Prijeđi na sadržaj

Terry Gilliam

Izvor: Wikipedija
Terry Gilliam
Gilliam u Cannesu 2001.
Rodno imeTerence Vance Gilliam
Rođenje22. studenog 1940.
Medicine Lake, Minnesota, SAD
Zanimanjescenarist, glumac, animator, redatelj, producent
Godine rada1967. - danas
SuprugaMaggie Weston (1973.-)
WWW
Nagrade BAFTA-e
Posebna nagrada
1969. Leteći cirkus Montyja Pythona
Ostale nagrade
Nagrada Empire za najboljeg redatelja
1996. Dvanaest majmuna
Nagrada LAFCA za najboljeg redatelja
1985. Brazil
Nagrada LAFCA za najbolji scenarij
1985. Brazil
Srebrni lav
1991. Kralj ribara

portal o životopisima ‧ portal o filmu

Terence Vance Gilliam (22. studenog 1940.), američko-britanski filmaš i animator, bivši član komičarske grupe Monty Python.

Terry Gilliam je rođen u gradu Medicine Lake, u američkoj državi Minnesoti. Školovao se u Kaliforniji gdje je upisao Occidental College na kojemu je studirao fiziku i umjetnost, a zatim političke znanosti. Radio je i na raznim časopisima. Nakon preseljenja u Englesku, pridružio se Letećem cirkusu Montyja Pythona, kao jedini član koji porijeklom nije Britanac. Gilliam je imao dvojno američko i britansko državljanstvo sve do 2006. kada se odrekao američkog. Često boravi i u Italiji gdje ima kuću, a bio je i jedan od glavnih pokretača filmskog festivala u Umbriji.

Animacija

[uredi | uredi kôd]

Kao član Monty Pythona, bio je zadužen za izradu nadrealističkih animacija koje su većinom korištene za povezivanje skečeva. U nekoliko skečeva i filmova se pojavio i kao glumac, uglavnom u manjim ulogama. Njegov osobit stil animacije karakterizira upotreba vlastitih oblika pomiješanih s pozadinama i isječcima antiknih fotografija (većinom iz viktorijanskog doba).

Filmovi

[uredi | uredi kôd]

Gilliamovi filmovi uglavnom se bave pitanjima identiteta, svijesti, zdravog razuma, stvarnosti i iluzije. Zapleti su većinom fantastični i velikim dijelom smješteni u maštu glavnih junaka koji se nalaze u konfliktnim i grotesknim situacijama, često s nesretnim završetkom. Obrađuje i neke društvene teme poput birokracije, režimske represije, devijantnog ponašanja i razlika među staležima. Atmosfera u filmovima je većinom mračna i nelagodna iako je često prisutan i humor. Gilliam ima neslavnu reputaciju režisera koji snima vrlo skupe (često neisplative) filmove, redovito popraćene s problemima u produkciji.


J. K. Rowling, autorica knjiga o Harryju Potteru, obožavateljica je Gilliamovih filmova pa je željela da on režira ekranizaciju knjige Harry Potter i Kamen mudraca, 2000. godine. U kompaniji Warner Brothers su odbili Gilliama i umjesto njega odabrali Chrisa Columbusa.[1] Gilliam je nedavno izjavio da ga je to vrlo razuljutilo jer je sebe smatrao pravim čovjekom za taj posao; Columbusove ekranizacije smatra užasnima.[2] Iako se nagađalo da će Gilliam režirati Harry Potter i Princ miješane krvi, on se zakleo da nikada neće raditi film o Harryju Potteru.[3]

2002. godine, povodom Svjetskog nogometnog prvenstva, režirao je seriju reklama za Nike pod naslovom Tajni turnir. Reklame su prikazivale nogometne utakmice, tri-na-tri, između poznatih igrača u kavezu na tankeru; glazbena pozadina bila je pjesma A little less conversation Elvisa Presleyja. Bile su vrlo popularne i kritički hvaljene.

Bilješke

[uredi | uredi kôd]
  1. http://www.imdb.com/name/nm0000416/bio
  2. http://www.wizardnews.com/story.20050829.html
  3. Arhivirana kopija. Inačica izvorne stranice arhivirana 17. svibnja 2009. Pristupljeno 4. rujna 2006. journal zahtijeva |journal= (pomoć)CS1 održavanje: arhivirana kopija u naslovu (link)

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]