Prijeđi na sadržaj

Božje ovčice (punk sastav)

Izvor: Wikipedija
Božje ovčice
MjestoKoprivnica
Žanrovikršćanski punk, folk rock, blues
Djelatno razdoblje2009. - danas
Članovi (članice)
Tomislav Mihac
Ana Mihac-Kovačic
Denis Kuzel

Božje ovčice su hrvatski kršćanski punk sastav[1] iz Koprivnice.[2]

Glazbeni stil

[uredi | uredi kôd]

Sastav svira punk i pjeva na autohtonom međimurskom kajkavskom narječju. Za sebe kažu da su "grupa s poslanjem"; poslanjem nazivaju "doći ljudima, odsvirati i pokazati da je Bog živ i ostati u [njihovim] srcima."[2] Uz punk, glazbeni stil obilježava im i mnoštvo drugih žanrova, među kojima se ističu alternativni, psihodelični i folk rock, blues, etno glazba,[3] grunge i heavy metal; sastav je izjavio kako kombinira sve navedene elemente "u jedan tsunami koji razvaljuje sve pred sobom".[4] Tekstovi se odlikuju "žestokim deklarativnim stavom za istinom i pravdom, ne srameći se svojih korijena i vrijednosti".[5]

Povijest

[uredi | uredi kôd]

Jedini je stalni član sastava vokalist Tomislav Mihac, pošto su se od osnutka sastava mijenjali svi ostali članovi. Početkom 2009. godine Mihac odlučuje "elektrificirati" svoj tada akustični projekt. Putem poslovnih i prijateljskih kontakata u sastav dovodi bubnjara Tomislava Severa i basista Branimira Sremeca. Uz gitarista Miču Martinovića ova postava dva puta nastupa na glazbenim festivalima. Zbog kreativnih razlika i tehničkih poteškoća ova se postava ubrzo i raspada. Zbog nemogućnosti pronalaženja zamjenskog basista, Mihac nagovara svoju djevojku Anu Kovačić da nauči svirati bas-gitaru. Nakon nekoliko odbijenih ponuda za mjesto bubnjara, na preporuku bivšeg basista Sremeca u sastav dolazi bubnjar Vinko Matišin. Sremec se na nagovor vraća u sastav, no ovog puta kao gitarist; time je utvrđena postava koja uglavnom djeluje i danas.

U studenom 2009. godine grupa snima demouradak od 4 pjesme. Početkom 2010. godine Matišin napušta sastav te umjesto njega dolazi bubnjar Karlo Knežević.

Sastav 21. prosinca 2009. nastupa u kultnom zagrebačkom klubu KSET s riječkim sastavom EffaTha.[6][7] Sastav je u Poljskoj, gdje je katolička rock-scena razmjerno jaka, nastupio na više koncerata, čak i u nekoliko zatvora.[8] Nastupili su i na programu devetoga nacionalnoga susreta hrvatske katoličke mladeži u Dubrovniku. Svoj rad predstavili su u sklopu koncerta alternativne duhovne glazbe.[2] 2010. d.i.y. snimili su demo-EP "Live EP", s kojeg su pjesme završile i na prvom albumu.[9]

Sastav 19. listopada 2013. godine objavljuje svoj prvi album Beeeeeee!!!, kojeg objavljuje poljska diskografska kuća Dobry Towar Records.[10] Sastav 2014. godine nastupa na Gljevstocku — festivalu glazbe, ljubavi, veselja i druženja sinjskih grupa te njihovih prijatelja koji se održao u Kravorovcu kod Gljeva.[11]

Članovi sastava financijski se snalaze sami. Prije početka nekoliko svojih nastupa na raznim sekularnim mjestima sastav bi često trpio omalovažavanje publike, no ono bi ubrzo prestajalo kada bi sastav počeo svirati žestoke pjesme. Mnoge je zbunjivao "prizor nabildanog momka koji na golome torzu ima iscrtan križ i skače po pozornici izvikujući pohvale Bogu na autohtonom međimurskom narječju".[12]

Događalo im se čak da im je koncerte prekidala policija; kad je sastav nastupao u Vinkovcima, bilo im je rečeno da su bili preglasni, premda se dotad nikad prije nije dogodilo da je policija u tom klubu prekinula koncert. Članovi grupe smatraju da ima i pojedinaca koji im prijete na društvenim mrežama. Frontmen Mihac na to je komentirao: "vjerujemo da je Božja sila jača od svega te se ne bojimo".[13]

Članovi sastava

[uredi | uredi kôd]
Trenutna postava
  • Tomislav Mihac (Ant Ruth) — vokali, gitara
  • Ana Mihac-Kovačić (Ana Zamazana) — bas-gitara
  • Denis Kuzel (Dennis) — bubnjevi
Bivši članovi
  • Tomislav Sever — bubnjevi
  • Branimir Sremec — bas-gitara, gitara
  • Miča Martinović — gitara
  • Vinko Matišin — bubnjevi
  • Karlo Knežević - bubnjevi

Diskografija

[uredi | uredi kôd]
Izdanja uživo
  • Live EP (2010., d.i.y.)[9]
Studijski albumi

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Laudato.hrArhivirana inačica izvorne stranice od 14. kolovoza 2016. (Wayback Machine) Božje ovčice, 30. ožujka 2014. (pristupljeno 17. lipnja 2016.)
  2. a b c Bitno.net Goran Andrijanić: Kako su kršćanski pankeri Božje Ovčice naviještali Isusa u poljskim zatvorima! 7. siječnja 2014. (pristupljeno 17. lipnja 2016.)
  3. Facebook Božje ovčice (pristupljeno 17. lipnja 2016.)
  4. Muzika.hrArhivirana inačica izvorne stranice od 18. kolovoza 2016. (Wayback Machine) Siniša Miklaužić: Recenzije. Sveti hardcore, 31. prosinca 2013. (pristupljeno 17. lipnja 2016.)
  5. Facebook Božje ovčice
  6. Terapija.net Intervju. Božje ovčice i Effatha. Razgovarao goran a. 17. prosinca 2009. (pristupljeno 14. lipnja 2016.)
  7. Katolički Rock BlogArhivirana inačica izvorne stranice od 16. kolovoza 2016. (Wayback Machine) Marin Katava: Catholic Rock Blog † Katolički Rock Blog Božje Ovčice [CRO]_ Sheeps Of God! - studio + live (pristupljeno 17. lipnja 2016.)
  8. Ured HBK za mladeArhivirana inačica izvorne stranice od 14. kolovoza 2016. (Wayback Machine) bpervan: Kako su kršćanski pankeri Božje Ovčice naviještali Isusa u poljskim zatvorima!, 7. siječnja 2014. (pristupljeno 17. lipnja 2016.)
  9. a b Terapija.net Recenzija albuma, horvi: 10. studenoga 2013. (pristupljeno 13. prosinca 2016.)
  10. Cijeli album na kanalu Božjih ovčica na YouTubeu.
  11. Ferata.hr Ferata: Sutra 5. Gljevstock, 23. svibnja 2014. (pristupljeno 17. lipnja 2016.)
  12. Jutarnji list Goran Andrijanić: VIDEO: Umjesto alkohola i trave, prije svake svirke - molitva , 27. lipnja 2010. (pristupljeno 17. lipnja 2016.)
  13. Večernji list Kristina Bosno: Oni rokaju za Boga - 'Tražili su nas da uklonimo pjesme u kojima se spominje Djevica Marija', 9. ožujka 2014. (pristupljeno 14. lipnja 2016.)

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]