Vranski priorat: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Vatel (razgovor | doprinosi)
m
Vatel (razgovor | doprinosi)
Redak 15: Redak 15:


== Vanjske poveznice ==
== Vanjske poveznice ==
* [[http://mars.elte.hu/varak/aacikkek/334hrlovagrendek.htm Istraživački rad HAZU-a]]
* [http://mars.elte.hu/varak/aacikkek/334hrlovagrendek.htm Istraživački rad HAZU-a]


[[Kategorija:Crkveni redovi]]
[[Kategorija:Crkveni redovi]]

Inačica od 1. listopada 2008. u 19:30

Datoteka:Vranski priorat.PNG
Grb Vranskog priorata

Vranski priorat ili Priorat vranski (lat. prioratus Auranae) je bio naziv organizacije Vitezova Templara na području Hrvatske i Ugarske kada su se 1169. pojavili na tom području.

Središte im se je nalazilo u Vrani, a uživali su posebnu naklonost ugarskih kraljeva Emerika i Andrije II., koji su im poklonili goleme posjede. Osim Vrane, u Primorju su držali Senj (do 1269.).

U unutrašnjosti su na početku XIII. stoljeća posjedovali vlastelinstva Božjakovinu, Glogovnicu, dio Gorske županije u Pokuplju, a u istočnoj Slavoniji Lješnicu, Rasašku i Našice. U kompleks prioratskih posjeda kasnije su uključena vlastelinstva Pakrac, Trnava, Čaklovec i Bijela. Kao naknadu za izgubljeni Senj, templari su 1269. dobili Dubicu i cijelu Dubičku županiju. Nakon ukinuća templarskog reda 1312. godine sve posjede, uključujući i Vranu preuzeli su Ivanovci.

Na vrhuncu moći je ovaj priorat posjedovao po Dalmaciji, Bosni, Slavoniji i Međimurju oko 40 vlastelinstava, samostana i gradova. [1]

U svojoj raspravi „Priorat vranski sa vitezi templari i hospitalci sv. Ivana u Hrvatskoj“, Ivan Kukuljević Sakcinski pozabavio se 25. veljače 1885. s ova dva viteška reda u Hrvatskoj. To je bio uvod u niz daljnjih istraživanja templara i ivanovaca u Vranskom prioratu.

Vidi još

Vanjske poveznice

  1. Vjesnik Od utvrđenog grada do mirnog seoceta, 5. rujna 1999.