Prijeđi na sadržaj

Mehmed Teufik Okić

Izvor: Wikipedija
hfz. Mehmed Teufik ef. Okić
Rođenje1870., Jajce
Smrt18. studenoga 1932., Sarajevo
2. naibu-reis
1912. – 1914.
PrethodnikSulejman ef. Šarac
NasljednikMehmed Džemaluddin ef. Čaušević

Hfz. Mehmed Teufik ef. Okić (Jajce, 1870.Sarajevo, 18. studenoga 1932.), bošnjački je teolog, naibu-reis u razdoblju Austro-Ugarske.

Životopis

[uredi | uredi kôd]

Mehmed Teufik ef. Okić rođen je u Jajcu, gdje je stekao osnovno obrazovanje. Nakon završene ruždije odlazi u medresu u Banjaluku, gdje su mu učitelji bili Smail ef. Skopljak i hfz. Ibrahim ef. Maglajlić. Iz Banja Luke odlazi u Istanbul, gdje završava teološke znanosti i stječe diplomu hafiza po sedam kiraeta. Po završetku školovanja Mehmed Teufik ef. Okić se vraća u Bosnu i Hercegovinu. U Bosni i Hercegovini je bio imam, muderris (profesor), član Ulema-medžlisa (Rijaset), zamjenik reis-ul-uleme dvadeset i tri godine, dvije godine naibu-reis (nakon ostavke Sulejmana ef. Šarca). Bio je dobar govornik i predavač. Držao je predavanja širom Bosne i Hercegovine. Pored predavanja o propisima vjere islama, Mehmed Teufik ef. je zagovarao i suvremeno obrađivanje zemlje, izučavanje modernih zanata i slanje muslimanske djece u svjetovne škole.

Spadao je u red najobrazovanijih islamskih učenjaka u Bosni i Hercegovini. Knjižnica mu je brojala nekoliko tisuća odabranih knjiga s područja svih disciplina islamskih znanosti. Bavio se i književnim radom, te proučavao književnost Bošnjaka na orijentalnim jezicima.

Posebna zasluga Mehmed ef. jeste u činjenici da je obrazovao veliki broj imama. Još dok je bio profesor Osman-kapetanove medrese u Gračanici dolazili su mu učenici iz cijele Bosne i Hercegovine, koje je on podizao u imame.[1]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Mehmed Teufik ef. Okić. majkaidijete.ba. Inačica izvorne stranice arhivirana 5. veljače 2020. Pristupljeno 28. veljače 2020.

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]


Prethodi: naibu-reis
1912.1914.
Slijedi:
hfz. Sulejman ef. Šarac
(reis-ul-ulema)
Mehmed Džemaluddin ef. Čaušević
(reis-ul-ulema)