Tužaljke (knjiga): razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Addbot (razgovor | doprinosi)
m Bot: brisanje 1 međuwiki poveznica premještenih u stranicu d:q179058 na Wikidati
Nema sažetka uređivanja
Redak 6: Redak 6:
[[Datoteka:Jeremiah lamenting.jpg|250px|lijevo|thumb|[[Rembrandt]]: [[Jeremija]] oplakuje razorenje [[Jeruzalem]]a]]
[[Datoteka:Jeremiah lamenting.jpg|250px|lijevo|thumb|[[Rembrandt]]: [[Jeremija]] oplakuje razorenje [[Jeruzalem]]a]]


Sastoje se od [[pet]] poglavlja, svaki je jedna [[poema]], pisane su pjesnički. Prva četiri poglavlja pisana su u [[akrostih]]u. U originalu na [[hebrejski jezik|hebrejskom jeziku]], početna slova stihova odgovaraju redoslijedu hebrejske [[abeceda|abecede]]. Prva poema je tužaljka zbog razorenja Jeruzalema: "Kako osamljena sjedi prijestolnica, nekoć naroda puna; postade kao udovica, nekoć velika među narodima (Tuž 1,1) <ref>www.hbk.hr/biblija</ref>." Stanovnici su u izgnanstvu i gladni, neprijatelji likuju. Slijedeća poema je o [[Bog|Božjem]] gnjevu nad Jeruzalemom. Bog je upozoravao narod preko proroka i poticao ih na pokoru i obraćenje, budući da nisu poslušali, neprijatelji su ih napali, razorili gradove i odveli ih u zatočeništvo: "U uličnoj prašini leže [[djeca]] i starci; moje djevice i moji mladići od [[mač]]a padoše (Tuž 2,21)." U trećoj poemi, prorok piše o svojoj bijedi i patnjama te otvara prostor [[nada|nadi]] i boljim danima: "Jer Gospod ne odbacuje nikoga zauvijek: jer ako i rastuži, on se smiluje po svojoj velikoj [[ljubav]]i (Tuž 3,31-32)." U slijedećoj poemi, prorok tuguje nad gladi i lošim prilikama u gradu i vjeruje da je [[grijeh]] iskupljen pa neće biti novih progona. U posljednjoj poemi, nabrajaju se zli događaji koji su se dogodili i moli se Boga za [[milosrđe]]: "Vrati nas k sebi, Jahve, obratit ćemo se, obnovi dane naše kao što nekoć bijahu (Tuž 5,21)."
Sastoje se od [[pet]] poglavlja, svaki je jedna [[poema]], pisane su pjesnički. Prva četiri poglavlja pisana su u [[akrostih]]u. U originalu na [[hebrejski jezik|hebrejskom jeziku]], početna slova stihova odgovaraju redoslijedu hebrejske [[abeceda|abecede]]. Prva poema je tužaljka zbog razorenja Jeruzalema: "Kako osamljena sjedi prijestolnica, nekoć naroda puna; postade kao udovica, nekoć velika među narodima (Tuž 1,1) <ref>www.hbk.hr/biblija</ref>." Stanovnici su u izgnanstvu i gladni, neprijatelji likuju. Sljedeća poema je o [[Bog|Božjem]] gnjevu nad Jeruzalemom. Bog je upozoravao narod preko proroka i poticao ih na pokoru i obraćenje, budući da nisu poslušali, neprijatelji su ih napali, razorili gradove i odveli ih u zatočeništvo: "U uličnoj prašini leže [[djeca]] i starci; moje djevice i moji mladići od [[mač]]a padoše (Tuž 2,21)." U trećoj poemi, prorok piše o svojoj bijedi i patnjama te otvara prostor [[nada|nadi]] i boljim danima: "Jer Gospod ne odbacuje nikoga zauvijek: jer ako i rastuži, on se smiluje po svojoj velikoj [[ljubav]]i (Tuž 3,31-32)." U sljedećoj poemi, prorok tuguje nad gladi i lošim prilikama u gradu i vjeruje da je [[grijeh]] iskupljen pa neće biti novih progona. U posljednjoj poemi, nabrajaju se zli događaji koji su se dogodili i moli se Boga za [[milosrđe]]: "Vrati nas k sebi, Jahve, obratit ćemo se, obnovi dane naše kao što nekoć bijahu (Tuž 5,21)."


[[Židovi]] čitaju Tužaljke na [[Tisha B'Av]] - dan sjećanja na razorenje jeruzalemskog hrama, koji je pomični blagdan u [[srpanj|srpnju]] ili [[kolovoz]]u. Također [[petak|petkom]] popodne dolaze do ostataka jeruzalemskog hrama, oplakuju ga, ljube kamen i čitaju Tužaljke i prikladne [[Psalmi|Psalme]].
[[Židovi]] čitaju Tužaljke na [[Tisha B'Av]] - dan sjećanja na razorenje jeruzalemskog hrama, koji je pomični blagdan u [[srpanj|srpnju]] ili [[kolovoz]]u. Također [[petak|petkom]] popodne dolaze do ostataka jeruzalemskog hrama, oplakuju ga, ljube kamen i čitaju Tužaljke i prikladne [[Psalmi|Psalme]].

Inačica od 20. prosinca 2017. u 15:09

Stari zavjet
Judaizam, Protestantizam,
Katoličanstvo, Pravoslavlje
Deuterokanonske knjige
Pravoslavlje
Istočno i rusko
pravoslavlje
Istočno pravoslavlje
Novi zavjet
Portal: Kršćanstvo
VRU

Tužaljke ili Lamentacije su jedna od knjiga Biblije, dio Staroga zavjeta. Prema tradiciji autorstvo se pripisuje proroku Jeremiji. Biblijska kratica knjige je Tuž.

Prema židovskoj, kršćanskoj i muslimanskoj tradiciji, pisac Tužaljki je prorok Jeremija, premda se u knjizi ne spominje njegovo ime ni ime nekog drugoga autora. Postoje stilske sličnosti s proročkom Jeremijinom knjigom. Tužaljke su nastale nakon razorenja Jeruzalema od strane Babilonaca 586. g. pr. Kr. Jeremija je svjedočio tome.

Rembrandt: Jeremija oplakuje razorenje Jeruzalema

Sastoje se od pet poglavlja, svaki je jedna poema, pisane su pjesnički. Prva četiri poglavlja pisana su u akrostihu. U originalu na hebrejskom jeziku, početna slova stihova odgovaraju redoslijedu hebrejske abecede. Prva poema je tužaljka zbog razorenja Jeruzalema: "Kako osamljena sjedi prijestolnica, nekoć naroda puna; postade kao udovica, nekoć velika među narodima (Tuž 1,1) [1]." Stanovnici su u izgnanstvu i gladni, neprijatelji likuju. Sljedeća poema je o Božjem gnjevu nad Jeruzalemom. Bog je upozoravao narod preko proroka i poticao ih na pokoru i obraćenje, budući da nisu poslušali, neprijatelji su ih napali, razorili gradove i odveli ih u zatočeništvo: "U uličnoj prašini leže djeca i starci; moje djevice i moji mladići od mača padoše (Tuž 2,21)." U trećoj poemi, prorok piše o svojoj bijedi i patnjama te otvara prostor nadi i boljim danima: "Jer Gospod ne odbacuje nikoga zauvijek: jer ako i rastuži, on se smiluje po svojoj velikoj ljubavi (Tuž 3,31-32)." U sljedećoj poemi, prorok tuguje nad gladi i lošim prilikama u gradu i vjeruje da je grijeh iskupljen pa neće biti novih progona. U posljednjoj poemi, nabrajaju se zli događaji koji su se dogodili i moli se Boga za milosrđe: "Vrati nas k sebi, Jahve, obratit ćemo se, obnovi dane naše kao što nekoć bijahu (Tuž 5,21)."

Židovi čitaju Tužaljke na Tisha B'Av - dan sjećanja na razorenje jeruzalemskog hrama, koji je pomični blagdan u srpnju ili kolovozu. Također petkom popodne dolaze do ostataka jeruzalemskog hrama, oplakuju ga, ljube kamen i čitaju Tužaljke i prikladne Psalme.

Izvori

  1. www.hbk.hr/biblija
Logotip Wikizvora
Logotip Wikizvora
WikIzvor ima izvorni tekst na temu: Lamentacije