Prijeđi na sadržaj

Draga Matković

Izvor: Wikipedija
Draga Matković na 100. rođendanu.

Draga Matković, poznata i kao Draga Matković-von Auerhann (Zagreb, 4. studenog 1907. – Bad Reichenhall, 29. srpnja 2013.), njemačka pijanistica hrvatsko-češkog podrijetla.

Životopis

[uredi | uredi kôd]

Rođena je 1907. u Zagrebu, gdje prvu glasovirsku poduku dobiva s tri godine od stroge majke Sidonie Linke, također pijanistice. U Terezínu u češkom Ústíju na Labi održala je svoj prvi javni nastup. Posebnom dozvolom vlade, s 15 godine upisala je Glazbenu akademiju u Pragu. S 19 godina stekla je zvanje profesorce glasovira.[1]

Nakon studija pohađala je i satove violine i pjevanja. Tijekom 1926. održala je pijanističku turneju u Poljskoj i 16 europskih država. Nakon udaje za violinista Arthura Arnolda 1936., seli se u Teplice, gdje izvodi skladbe komorne glazbe s gradskim orkestrom. Ubrzo nakon početka Drugog svjetskog rata, mjesni dirigent biva zatvoren, a njoj zabranjeno izvođenje klavirskog koncerta Felixa Mendelssohna i klavirskog koncerta u b-molu Čajkovskog, jer su se te skladbe ubrajale u ne-arijevsku glazbu.[1]

Zbog progonstva Sudetskih Nijemaca s područja Čehoslovačke, koje su provodili čehoslovački partizani, Matković se preselila u bavarski lječilišni grad Bad Reichenhall, u kojem je živjela sve do svoje smrti.

Preminula je 29. srpnja 2013. u 105. godini života u bolnici u Bad Reichenhallu.[2]

Djelo

[uredi | uredi kôd]

Osim na glasoviru, glazbeno umijeće pokazala je i na saksofonu i kao dirigentica. Skladala je nekoliko glazbenih komada i opereta (Zlatne vijezde), čiji je libreto izgubljen tijekom Drugog svjetskog rata. Uz nordijske i slavenske skladatelje (posebice Čajkovskog i Chopina), izvodila je djela Mozarta, Liszta, Griega i Joachima Raffa. Najradije je svirala na glasovirima Blüthner iz Leipziga.

Ušla je u Guinnessovu knjigu rekorda kao najstarija živuća aktivna profesionalna glazbenica, kada je na svom 100. rođendanu održala javni nastup u Bayerisch Gmainu. Između ostalog, tada je odsvirala Raffovu "Polka de la Reine", Op. 28 Hugs Reinholda i svoje najdraže skladbe Liszta, Chopina i Mendelssona.[1] Na svom 102. rođendanu izvela je svoju vlatitu skladbu "Tarantella" iz 1927.,[3] koja dotad nije imala svoju praizvedbu niti bila objavljena u tiskovnom izdanju, kao i "Valse brillante" iz opusa 34 Moritza Moszkowskog.[4]

Ostalo

[uredi | uredi kôd]

Ostvarila je cameo ulogu u televizijskoj seriji Menschen bei Maischberger 2009. godine.[5]

Citat

[uredi | uredi kôd]
  • "Ne mogu raditi ništa drugo... glazba je jednostavno moj život."[6]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. a b c Famous Birthdays "Draga Matkovic - Pianist", www.famousbirthdays.com (pristupljeno 30. prosinca 2017.)
  2. Domus mea "Draga Matković im Alter von 105 Jahren gestorben", www.domus-mea.de, 9. kolovoza 2013. (pristupljeno 30. prosinca 2017.)
  3. Videzapis izvedbe skladbe "Tarantella" na 102. rođendanu 4. studenog 2009. na Youtubeu (učitao korisnik likuni)
  4. Videozapis izvedbe "Valse Brilliante", Op. 34, br. 1 Moritza Moszkowskog na 102. rođendanu 4. studenog 2009. na Youtubeu (učitao korisnik likuni)
  5. Draga Matkovic na Internet Movie Database (IMDb-u), www.imdb.com (pristupljeno 30. prosinca 2017.)
  6. Domus mea "Draga Matković im Alter von 105 Jahren gestorben", www.domus-mea.de, 9. kolovoza 2013. (pristupljeno 30. prosinca 2017.)
    Izvorni citat glasi: „Ich kann nicht anders – Musik ist einfach mein Leben…“