Prijeđi na sadržaj

Branič-kula

Izvor: Wikipedija
Branič-kula starog grada Dubovca
Tlocrt starog grada Dubovca prema Gjuri Szabu

Branič-kula (donžon kula, donjon), objekt utvrdnog graditeljstva. To je kula koja je stambenu i obrambenu građevinu.

Drugi naziv u stručnoj literaturi je "donjon". Dolazi iz francuskog jezika, iz stare riječi donjon iz koje je nastala riječ za tamnicu. Sveza kule i tamnice je ta što su to najčuvaniji objekti što ih čini najsigurnijim mjesto te time ujedno i najboljim mjestom za utamničenje zarobljenika. Također riječ "donjon" označava i najjaču kulu u kaštelu, mjesto zadnje obrane i utvrdu unutar utvrde. Ovakve građevine nikad nisu podignute u razini zemlje ili bedema. Za prići njima mora se popeti preko dodatnog stubišta, dodatnog prijelaza koji je uvijek od drva jer se takav prijelaz može brzo onesposobiti za ulaz i prodor u kulu,[1] ili dodatnim opkopom s vodom.

U kontinentalnoj Hrvatskoj od 13. do 15. stoljeća branič-kule bile su važnim dijelom burgova. Namjena im je bila obrana pri opsadi i stanovanju. Mjesto gradnje obično je bio na smjeru mogućega napada. Nisu često bile građene na mjestu ulaza u burg. Vremenom je bilo dogradnja i izmjena. Mijenjane su i osuvremenjivane, opremane uređajima za ugodnije stanovanje i bolju obranu. Većinom su bile kvadratna i pravokutna tlocrta. Bile su veličine do 12/12 m. Bilo je i drukčijih oblika tlocrta. Prvotnu su namjenu postupno izgubile pojavom vatrenoga oružja.[2]

Stari grad Dubovac ima branič-kulu. Gradski muzej Karlovac upravljao je Dubovcem od 1965. do 2007. godine, a trenutno je korisnik branič-kule s vidikovcem.[3]

Donjon u Hedinghamu (Engleska), XII. stoljeće. Tlocrt i presjek pokazuju da je riječ o višekatnoj građevini koja na svakome katu ima po jednu veliku prostoriju s nišama usječenim u zid. Izvana je to visoka, gotovo potpuno zatvorena građevina, pravilnog geometrijskog oblika. Prozori su malobrojni i uski, radi sigurnosti i lakše obrane. Površina zida je razvedena jedino plitkim lezenama, koje naglašuju masivnost i zatvorenost građevine.

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Frankopani Tajna donžon-tvrđe: Kaštel Ledenice (pristupljeno 14. studenoga 2018.)
  2. Prostor Horvat, Zorislav: Branič-kule na burgovima kontinentalne Hrvatske od 13. do 15. stoljeća, lipanj 2007. (pristupljeno 14. studenoga 2018.)
  3. Gradski muzej KarlovacArhivirana inačica izvorne stranice od 24. travnja 2018. (Wayback Machine) Stari grad Dubovac (pristupljeno 14. studenoga 2018.)

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]
  • Prostor Horvat, Zorislav: Branič-kule na burgovima kontinentalne Hrvatske od 13. do 15. stoljeća, lipanj 2007.
  • Trend TV Branič – kula tarog grada na Dubovcu otvara vrata za posjetitelje