Prijeđi na sadržaj

Umbri

Izvor: Wikipedija
Plemena talijanskog poluotoka početkom Željeznog doba:

██ Liguri

██ Veneti

██ Etruščani

██ Piceni

██ Umbri

██ Latini

██ Osci

██ Mesapijci

██ Grci

Umbri su italski narod po kome je ime dobila pokrajina Umbrija, oblast koja se u drevno doba prostirala od rijeka Tiber i Nar do jadranske obale. Umbrijski jezik je pripadao oskansko-umbrijskoj grupi jezika, srodnoj latinskom. Umbriji su između 9. i 4. stoljeća pr. Kr. gradili naselja gradskog tipa, u čijim su ruševinama arheolozi tragove trgovine s Etruščanima i Grcima.

Plinije Stariji je Umbre nazvao najstarijim narodom Italije.

Rimljani su u kontakt s Umbrijima došli 310. pr. Kr. Nakon toga su počeli osnivati kolonije na umbrijskim teritorijama, koje su potpuno osvojili oko 260. pr. Kr. Umbriji su postupno postali rimsko građanstvo te su se asimilirali u Rimljane, iako ih je dio sudjelovao u Savezničkom ratu.

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  • Bradley, Guy. “Ancient Umbria. State, culture, and identity in central Italy from the Iron Age to the Augustan era.” Oxford: Oxford University Press, 2000.
  • Buck, Carl Darling. “A Grammar of Oscan and Umbrian.” Boston: Ginn and Company Publishers, 1904.
  • Domenico, Roy P. Regions of Italy: A Reference Guide to History and Culture. Greenwood Publishing Group, 2001. pp. 367-371.
  • Pliny."Natural History with an English translation in ten volumes by H. Rackham." Cambridge: Harvard University Press, 1961.
  • Poultney, James Wilson. “The Bronze Tables of Iguvium.” American Philological Association, Number XVIII. 1959.