Miroljub Ante Evetović: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m kat.
Nema sažetka uređivanja
Redak 35: Redak 35:
[[16. kolovoza]] [[1936.]] mu je otkriven pred katedralom Svete Terezije Avilske, u sklopu službenog dijela proslave povodom 250. obljetnice od doseljenja veće skupine Bunjevaca Hrvata u Bačku.
[[16. kolovoza]] [[1936.]] mu je otkriven pred katedralom Svete Terezije Avilske, u sklopu službenog dijela proslave povodom 250. obljetnice od doseljenja veće skupine Bunjevaca Hrvata u Bačku.


Svojim djelima je ušao u antologiju proze [[Bunjevci|bunjevačkih]] Hrvata iz [[1971.]], sastavljača Geze Kikića, u izdanju [[Matica hrvatska|Matice hrvatske]].
Svojim djelima je ušao u antologiju poezije [[Bunjevci|bunjevačkih]] Hrvata iz [[1971.]], sastavljača Geze Kikića, u izdanju [[Matica hrvatska|Matice hrvatske]].


== Izvori ==
== Izvori ==
Redak 48: Redak 48:
*[http://www.croatica.hu/fileadmin/glasnik/2006/glasnik26i.pdf Hrvatski glasnik]
*[http://www.croatica.hu/fileadmin/glasnik/2006/glasnik26i.pdf Hrvatski glasnik]
*[http://www.croatica.hu/index.php?id=119&lang=1 Knjiga] Hrvatski književnici u Mađarskoj
*[http://www.croatica.hu/index.php?id=119&lang=1 Knjiga] Hrvatski književnici u Mađarskoj
*[http://knjiznice.ffzg.hr/webpac/?rm=results&show_full=1&f=PersonalName&v=Vukov%20Petar Antologija poezija bunjevačkih Hrvata]
*[http://knjiznice.ffzg.hr/webpac/?rm=results&last_PAGER_offset=0&f3=TitleAndResponsibility&show_full=1&v3=Antologija%20poezije%20bunjevačkih%20Hrvata&persist_search=10,11&path=ffsf-b-libri%2314073 Antologija poezije bunjevačkih Hrvata]


{{DEFAULTSORT|Evetović, Miroljub Ante}}
{{DEFAULTSORT|Evetović, Miroljub Ante}}

Inačica od 7. prosinca 2007. u 14:49

Prof. Miroljub Ante Evetović (Bački Aljmaš, 12. lipnja 1862. - Valpovo 24. veljače 1921.) je bio bački hrvatski književnik, pjesnik, svećenik, profesor filozofije, katehet, publicist i javni djelatnik.

Rođen je u siromašnoj bunjevačkoj obitelji u Bačkom Aljmašu. Na krštenju je dobio ime Franjo. U kasnijoj dobi, stupanjem u franjevce, zamijenio je svoje krsno ime redovničkim Ante. Redovničko ime zadržava i nakon prijelaza u svjetovne svećenike. Ime "Miroljub Ante Evetović" mu je književno ime; službeno ime mu je bilo Franjo Ante Evetović.

Rođen je od oca Dane i majke Imerke, a živio je u brojnoj obitelji: imao je 13 braće i sestara, od kojih je šestero vrlo rano umrlo. Od preostalih, ističe se stariji brat Ivan Evetović, istaknuti društveni radnik među Hrvatima u Bačkoj.

Po majci je bio bliski rod Ivanu Antunoviću, prvim preporoditeljem bačkih Hrvata, čijim se radom oduševljavao još u mladoj dobi, a isti mu je i ulio ljubav prema hrvatskoj knjizi i zavičaju.

Slavni rođak ga je uzeo pod svoje skrbništvo, da bi se mogao školovati u Kaloči, u isusovačkoj gimnaziji, među ostalim jer se Franjo pokazivao izvrsnim učenikom.

U njegovom građenju znanja književnog hrvatskog su mu pomogli vrsni gimnazijski profesori i korištenje knjižnice svog skrbnika Ivana Antunovića.

Njegovo seljačko podrijetlo ga je upućivalo na jedno od najčešćih ondašnjih zanimanja seljačke djece - na odlazak u svećenike ili redovnike. Iako se želio pridružiti redu premostratega, na molbu rođaka Ivana Antunovića, Franjo odlazi u franjevce.

Novicijatsku godinu je proveo u Beču, gdje je naučio njemački, i druženjem sa hrvatskim istomišljenicima učvrstio svoje hrvatske stavove. Filozofiju je studirao u Vukovaru i Dunaföldvaru. Bogosloviju dovršava u Baji. Ondje 1886. prima svećenićki red.

Radio je kasnije kao lektor filozofije u Dunaföldvaru, u Baji kao profesor crkvenog prava i povijesti i kasnije kao gvardijan franjevačkog samostana. Potom prelazi u svjetovne svećenike. Od 1899. je kapelan u Pečuškoj biskupiji, u Baranji, u mjestu Egerágu. Ondje je od župnika naučio francuski.

Poslije odlazi u Slavoniju, gdje je kapelan u Valpovu, župnik u Veliškovcima i Harkanovcima. U njegovu domu u tom selu se rodila misao o osnivanju Kluba književnika i umjetnika u Osijeku, što se dogodilo 3. listopada 1909..

Od 1912. je župnik u Valpovu. Trebao je ondje postati i opatom, što je osujećeno. Smatra se da je to zbog slavenofobnih stavova grofa Zichija, ondašnjeg tajnika pečuškog biskupa, kasnije kaločkog nadbiskupa.

Bolovao je od raka želudca, što je bilo i razlogom njegove smrti. Pokopan je u Valpovu.

Bio je prvi književnik bačkih Hrvata koji je bio hrvatski književnik i pisao hrvatskim književnim jezikom.

Surađivao je s Maticom hrvatskom, časopisom "Nevenom" i "Vijencem".

U književnosti se javlja 1884. za bogoslovskih dana. Spisateljskim radom se bavio do same smrti.

Objavio je zbirke pjesama "Sretni i nujni časi" (Harkanovci, 1908.), a poslije njegove smrti objavljene su mu knjige "Iz pjesama Ante Miroljuba Evetovića" (u Osijeku, 1931.) i "Spomen izdanje Ante Evetovića Miroljuba" (u Subotici, 1931.).

U svojim pjesmama se otvoreno i javno priznavao Hrvatom, opjevavao je svoj hrvatski rod, sunarodnjake Hrvate i Hrvatsku. (pr. 1908., "hrvatskoga roda ja sam pjesnik")[1].

16. kolovoza 1936. mu je otkriven pred katedralom Svete Terezije Avilske, u sklopu službenog dijela proslave povodom 250. obljetnice od doseljenja veće skupine Bunjevaca Hrvata u Bačku.

Svojim djelima je ušao u antologiju poezije bunjevačkih Hrvata iz 1971., sastavljača Geze Kikića, u izdanju Matice hrvatske.

Izvori

  • Geza Kikić: Antologija proze bunjevačkih Hrvata, Matica Hrvatska, Zagreb, 1971.

Reference

  1. "Zvonik", "Ne kriti se od onoga tko je tvoje krvi", travanj 2001.

Vanjske poveznice