariaceae
Rod:Verbascum
Vrsta:V. thapsus
Dvojno ime
Verbascum thapsus
L.
Baze podataka

Velecvijetna divizma, latinski Verbascum thapsus, ljekovita je biljka koja raste u Hrvatskoj, u Europi, te velikim dijelovima Azijs. Uvezena je i u Ameriku[1]

Opis

Naraste do 2 metra visine, cvjetovi su žute boje, listovi do 50 cm dugi. Cijela je biljka prevučena sitnim dlačicama.

Uporaba

Biljka se koristi u narodnoj medicini, prije svega kao ekspektorans. Listovi i cvjetovi djeluju kao anodin, protuupalno, antiseptički, antispazmodički, adstrigentno, demulcentno, diuretički, emolientno, ekspektoransno i vulnorarno.[2]. Iako se dugo koristi u biljnoj medicini, do 2018. nije provedeno visokokvalitetno kliničko istraživanje. a ne postoje ni lijekovi proizvedeni iz divizme. Dioskurid je prvi preporučaoovu biljku još prije 2000 godina, smatrajući je korisnom kao narodni lijek za plućne bolesti. Ulje priređeno od cvjetova koristilo se protiv katara, kolika, ušiju, promrzlina, ekcema i drugih vanjskih poremećaja.

Dodatna literatura

Watts, Donald (2000). Elsevier's Dictionary of Plant Names and their Origin. Amsterdam: Elsevier Science. ISBN 0-444-50356-0.

Izvori

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Sitnocvjetna divizma
Logotip Wikivrsta
Logotip Wikivrsta
Wikivrste imaju podatke o taksonu Verbascum thapsus

Vanjske poveznice