Prijeđi na sadržaj

Rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a 1088

Izvor: Wikipedija
Rezolucija
Vijeća sigurnosti UN-a 1088
Španjolske jedinice u SFOR-u
Datum12. prosinca 1996.
Sastanak br.3723
KodS/RES/1088 (Dokument)
TemaBosna i Hercegovina
Sažetak glasanja
  • 15 za
  • 0 protiv
  • 0 suzdržanih
RezultatUsvojena
Sastav Vijeća sigurnosti
Stalne članice
Nestalne članice
← 1087 Popis rezolucija 1089 →

Rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a 1088, jednoglasno usvojena 12. prosinca 1996., nakon podsjećanja na sve rezolucije o sukobima u bivšoj Jugoslaviji, a posebno rezolucije 1031 (1995.) i 1035 (1995.), Vijeće, djelujući prema Poglavlju VII Ujedinjenih naroda Povelja, odobrila je stvaranje Stabilizacijskih snaga (SFOR) u Bosni i Hercegovini kako bi zamijeniti Provedbene snage (IFOR).[1]

Na konferenciji o Bosni i Hercegovini bio je akcijski plan za konsolidaciju mirovnog procesa. U zemlji su održani izbori u skladu s Daytonskim sporazumom, a institucije su uspostavljene kako je to propisano Ustavom Bosne i Hercegovine . Hrvatska i Savezna Republika Jugoslavija ( Srbija i Crna Gora ) imale su pozitivnu ulogu u mirovnom procesu, a napori svih su pozdravljeni, uključujući Visokog predstavnika, IFOR i druge međunarodne organizacije.

Vijeće sigurnosti pozdravilo je uzajamno priznanje između država nasljednica bivše Jugoslavije i naglasilo važnost potpune normalizacije njihovih diplomatskih odnosa. Podsjetili su ih na obveze iz prethodnih rezolucija Vijeća sigurnosti te na punu provedbu Daytonskog sporazuma i suradnju s Ujedinjenim narodima.

Države članice su ovlaštene uspostaviti SFOR kao pravnog sljednika IFOR-a na razdoblje od 18 mjeseci. Trebali su poduzeti sve potrebne mjere kako bi osigurali poštivanje Aneksa 1-A Mirovnog sporazuma i pravo na obranu od napada ili prijetnji. Bosna i Hercegovina je također zatražila proširenje policijskih snaga Ujedinjenih naroda (International Police Task Force) koje su bile dio Misije Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini (UNMIBH). Mandat UNMIBH je produžen do 21. prosinca 1997. godine, a Vijeće sigurnosti je zahtijevalo da sve misije Ujedinjenih naroda rade zajedno.

Povezani članci

[uredi | uredi kôd]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Malone, David. 2004. The UN Security Council: from the Cold War to the 21st century. Lynne Rienner Publishers. str. 151. ISBN 978-1-58826-240-0

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]
Wikizvor
Wikizvor
Engleski Wikizvor ma izvorni tekst na temu: