Lennoaceae

Izvor: Wikipedija
Lennoaceae
Sistematika
Carstvo:Plantae
Divizija:Tracheophyta
Razred:Magnoliopsida
Red:Boraginales
Porodica:Lennoaceae
Solms

Lennoaceae, porodica u redu Boraginales[1], ponekad i kao Lennooideae Torr., potporodica boražinovki. Sastoji se od dva roda iz Sjeverne, Srednje i Južne Amerike.

Ime dolazi po monotipskom rodu čiji je jedini predstavnik parazitska vrsta Lennoa madreporoides.[2]

Opis[uredi | uredi kôd]

Potporodica u engleskom jeziku nazivana pješčana hrana, dio je porodice Boraginaceae, sastavljena je od dva roda i četiri vrste parazitskih biljaka. Neobične biljke nastanjuju pustinjska područja u Kolumbiji, Venezueli, Meksiku i jugozapadu Sjedinjenih Država, a mnoge se smatraju rijetkima. Iako se ranije tretirala kao vlastita porodica (Lennoaceae), Lennooideae je rekategorizirana kao potporodica botaničkim klasifikacijskim sustavom Angiosperm Phylogeny Group III (APG III); njegova taksonomija ostaje sporna.

Članovi potporodice su korijenski paraziti i potpuno im nedostaje klorofil. Oni šalju strukture zvane haustoria koje prodiru u korijenje drugih biljaka radi hrane. Nakon što haustorijumi uđu u korijenje domaćina, parazit razvija svoje nadzemne dijelove, obično batinaste, mesnate, žućkaste ili smećkaste stabljike s ljuskastim listovima. Atraktivni ljubičasti cvjetovi često se formiraju u prstenu duž vrha debele kupolaste stabljike.

Pojedinačna vrsta Lennoa prilično je varijabilna. Flor de tierra (“cvijet zemlje”; L. madreporoides) obično raste na korijenju meksičkog suncokreta (Tithonia). Ovalna gljivasta stabljika visoka je 5-15 cm (2-6 inča) i u zrelosti je prekrivena malim zvjezdastim cvjetovima, ljubičastim sa žutim grlom.

Dvije vrste Pholisma javljaju se u jugozapadnoj Sjevernoj Americi: “pješčana hrana” (P. sonorae) i “pustinjsko božićno drvce” (P. arenarium). Sočne podzemne stabljike pješčane hrane koristile su kao hranu američki domoroci na području današnje Arizone.[3]

Rodovi[uredi | uredi kôd]

  1. Lennoa Lex.
  2. Pholisma Nutt. ex Hook.

Izvori[uredi | uredi kôd]

  1. World Plants (Complete List) pristupljeno 3. kolovoza 2022
  2. Plants of the World online pristupljeno 30. prosinca 2019
  3. Britannica, pristupljeno 3. svibnja 2023.
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Lennoaceae
Logotip Wikivrsta
Logotip Wikivrsta
Wikivrste imaju podatke o taksonu Lennooideae