Julije Bajamonti: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nova stranica: '''Julije Bajamonti''' (tal. ''Giulio Bajamonti'') (Split, 4. kolovoza 1744. - Split, 12. prosinca 1800.), hrvatski liječnik, [[knji...
 
Nema sažetka uređivanja
Redak 42: Redak 42:
{{GLAVNIRASPORED:Julije Bajamonti}}
{{GLAVNIRASPORED:Julije Bajamonti}}
[[Kategorija:U izradi, Biografije Hrvatska]]
[[Kategorija:U izradi, Biografije Hrvatska]]
[[Kategorija:Biografije, Hrvatska]]
[[Kategorija:Biografije, Hrvatska|Bajamonti, Julije]]
[[Kategorija:Hrvatski filozofi]]
[[Kategorija:Hrvatski filozofi|Bajamonti, Julije]]
[[Kategorija:Hrvatski skladatelji]]
[[Kategorija:Hrvatski skladatelji|Bajamonti, Julije]]
[[Kategorija:Biografije, Split|Bajamonti, Julije]]



[[en:Julije Bajamonti]]
[[en:Julije Bajamonti]]

Inačica od 27. rujna 2009. u 23:17

Julije Bajamonti (tal. Giulio Bajamonti) (Split, 4. kolovoza 1744. - Split, 12. prosinca 1800.), hrvatski liječnik, književnik, skladatelj, glazbeni teoretičar, polihistor, filozof i enciklopedist.

Životopis

Obitelj i obrazovanje

Julije Bajamonti rodio se u splitskoj građanskoj obitelji koja se doselila iz Poreča 1704. godine.[1] Studirao je medicinu u Padovi, a po završetku studija radio je kao liječnik u Hvaru i Splitu. Oženio se pučankom, zbog čega su ga se roditelji odrekli, pa je neko vrijeme živio i službovao u Kotoru. Imao je sina Emila i kćer Helenu. Nakon povratka iz Kotora djelovao je kao orguljaš i zborovođa u katedrali, a kasnije je nastavio liječničku praksu.[2] Bio je prijatelj Ruđera Boškovića i veoma cijenjen u Dubrovniku.

Intelektualni rad

Bio je veoma svestran znanstvenik, liberalnog usmjerenja (volterijanac), a zbog svojeg je kritičkog odnosa prema feudalnom društvu i konzervativnoj Crkvi, bio izložen kritikama šireg građanstva Splita.[3] Pisao je medicinske, povijesne, arheološke, etnološke, lingvističke, filozofske, prirodoznanstvene, nautičke, ekonomske i agronomske tekstove, a bavio se i fizikom, kemijom i astronomijom. Prikupljao je narodne pjesme i napjeve, kao i građu za povijest Dalmacije i Splita u 16. i 17. stoljeću, kao i za enciklopedijski i glazbeni riječnik. Napisao je oko 150 skladbi, među kojima se ističu simfonije Svečana glorija, Passio nelle domenica delle Palme, Rekvijem (napisao ga je za svog prijatelja Ruđera Boškovića) i oratorij La traslazione di San Doimo. Napisao je djelo o povijesti Splita te knjigu o kugi u Dalmaciji u kojoj je iznio čitav niz podataka o zdravstvenim prilikama u Dalmaciji u 18. stoljeću.[4] Bio je jedan od najistaknutijih članova splitske Gospodarske akademije.

Nacionalni identitet

U vrijeme pada Mletačke Republike 1797. godine zalagao se za pripojenje Dalmacije sjevernoj Hrvatskoj. Godine 1797. izlagao je u govoru da je Austrija nasljednica stare hrvatske države, a u vezi ujedinjenja sastajao se i s Andrijom Dorotićem, najznačajnijim agitatorom za sjedinjenje s Hrvatskom. Smatrao se ilirskim (hrvatskim) domoljubom i iznimno se zanimao za hrvatski jezik, narodne običaje i predaju.

Zanimljivosti

Julije Bajamonti je bio Fortisov prijatelj i pratilac na putovanjima po Dalmaciji. Davao mu je dragocjene podatke o povijesti, običajima, narodnim vjerovanjima i životu stanovnika Dalamcije.[5]

Djela

  • Povijesni zapisi grada Splita (objavljeni tek 1975.)
  • Storia della peste che regno in Dalmazia negli anni 1783.-1784. (1786.)
  • O moralu
  • O čovjeku
  • O gradskoj gluposti
  • O nacionalnom ponosu

Bilješke

  1. Kečkemet, D., AnteBajamonti i Split, str. 31.
  2. Opća enciklopedija, sv. I.
  3. Kečkemet, D., Prošlost Splita, str. 83.
  4. Opća i nacionalna enciklopedija u 20 knjiga, sv. II.
  5. Fortis, A, Put po Dalmaciji, str. 173.

Literatura

Nedovršeni članak Julije Bajamonti koji govori o osobi treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.