Suradnik:Drago Karlo/Stranica za vježbanje

1: Ulaz morske vode,
2: Izlaz slatke vode (40%),
3: Otpadna voda (60%),
4: Protok morske vode (60%),
5: Koncentrirani odvod (gušći od morske vode),
A: Protočna crpka (40%),
B: Protočna crpka,
C: Uređaj za povratnu osmozu s polupropusnom membranom,
D: Izmjenjivač tlaka.
- Osmoza je spontani proces prolaska otapala iz otopine manje koncentracije u otopinu veće koncentracije kroz polupropusnu membranu, koja ne propušta čestice otopljene tvari, pri čemu se koncentracije obiju otopina izjednačavaju. [1]
Posljedica osmoze je osmotski tlak koji je razmjeran molarnoj koncentraciji otopine. To je važan proces u stanicama živih organizama.
Mehanizam osmoze[uredi | uredi kôd]
Osmoza (prema grč. : guranje, tiskanje) je proces u kojem polupropusna membrana odvaja dvije otopine različitih koncentracija. Polupropusna membrana propušta molekule otapala dok ne propušta čestice otopljenih tvari (ione ili molekule). Molekule otapala se zbog razlike u koncentracijama otopina gibaju s mjesta manje koncentracije prema mjestu veće koncentracije. Proces ima težnju odvijanja sve do:
- izjednačenja koncentracija s obje strane membrane; manje koncentrirana otopina postaje koncentriranija, više koncentriranoj otopini se smanjuje koncentracija, i/ili
- izjednačenja tlakova koji nastaju na strani veće koncentracije otopine a to su osmotski tlak i hidrostatski tlak
Teorije osmoze[uredi | uredi kôd]
Tri teorije pojašnjavaju mehanizam osmoze odnosno djelovanja polupropusne opne.
- Polupropusna opna ponaša se kao molekulski filtar koji propušta samo čestice određene veličine, samo čestice otapala (vode) koje su u sustavu najmanje. U otopini s većom koncentracijom otopljene tvari zapravo je manja koncentracija molekula vode, dok je u otopini s manjom koncentracijom otopljene tvari zapravo veća koncentracija molekula vode. Zato se na strani otopine veće koncentracije molekule vode u manjem broju sudaraju s membranom, dok se na strani otopine manje koncentracije molekule vode u većem broju sudaraju s membranom. Rezultat razlike u broju sudara je veći broj prolaska molekula vode kroz membranu s mjesta manje koncentracije otopine na mjesto veće koncentracije otopine. Proces se nastavlja prema izjednačavanju broja sudara molekula vode i do jednakog broja prolaska molekula vode kroz membranu u oba smjera.
- Opna u tekućem stanju (fenol) može otapati otapalo ali ne otapa u otapalu otopljenu tvar, te tako kroz opnu prolazi samo otapalo.
- Opna sadrži kapilarne kanaliće koji djeluju kapilarnim silama. To djelovanje je selektivna adsorpcija otapala, te samo otapalo prolazi.
Energetske promjene, tlak, ravnoteža[uredi | uredi kôd]
Da bi jedan sustav, u našem primjeru dvije odijeljene otopine, bio stabilan i u ravnoteži, termodinamička veličina Gibbsova energija mora biti jednaka nuli, , što kod otopina različitih koncentracija ne može biti. Ako je otopina veće koncentracije zatvorena u posudi stalnog volumena i može se širiti samo kroz usku uspravnu cijev (vidi sliku), otapalo (voda) će prolaziti kroz polupropusnu opnu u posudu sve dok nastali hidrostatski tlak u posudi ne dostigne vrijednost sile osmoze. Tada nastaje dinamička ravnoteža. Tlak koji prolaskom otapala nastaje u posudi i koji je u ravnoteži s hidrostatskim tlakom nazivamo osmotski tlak otopine.[2]
Osmotski tlak[uredi | uredi kôd]
Prvu upotrebljivu ćeliju za mjerenje osmotskog tlaka izradio je 1877. njemački botaničar W. Pfeffer.
Osmotski tlak otopine upravo je proporcionalan množinskoj koncentraciji otopljene tvari i apsolutnoj temperaturi. Iz tih odnosa je nizozemski kemičar J. H. Van't Hoff, prvi dobitnik Nobelove nagrade za kemiju 1901.g., izveo 1887.g. jednadžbu za osmotski tlak otopine, :
gdje je R opća plinska konstanta (8,3143 JK-1mol-1), n množina otopljene tvari u volumenu V, T temperatura u Kelvinima, i broj čestica na koje tvar disocira (za NaCl i=2 ...) Jednadžba može služiti za izračunavanja molne mase neke tvari, :
Upadljiva je sličnost s jednadžbe osmotskog tlaka s jednadžbom idealnog plina. Obje jednadžbe podliježu zakonima kinetike i vrijede za razrijeđene plinove odnosno otopine. Uzima se da jednadžba osmotskog tlaka vrijedi za koncentracije manje od 0,1 molL-1 i ispod 25° C. Zato takve otopine nazivamo idealnim otopinama. Utvrđena je zajednička ovisnost tri pojave samo o koncentraciji molekula a ne i o vrsti (prirodi) molekula, a to su: povišenje vrelišta otopina, sniženje ledišta otopina i osmoza. Takvo svojstvo otopina nazivamo koligativno svojstvo.[2]
- ovu jednadžbu napišimo malo drugačije:
- gdje je koncentracija otopine
Primjer otopine morske vode[uredi | uredi kôd]
Morska voda je otopina soli (natrijeva klorida, NaCl) masenog udjela 3,5% (koncentracija morske vode). Koliki osmotski tlak može ostvariti takva otopina?
Osmotski tlak morske vode može dosegnuti do 29 bar a to je minimalni tlak koji se mora primijeniti u postupku povratne osmoze (vidi niže) kojom se iz morske vode dobiva pitka voda.
Osmozna koncentracija[uredi | uredi kôd]
Osmozna koncentracija (engl. osmolarity) otopine određena je isključivo ukupnim brojem otopljenih osmozno aktivnih čestica u danome opsegu otapala i time neovisna o njihovoj vrsti, masi ili naboju. [3] Definicija osmozne koncentracije ukazuje na osmozu kao na koligativno svojstvo.
Osmozna koncentracija neke otopine izražena je jedinicom osmolL-1 i računa se prema izrazu:
- , osmotski koeficijent pokazuje stupanj disocijacije otopljene tvari, vrijednost 0-1
- , broj čestica na koje tvar disocira (n za NaCl je 2)
- , molna koncentracija otopine; indeks i označuje određenu otopljenu tvar kad ih je više
Osmoznu koncentraciju je jednostavnije izmjeriti pomoću osmometra. [4]
Osmozu možemo promatrati kao poseban slučaj difuzije.
Stanična osmoza[uredi | uredi kôd]
Osmoza u stanici nastupa zbog razlike u osmolaritetu citoplazme s unutrašnje, i otopine s vanjske strane membrane, što dovodi do smežuravanja ili bubrenja stanice. Češća pojava bubrenja i lize stanice nastupa zbog veće koncentracije otopljenih iona i malih organskih molekula u stanici, zbog čega je ona hipertonična u odnosu na svoju okolinu, pa voda ulazi u stanicu.
Stanice se problemu visokog osmolariteta prilagođavaju, ovisno o carstvu kojem pojedini organizam pripada:
- Stanice biljaka, alga, gljiva, i većine bakterija obavijene sustaničnom stijenkom koja je dovoljno čvrsta da spriječi rasprsnuće stanice u hiptonočnoj otopini. U njima se, uslijed ulaska vode, stvara turgorski tlak koji onu količinu vode koja uđe tjera van, pa su biljna tkiva iznimno jaka. U hipetoničnoj otopini izlazak vode uzrokuje odvajanje membrane od stanične stijenke, te dovodi do procesa plazmolize i uvenuća biljke.
- Životinjske stanice problem osmolariteta rješavaju aktivnim izbacivanjem anorganskih iona i smanjivanjem razlike u koncentracijama otopljenih tvari (prvenstveno natrija) između stanice i njezine okoline (Na|K crpka). Pri tome troše značajne količine energije.
Povratna osmoza[uredi | uredi kôd]
Povratna osmoza (obrnuta osmoza, reverzna osmoza) je metoda koja služi za dobivanje pitke vode iz slane vode. Postupak koristi polupropusnu membranu kroz koju prolazi čista voda a zaostaju soli. Tlak slane vode mora biti oko 25 bar, što ovu metodu čini skupom za proizvodnju većih količina svježe vode. Kloridi, amonijak i ugljikov dioksid su male molekule pa prolaze polupropusnu membranu, te ih treba naknadno ukloniti aktivnim ugljenom. Neke bakterije i virusi takoder prolaze polupropusnu membranu, pa i njih treba dezinficirati (kloriranje, ozon, UV svjetiljka, sunčeva dezinfekcija). [5]
Povratna osmoza ili reverzna osmoza je skoro savršen proces filtriranja vode. Ovaj proces omogućuje odstranjivanje najsitnijih čestica iz vode. Povratna osmoza se koristi za pročišćavanje vode i odstranjivanje neorganskih minerala, soli i ostalih nečistoća u cilju poboljšanja izgleda, ukusa i ostalih svojstava vode. Tako se dobija kvalitet voda za piće koji zadovoljava sve standarde voda za piće. Nakon poznatih načina prečišćavanje vode industrijskom filtracijom (gradski vodovod i tvornice), prokuhavanjem i kloriranjem, došlo se do tehnički skoro savršenog načina filtriranja vode, koji gotovo od svake zagađene vode može načiniti zdravu pitku voda. Osmotske membrane koje se koriste u ovom postupku imaju toliko sitne otvore da kroz njih mogu proći gotovo samo molekule čiste vode, a sve nečistoće ostaju na membrani i izbacuju se preko odvoda kao tehnička otpadna voda. Ovakvim načinom filtracije vode dobija se voda za piće visoke kvalitete, koja se može koristiti i u medicinske svrhe (voda za bebe). [6]
Izvori[uredi | uredi kôd]
- ↑ [1] Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Proleksis enciklopedija, mrežno izdanje: Osmoza, pristupani 8. 4. 2017.
- ↑ a b Filipović, Lipanović: "Opća i anorganska kemija", 9. izd., Školska knjiga, Zagreb, 1995., ISBN 953-0-30907-4, str.402-405
- ↑ [2] Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, Strukovno nazivlje, mrežno izdanje: Osmozna koncentracija
- ↑ [3]En.Wikipedia.org: Osmotic concentration
- ↑ [4] "Reverzna osmoza", Englesko-hrvatski kemijski rječnik & glosar, www.glossary.periodni.com, 2012.
- ↑ [5] "Kondicioniranje vode", www.grad.unizg.hr, 2012.