Prijeđi na sadržaj

Predložak:Članak tjedna: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Oznake: uklonjeno uređivanje mobilni uređaj m.wiki
m uklonjena promjena suradnika 5.43.76.29 (razgovor), vraćeno na posljednju inačicu suradnika Koreanovsky
Oznaka: brzo uklanjanje
Redak 1: Redak 1:
{{Wikipedija:Članak tjedna/{{MJESNITJEDAN}}, {{#timel:o}}.}}<!--Za kriterije po kojima se bira članak tjedna vidi [[Wikipedija:Članak tjedna/Pravila izbora tjednih članaka]].--><noinclude>
{{Wikipedija:Članak tjedna/{{MJESNITJEDAN}}, {{#timel:o}}.}}
<!--Za kriterije po kojima se bira članak tjedna vidi [[Wikipedija:Članak tjedna/Pravila izbora tjednih članaka]].--><noinclude>
{{tl-sort}}
{{tl-sort}}
[[Kategorija:Wikipedija:Članak tjedna]]
[[Kategorija:Wikipedija:Članak tjedna]]
[[Kategorija:Wikipedijini predlošci]]</noinclude>
[[Kategorija:Wikipedijini predlošci]]
</noinclude>

Inačica od 3. siječnja 2024. u 13:19

Sezonski afektivni poremećaj poremećaj je raspoloženja. Najčešće ga obilježava pojava depresivnih simptoma u hladnijemu dijelu godine, obično od kraja rujna pa sve do početka, a ponekada i kasnog, proljeća. Kod nekih se ljudi simptomi umjesto zimi mogu javiti ljeti.

Poremećaj je prvi opisao američki psihijatar Norman Rosenthal 1984. godine. Službeni naziv kojim se koristi Dijagnostički i statistički priručnik (V. izdanje) jest depresija sa sezonskim uzorkom, a neformalno se rabi i izraz sezonska depresija.

U četvrtome i petom izdanju američkoga DSM-a, ovaj se poremećaj više ne priznaje kao zasebni poremećaj raspoloženja, već kao dio velikoga depresivnog poremećaja („sa sezonskim uzorkom”).

Javlja se u različitim postotcima u različitim dijelovima Zemlje. Utvrđeno je da je u hladnijim krajevima poremećaj znatno učestaliji.