Prijeđi na sadržaj

Virgilije Nevjestić

Izvor: Wikipedija
Virgilije Nevjestić
Puno imeVirgilije Nevjestić
Rođenje22. studenoga 1935.,
Kolo, Tomislavgrad
Smrt25. kolovoza 2009.,
Pariz
Zanimanjeslikar, grafičar, pjesnik
NacionalnostHrvat
Književne vrstepoezija
Književni periodmodernizam
Portal o životopisima

Virgilije Nevjestić (Nevistić) (Kolo, Tomislavgrad, 22. studenoga 1935.Pariz, 25. kolovoza 2009.), hrvatski grafičar, slikar i pjesnik.

Jedan je od najvećih europskih grafičara 20. stoljeća. Vječna mu je inspiracija bio rodni kraj – malo selo kod Tomislavgrada.[1]

Životopis

[uredi | uredi kôd]

Diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1963. godine. Završio specijalni odjel za grafiku 1966. godine. Od 1968. godine do svoje smrti živio je u Parizu.

Godine 1987. osnovao u Parizu L’académie Virgile gdje je predavao specijalni tečaj grafike. Predavao je i na Francuskom institutu za restauraciju umjetničkih djela. U njegovoj grafici prevladava narativna i nadrealna komponenta; umnažanjem figuralnih pojedinosti, u sprezi s poetskom projekcijom djetinjstva i zavičaja, postiže oniričko-fantastičnu i nostalgičnu atmosferu. U lirskoj viziji i životnim sadržajima njegovih grafika javlja se snažna dramatska napetost, poetskom destrukcijom zbilje prosvjeduje protiv otuđenja suvremene civilizacije.

Linija mu je melodiozna i minuciozna, kompozicija najčešće sastavljena od niza odijeljenih prizora, ispovjednog i simboličnog karaktera. U novijim djelima linearni način ustupa mjesto tonskom oblikovanju predmeta, uz bogate svjetlosne i kromatske efekte. Izdao je mape grafika, te oslikao književna izdanja pjesama A. B. Šimića, D. Tadijanovića, S. Čuića, Mile Pešorde i C. Baudelairea.

Samostalno je izlagao u Zagrebu, Sarajevu, Beogradu, Milanu, Parizu, Bostonu, Tokiju, Firenci, Londonu, Rimu, Hagu, Bruxellesu, Vancouveru i New Yorku. Pisao je i pjesme koje je ilustrirao vlastitim crtežima.

Po njegovoj želji sva njegova cjelokupna ostavština koju čini 10 tisuća grafičkih ploča, vraćena je u domovinu njegovoj obitelji.[1]

Djela

[uredi | uredi kôd]
  • Mémoire amoureuse/Podsjetnik ljubavi (pjesme, 1980.)
  • Ibi, ljubavi moja (pjesme, 1980.)

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. a b T.V./HRT: "Hommage Virgiliju Nevjestiću u Kninu" HRT. 15. rujna 2020. . Pristupljeno 24. rujna 2020.