Prijeđi na sadržaj

Celia Cruz

Izvor: Wikipedija
Celia Cruz
Rodno imeÚrsula Hilaria Celia Caridad Cruz Alfonso
Rođenje21. listopada 1925.
Smrt16. srpnja 2003.
Žanrovilatino pop, bolero, rumba, salsa
Zanimanjepjevačica, glumica
Djelatno razdoblje1947. - 2003.
AngažmanKraljevi mamba
WWW
Nagrade
Sedam Grammya, Kuća slavnih New Jerseya
Nacionalno odličje za umjetnost (1994.)
Billboardova Kuća slavnih latinoameričkih glazbenih umjetnika

Úrsula Hilaria Celia Caridad Cruz Alfonso (Havana, 21. listopada 1925. – Fort Lee, 16. srpnja 2003.), kubansko-američka pjevačica i glumica, najpopularnija i s dvadeset i tri zlatna albuma najprodavanija latinskoamerička pjevačica 20. stoljeća poznata pod nadimcima Kraljica salse i Kraljica latinoameričke glazbe. Za svoj glazbeno-umjetnički rad nagrađena je sa sedam Grammya, između ostaloga i onim za životno djelo, a američki predsjednik Bill Clinton odlikovao ju je Nacionalnim odličjem za umjetnost. Ugledni glazbeni časopis Billboard prozvao ju je najutjecajnijom pjevačicom u povijesti kubanske i latinoameričke glazbe.

Iako je završila Učiteljsku školu u rodnoj Havani, odmalena se bavila pjevanjem proučavajući narodnu kubansku crnačku glazbu i posjećujući kabarete. Petnaest godina bila je glavni vokal sastava Sonora Matancera, ikone kubanske i latinoameričke plesne ulične glazbe, s kojima je snimila najveće uspješnice sastava te nastupala diljem Južne Amerike. Dolaskom Fidela Castra na vlast, članovi sastava protjerani su u Meksiko, odakle Celia sa suprugom odlazi u Sjedinjene Države gdje započinje samostalnu karijeru. Ubrzo je održala i samostalni koncert u uglednom Carnegie Hallu u New Yorku. Snimila je i album s poznatim dominikanskim pjevačem, Johnyem Pechecom, nakon čega stječe još veću popularnost.

Glumila je u nekoliko meksičkih i latinoameričkih telenovela te u američkom glazbenom filmu Kraljevi mamba. Umrla je 2003. od raka mozga u New Jerseyu. Njezino ime nosi srednja glazbena škola u Bronxu i gradski park u Union Cityu, a Pošta SAD-a izdala je 2011. godine poštansku marku s njezinim likom. U Nacionalnom muzeju američke povijesti među izlošcima stalnog postava nalazi se i njezin fotografski portret. Primljena je u Billboardovu Kuću slavnih latinoameričkih glazbenih umjetnika i Kuću slavnih New Jerseya. Kao protivnica kubanskog komunističkog režima, koji joj je zabranio povratak u zemlju, većinu života provela je u Sjedinjenim Državama dugo vremena bivajući nepoznata u vlastitoj domovini. Televizijska kuća Telemundo snimila je dokumentarnu dramu Celia o njezinom životu i djelovanju u osamdeset nastavaka, premijerno prikazivanu tijekom 2015. godine.

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]