Prijeđi na sadržaj

Evangelizacija

Izvor: Wikipedija

Evangelizacijom se smatra naviještanje riječju i djelom poruke Isusa Krista nekršćanima, koja se naziva evanđelje ili radosna vijest, kao i stalno ponavljanje Kristove poruke spasenja u propovijedima, svjedočenjima, katehezi i liturgiji onima koji su već kršćani. Glavna je kršćanska misija i poslanje svih kršćana.

Osim evangelizacije ljudi postoji i evangelizacija kulture. Ona se sastoji u kritičkom prožimanju misli i načina života ljudi, koje izlazi iz života po evanđelju. Evangelizacija se može sastojati iz naviještanja, tumačenja pisma i slavljenja bogoslužja, a može se dogoditi neizravno, svjedočenjem po evanđelju ozbiljno izmijenjena životnog stila.

Širenje evanđelja nije neko izolirano djelo ili zalaganje pojedinih misionara radi spasa duša pogana u Aziji i Africi.[1] Naviještanje Božjih objavljenih istina za spasenje čovjeka jest najozbiljnijom zadaćom cijele Crkve - čitavog naroda Božjeg odnosno cjelokupne zajednice vjernika.[1] Prema dekretu Ad gentes br. 35 (usp. Dignitatis humanae 13, Lumen gentium 5), "Cijela Crkva je misionarska, a djelo evangelizacije je temeljna dužnost Božjeg naroda".[1]

Literatura

[uredi | uredi kôd]

Evangelizacija - don Ivica Matulić

  1. a b c Hrvatska - misijska zemlja?, Glas Koncila 15 (1712), 15. travnja 2007., teološki osvrt Josipa Sabola

Poveznice

[uredi | uredi kôd]
Nedovršeni članak Evangelizacija koji govori o kršćanstvu treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.