Revizorski sud: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m Sitno
m r2.7.3) (Bot: mijenja la:Curia Rationum sa la:Curia rationum
Redak 44: Redak 44:
[[ka:ევროპის აუდიტორთა სასამართლო]]
[[ka:ევროპის აუდიტორთა სასამართლო]]
[[ko:유럽 회계 감사원]]
[[ko:유럽 회계 감사원]]
[[la:Curia Rationum]]
[[la:Curia rationum]]
[[lb:Europäesche Rechnungshaff]]
[[lb:Europäesche Rechnungshaff]]
[[lt:Europos Audito Rūmai]]
[[lt:Europos Audito Rūmai]]

Inačica od 24. veljače 2013. u 08:50

Revizorski sud je posebna kontrolna institucija Europske unije, nadležna da ispituje sve prihode i rashode svih tijela koje je osnovala Zajednica, ukoliko to nije isključeno nekim ustavotvornim dokumentom. Revizorski sud kontrolira ispravnost i zakonitost, te regularnost svih transakcija.

Osnovan je 22. srpnja 1975. godine ugovorom iz Brisela, a stupio na snagu 1. srpnja 1977. godine. Sjedište je u Luksemburgu.

Revizorski sud ima 25 članova koje imenuje Vijeće EU, uz prethodno mišljenje Europskog parlamenta. Mandat članovim traje 6 godina i djeluju potpuno neovisno. Članovi između sebe biraju predsjednika na vrijeme od tri godine, a te ista osoba može biti ponovno izabrana.

Revizija se temelji na odgovarajućoj dokumentaciji, a postupak revizije može se obaviti na cijelom području Unije. Kad se obavlja revizija na "terenu" neke države članice, onda se u postupak kontrole uključuju i nacionalna revizijska tijela. Revizorskom sudu se moraju dostaviti dokumenti i informacije nužne za obavljanje njegovih zadaća. Izvješće o rezultatima istrage Revizorski sud dostavlja svim tijelima, prije svega Europskom parlamentu i Vijeću EU koji, sukladno izvješću, poduzimaju odgovarajuće radnje.

Poveznice

Vanjske poveznice

Nedovršeni članak Revizorski sud koji govori o Europskoj uniji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.