Aragonija

Izvor: Wikipedija
Aragonija
Aragón
Zastava Grb

Zemljopisni položaj Aragonije u Španjolskoj
Glavni grad Zaragoza
Površina

- ukupno

4. po veličini

- 47.719 km2

Stanovništvo

- Ukupno
- Gustoća

11. po veličini

- 1.277.471 (2006.)
- 26,77/km2

Politički status Autonomna zajednica
Statut usvojen 16. kolovoza 1982.
ISO 3166-2 ES-AR
Broj predstavnika u
Las Cortes Generales
 Kongres
 Senat
13
14
Predsjednik Marcelino Iglesias Ricou
Službene stranice

Aragonija (špa. Aragón) je španjolska autonomna zajednica, nekadašnja je povijesna regija i kraljevina, koja zauzima središnji dio doline rijeke Ebro. Smještena na sjeveru Španjolske, graniči s autonomnim zajednicama Kastilja-La Manchom, Kastiljom i Leónom, Katalonijom, La Riojom, Navarrom i Valencijskom Zajednicom te s Francuskom.

Aragonsko Kraljevstvo s grofovijama Barcelona (Katalonija), Kraljevstvom Valencija i Kraljevstvom Baleari činili su aragonsku Krunu. Od 1978. Aragonija je španjolska autonomna zajednica, sastavljena od provincija Huesca, Teruel i Zaragoza. Glavni grad je Zaragoza. Dana 23. travnja slavi se svetkovina San Jorge, dan Aragonije.

Od 2, kolovoza 1999., Marcelino Iglesias Ricou je predsjednik Aragonije.

U Aragoniji se uglavnom govori španjolskim, koji je i službeni jezik. U nekim sredinama govori se fabla i chapurriau ili orijentalni aragonski:

  • španjolski, službeni je jezik i govori se na cijelom teritoriju Aragonije, pomiješan sa specifičnim posebnostima. Te posebnosti su ostaci aragonskog, koji se gubi nakon XV. stoljeća širenjem španjolskog.
  • aragonski (također zvan fabla), govori se u manjim mjestima Huesce, a također su ostali tragovi u govoru u mjestima sjevernije od Zaragoze.
  • katalonski se govori u nekim selima na istoku Aragonije.