Senat
Senat je naziv za skupštinu, često za gornji dom ili komoru legislature ili parlamenta. Tijekom povijesti postojala su mnoga takva tijela jer senat znači vijeće starih i mudrih članova društva i vladajuće klase. Prva dva službena senata bili su spartanska Gerousia (Γερουσία) i Rimski senat.
Moderna riječ senat potječe iz latinske riječi senātus (senat), koja je nastala prema senex, "starac".[1] Članovi ili legislatori senata zovu se senatori. Latinska riječ senator usvojena je u hrvatskom bez promjene u pravopisu. Njezino značenje potječe iz vrlo drevne forme jednostavne društvene organizacije u kojoj je moć donošenja odluka rezervirana za najstarije članove. Iz istog razloga riječ senat ispravno se koristi u označavanju bilo kojeg moćnog autoriteta karakteristično sastavljenog od najstarijih članova zajednice, kao što se fakultetsko tijelo u nekoj visokoškolskoj instituciji često naziva senatom. Originalan senat bio je Rimski senat koji je postojao sve do 580. (razni pokušaji za njegovim oživljavanjem napravljeni su u srednjovjekovnom Rimu). U Istočnom Rimskom Carstvu Bizantski senat nastavio je djelovati do Četvrtog križarskog rata.
Moderne demokratske države s bikameralnim parlamentarnim sustavima ponekad imaju senat koji se često razlikuje od redovitog paralelnog donjeg doma poznatog pod različitim nazivima ovisno o izbornim pravilima kao "zastupnički dom", "komunalni dom", "komora deputata", "nacionalna skupština", "legislativna skupština" ili "dom skupštine". Senat može uključivati minimalnu dobu potrebnu za glasače i kandidate, proporcionalni ili većinski ili pluralitetni sustav, te izbornu bazu ili kolegij. Tipično se senat označava kao gornji dom i ima manje članova od donjeg doma. U nekim federalnim državama također postoji senat na subnacionalnoj razini. U Sjedinjenim Državama sve države osim Nebraske imaju državni senat. U Australiji sve države osim Queenslanda imaju gornji dom poznat kao legislativno vijeće. Nekoliko kanadskih provincija također su nekoć imale legislativna vijeća, ali danas su sva ukinuta, a posljednje je bilo Legislativno vijeće Quebeca 1968. godine.
Članstvo u senatu može se odrediti kroz izbore ili imenovanja. Primjerice, izbori se održavaju svake tri godine za polovicu članstva Australskog senata, a mandat senatora traje šest godina. Nasuprot tome članove Kanadskog senata imenuje generalni guverener na prijedlog premijera Kanade, te ostaju u službi dok ne daju ostavku, budu smijenjeni ili umirovljeni u mandatornoj dobi od 75 godina. U većim zemljama senat često služi kao ravnotežni efekt pružajući veći udio vlasti regijama ili grupama koje bi inače bile nadglasane u striktno popularnoj raspodjeli.
Termini senat i senator ipak ne moraju nužno označavati sekundarnu komoru legislature:
- U Finskoj sve do 1919. godine Senat je bio izvršna grana Vrhovnog suda.
- U njemačkoj politici: u Bundesländeru Berlina, Bremena i Hamburga senat je izvršna grana a senatori su nosioci ministarskih portfelja. U mnogim gradovima kao što su Greifswald, Lübeck, Rostock, Stralsund ili Wismar gradska uprava se također naziva senat. Ipak u Bavarskoj je Senat bio sekundarna legislativna komora sve do njegova ukidanja 1999. godine.
- U njemačkom pravosuđu: termin senat na visokim prizivnim sudovima označava "klupu" u svom širem metonimijskom značenju, opisujući kolektivno članove sudstva (obično pet sudaca), često zaokupljenih s partikularnim predmetnim pravosuđem. Suci se ipak ne nazivaju "senatori". Njemački termin Strafsenat na njemačkom sudu prevodi se kao kaznenopravni senat a Zivilsenat kao javnopravni senat.
- U Škotskoj suci Visokog suda pravde nazivaju se senatori Kolegija pravde.
- U nekim, većinom federalnim državama s unikameralnom legislaturom, neki se legislatori izabiru drugačije od drugih i nazivaju se senatori. U federalnim državama takvi senatori predstavljaju teritorije dok ostali članovi predstavljaju narod u cjelini (ovakav ustroj se koristi radi omogućavanja federalne reprezentacijebez potrebe za uspostavom bikameralne legislature); ovo je slučaj sa Svetim Kristoforom i Nevisom, Komorima i Mikronezijom. U ostalim, nefederalnim državama uporaba termina senator označava drugačiju razliku između tih članova i ostatka legislatora (to jest metode selekcije); ovo je slučaj u Staležima Jerseyja, dominičkom Domu skupštine i savičentskom Domu skupštine.
- U Walesu debatna komora Nacionalne skupštine za Wales naziva se Senedd, a izgovara se kao 'Seneth'.
- Senat može označavati također upravno tijelo sveučilišta.
Dokinuti u korist
|
Raspuštena legislatura
|
Usvojen novi ustav |
* Grčki senat ponovo je utemeljen 1927. i opet dokinut 1935.
** Južnoafrički senat ponovo se okupio između 1994. i 1997. prije nego što je zamijenjen Nacionalnim vijećem provincija.
- ↑ American Heritage Dictionary: senate Arhivirana inačica izvorne stranice od 26. lipnja 2008. (Wayback Machine)
- Livius.org: Roman Senate Arhivirana inačica izvorne stranice od 26. veljače 2008. (Wayback Machine)