Prijeđi na sadržaj

Wikipedija:Tečaj (Ne zaboravite)

Izvor: Wikipedija
Wikipedijin
uvodni tečaj
Tečaj

Naslovna stranica
Uređivanje članaka
Oblikovanje članaka
Wikipoveznice
Sestrinski projekti
Slike
Tablice
Stranice za razgovor
Ne zaboravite
Prijavljivanje
Imenski prostori
Zaključak

Dodatno

Pomoć:Sadržaj

Neke stvari valja imati na umu pri radu na Wikipediji:

Ponašanje

[uredi kôd]

Wikipedija potiče otvoreni dijalog svojih suradnika, bilo putem razgovora na stranici za razgovor nekog članka, stranici za razgovor suradnika, slanjem e-mailova suradniku (onima koji su naveli svoj e-mail prilikom registracije), online razgovorom preko Discorda.

Osobni napadi nisu dopušteni. Suradnike prijavljene administratorima opominje se ili blokira, ovisno o napadu; anonimnim suradnicima odmah se blokiraju internetske adrese!

Uređivanje članaka

[uredi kôd]

Neutralnost

[uredi kôd]

Neutralnost i objektivnost (na Wikipedijinim stranicama za razgovor često se susreće engleska kratica NPOV [neutral point of view]) osnovni su zahtjevi enciklopedistike. Članci ne smiju biti subjektivni, obojeni autorovim emocijama, trebaju biti objektivni i provjerljivi.

Teme članaka

[uredi kôd]

Wikipedija je enciklopedija, stoga rječničke definicije (od jedne rečenice) o temama koje nisu prikladne za enciklopediju nemaju mjesta na Wikipediji. Ako želite napisati što je to riječ, rabite Wječnik, ako želite pisati turističke osvrte, rabite Wikitravel. Na Wikipediji nije dozvoljeno samoreklamiranje, dakle članci o ljudima koje internetski pretraživači uopće ne pronalaze nemaju mjesta na Wikipediji.

Citiranje izvora

[uredi kôd]

Navođenje izvora u načelu je nužno, nenavođenje izvora u Vašem članku (ili člancima) može uzrokovati brisanje članka (ili članaka) uslijed neprovjerljivosti napisanih informacija u članku. Svakako pročitajte smjernicu o navođenju izvora, a preporučljivo je znati i kako se rabi literatura te kako se pravilno citira.

Jezik Wikipedije

[uredi kôd]

Jezik hrvatske Wikipedije je hrvatski standardni jezik, dakle članci trebaju biti napisani hrvatskim standardom, dok se na stranicama za razgovor možete izražavati slobodnije, uz pridržavanje općeg bontona. :-)