Utvrda u Malborku: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nova stranica: {{radovi}} '''Utvrda Malbork''' dominira gradom Malborkom, na sjeveru Poljske.
 
Nema sažetka uređivanja
Redak 1: Redak 1:
[[Datoteka:Malbork 1.jpg|300px|thumb|Utvrda u Malborku]]
{{radovi}}
'''Utvrda Malbork''' dominira gradom [[Malbork]]om, na sjeveru [[Poljska|Poljske]] u [[Pomeransko vojvodstvo|Pomeranskom vojvodstvu]]. Obrambena utvrda sagrađena je u [[gotika|gotičkom]] stilu i pokriva površinu od više od 250 000 m². To je najveća gotička građevina u svijetu i najveća građevina od [[cigla|cigli]] na svijetu. Upisana je u [[Popis mjesta svjetske baštine u Europi|UNESCO-v popis Svjetske baštine]] 1997. godine.
'''Utvrda Malbork''' dominira gradom Malborkom, na sjeveru Poljske.

[[Teutonski vitezovi]] počeli su graditi utvrdu oko [[1274]]. Naselje je dobilo gradska prava [[1276]]. godine. I utvrda i grad, dobili su ime po zaštitnici grada, [[Blažena Djevica Marija|Blaženoj Djevici Mariji]]. Prvotno se zvao Marienburg, što doslovno znači "Marijina utvrda".

Tijekom [[Trinaestogodišnji rat|Trinaestogodišnjeg rata]] teutonski vitezovi su dvorac prepustili carskim vojnicima iz [[Češka|Češke]] koji su ga 1457. godine prodali poljskom kralju [[Kazimir IV. Jagelović|Kazimiru IV.]] Nakon što su [[Prusi]] pružili trogodišnji otpor [[Poljaci]]ma grad je ipak pao i vođa otpora, Bartholomäus Blume, je obješen i raščetvoren.

Utvrda je bila oštećena tijekom ratova sa [[Švedska|Švedskom]], tijekom [[tri podjele Poljske]] i [[Napoleon Bonaparte|Napoleon]]ovih ratova. Obnova je započela [[1817]]., a od [[1877]]. utvrdu je obnovljao K. Steinbrechtem do svoje smrti [[1923]]. Godine [[1945]]. teško ga je oštetila [[Crvena armija]] tijekom bitke u gradu. U utvrdi je otvoren muzej [[1961]]. godine.

{{Commons|Castle in Malbork}}

[[Kategorija:Građevine u Poljskoj]]
[[Kategorija:Svjetska baština u Poljskoj]]

[[af:Kasteel van Malbork]]
[[be:Замак Мальбарк]]
[[be-x-old:Замак у Мальбарку]]
[[bg:Орденсбург Мариенбург]]
[[br:Kastell Malbork]]
[[ca:Castell de Malbork]]
[[cs:Malbork (hrad)]]
[[de:Marienburg (Ordensburg)]]
[[en:Malbork Castle]]
[[es:Castillo de Malbork]]
[[fr:Forteresse teutonique de Marienbourg]]
[[he:טירת מאלבורק]]
[[hu:A Német Lovagrend kastélya Malborkban]]
[[hy:Մարիենբուրգ (դղյակ)]]
[[id:Kastil Malbork]]
[[it:Castello di Malbork]]
[[ja:マルボルク城]]
[[ka:მარიენბურგის ციხესიმაგრე]]
[[lt:Marienburgo pilis]]
[[nl:Slot Mariënburg]]
[[no:Den tyske ordens slott i Malbork]]
[[oc:Castèth de Marienburg]]
[[pl:Zamek w Malborku]]
[[pnb:مالبورک قلعہ]]
[[pt:Castelo de Malbork]]
[[ru:Мариенбург (замок)]]
[[sh:Zamak u Malborku]]
[[sk:Hrad Malbork]]
[[sr:Замак у Малборку]]
[[uk:Замок Марієнбург]]
[[vi:Lâu đài Malbork]]
[[zh:马尔堡城堡]]

Inačica od 30. travnja 2012. u 23:23

Utvrda u Malborku

Utvrda Malbork dominira gradom Malborkom, na sjeveru Poljske u Pomeranskom vojvodstvu. Obrambena utvrda sagrađena je u gotičkom stilu i pokriva površinu od više od 250 000 m². To je najveća gotička građevina u svijetu i najveća građevina od cigli na svijetu. Upisana je u UNESCO-v popis Svjetske baštine 1997. godine.

Teutonski vitezovi počeli su graditi utvrdu oko 1274. Naselje je dobilo gradska prava 1276. godine. I utvrda i grad, dobili su ime po zaštitnici grada, Blaženoj Djevici Mariji. Prvotno se zvao Marienburg, što doslovno znači "Marijina utvrda".

Tijekom Trinaestogodišnjeg rata teutonski vitezovi su dvorac prepustili carskim vojnicima iz Češke koji su ga 1457. godine prodali poljskom kralju Kazimiru IV. Nakon što su Prusi pružili trogodišnji otpor Poljacima grad je ipak pao i vođa otpora, Bartholomäus Blume, je obješen i raščetvoren.

Utvrda je bila oštećena tijekom ratova sa Švedskom, tijekom tri podjele Poljske i Napoleonovih ratova. Obnova je započela 1817., a od 1877. utvrdu je obnovljao K. Steinbrechtem do svoje smrti 1923. Godine 1945. teško ga je oštetila Crvena armija tijekom bitke u gradu. U utvrdi je otvoren muzej 1961. godine.

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima stranicu o temi Utvrda u Malborku