Prijeđi na sadržaj

Savez za Hrvatsku (2014.)

Izvor: Wikipedija
Savez za Hrvatsku
Logotip Saveza za Hrvatsku iz 2014. godine.
Logotip Saveza za Hrvatsku iz 2014. godine.
Osnovana 5. veljače 2014.
Raspuštena 2015.
Sjedište Zagreb
Država djelovanja Hrvatska
Službena stranica

Savez za Hrvatsku, bio je prvotno savez 8 hrvatskih političkih stranaka a nakon siječnja 2015. godine savez 4 hrvatske političke stranke.

Povijest

[uredi | uredi kôd]

Savez za Hrvatsku bio je osnovan kao nova politička snaga čiji je cilj bio dokinuti stranačku bipolarizaciju Republike Hrvatske te osigurati demokratski izabranim predstavnicima u tijelima lokalne, regionalne i državne vlasti zastupanje istinske volje hrvatskoga naroda. Savez je bio otvoren svim političkim strankama, udrugama i pojedincima koje podržavaju i prihvaćaju ideju, temeljne odrednice i zajedničke ciljeve Saveza. Pristupanjem Savezu svaka članica zadržavala je svoj program i posebnost, a javne aktivnosti u predizbornim kampanjama usuglašavala je i koordinirala s ostalim članicama Saveza. Svaka članica za pitanja koja nisu usuglašena i dogovorena ovom Platformom mogla je istupati samostalno.

Prvi put javnosti Savez za Hrvatsku predstavljen je 5. veljače 2014. godine u Zagrebu i tada je bilo 8 stranaka članica predstavljajući koordinaciju desnih političkih stranaka, nezavisnih lista i kandidata, utemeljenu radi zajedničkog političkog djelovanja i nastupa na hrvatskim izborima 2014./15.

Stranke članice i predsjedništvo

[uredi | uredi kôd]

Predsjedništvo Saveza činili su predsjednici svih članica, a to su bili: Ladislav Ilčić (Hrast – Pokret za uspješnu Hrvatsku), Vladimir Šišljagić (HDSSB), Mate Knezović (OS), Milan Kujundžić (HZ), Daniel Srb (HSP), Branko Borković (A-HSS), Marko Lukić (ZZH) i Željko Cvrtila (ABH).

Izbori za Europski parlament 2014.

[uredi | uredi kôd]

Saveza za Hrvatsku sudjelovao je na izborima za Europski parlament 2014. godine dobivši 6,88% glasova te je time prešao izborni prag, no u Europskome parlamentu nije dobio zastupnika. Po D'Hondtovom sustavu izračuna mandata pretekao ga je šesti kandidat s liste HDZ-a i to s razlikom od 203 glasa.[1]

Predsjednički izbori 2014. godine

[uredi | uredi kôd]

Na predsjedničkim izborima 2014. godine kandidat Saveza za Hrvatsku bio je Milan Kujundžić.[2] U prvome krugu izbora završio je na četvrtom mjestu sa 112.585 (6,30%) dobivenih glasova.

Rascijep

[uredi | uredi kôd]

U siječnju 2015. godine iz Saveza za Hrvatsku istupio je Hrast – Pokret za uspješnu Hrvatsku,[3] a početkom veljače iste godine istupili su HDSSB,[4] Obiteljska stranka,[5] i Hrvatska zora stranka naroda.[6]

Nakon toga četiri preostale stranke Hrvatska stranka prava (HSP), Autohtona hrvatska seljačka stranka (A-HSS), Zavjet za Hrvatsku (ZZH) i Akcija za bolju Hrvatsku (ABH) nastavile su kao savez 4 stranke[6] do pred hrvatske parlamentarne izbore u studenome 2015. godine kada su preostale stranke pristupile drugim koalicijama ili planirale izaći na izbore samostalno.

Temeljne odrednice i zajednički ciljevi Saveza bili su

[uredi | uredi kôd]
  1. Očuvanje nacionalnih interesa, hrvatske slobode, neovisnosti, dostojanstva svakog građanina te drugih nacionalnih i iskonskih vrijednosti hrvatskog naroda čije je izvorište u državotvornosti hrvatskog naroda, samostalnoj Hrvatskoj državi i Domovinskom ratu te povijesnom nasljeđu.
  2. Očuvanje, poticanje i zastupanje jasnih i čvrstih nacionalnih stavova, interesa, identiteta i suverenosti unutar Europske unije kao ravnopravne zajednice suverenih država, kao i unutar postojećih integracija.
  3. Razvoj hrvatskog gospodarstva na ekosocijalnom tržišnom modelu i održivom razvoju, u kojem će kapital biti u službi razvoja domaće proizvodnje i usluga, te povećanja standarda hrvatskih građana.
  4. Zaustavljanje propadanja te oživljavanje hrvatskog sela i otoka.
  5. Osiguranje vladavine prava i pravde jednake za sve građane.
  6. Demografska obnova i zaštita obitelji kao temelja Hrvatske, temeljene na općeljudskim i kršćanskim vrijednostima.
  7. Trajna zaštita dostojanstva Domovinskog rata kao i prava hrvatskih branitelja i njihovih obitelji te civilnih žrtava iz Domovinskog rata.
  8. Racionalizacija i preustroj državne uprave temeljene na jasnim profesionalnim kriterijima i decentralizaciji, radi osiguranja ravnomjernog razvoja Republike Hrvatske.
  9. Trajna zaštita prirodnih i nacionalnih bogatstva i optimalno upravljanje pojedinim dijelovima okoliša, a posebice zaštićenim dijelovima prirode.
  10. Očuvanje hrvatske kulturne baštine i tradicije kao jamstva za očuvanje hrvatskog nacionalnog bića.
  11. Provedba lustracije utemeljene na dobroj europskoj praksi u kojoj nema nedodirljivih.
  12. Zajedništvo domovinske i iseljene Hrvatske u gospodarskom i političkom razvoju Republike Hrvatske, kao i trajna zaštita Hrvata na cjelokupnom autohtonom etničkom prostoru.
  13. Trajna zaštita Hrvata u Bosni i Hercegovini, njihov status i stvaranje pretpostavki za stvarnu jednakopravnost, te uspostava jake međudržavne veze RH i BiH.
  14. Iskorjenjivanje korupcije i kriminala.
  15. Stvaranje adekvatnog sigurnosnog sustava i strategije Nacionalne sigurnosti koji bi štitio nacionalne interese RH.
  16. Ojačati instituciju referendumskog izjašnjavanja građana o pitanjima od njihovog vitalnog i nacionalnog interesa.
  17. Uvođenje isključivog gospodarskog pojasa.
  18. Preispitivanje svih odluka i zakona koji su nanijeli štetu RH i hrvatskom narodu te kažnjavanje svih odgovornih kao i povrat sve protupravno stečene imovine.
  19. Ustrajanje na tužbi za genocid R. Srbije, te naplata ratnih šteta od država agresora u Domovinskom obrambenom ratu.
  • Rad i aktivnosti Saveza usmjerava i koordinira Predsjedništvo Saveza, koje čine Predsjednici svih članica (u slučaju spriječenosti opunomoćenici Predsjednika). Po potrebi, a odlukom predsjedništva Saveza se osnivaju međustranačka zajednička radna tijela za provedbu odluka Predsjedništva Saveza za određena pitanja.
  • Medijski nastupi Saveza dogovaraju se na Predsjedništvu, a kada su u pitanju važne nacionalne teme Savez će održavati konferencije za medije na kojima će djelovati/prisustvovati članovi Predsjedništva.
  • Eventualna različita politička stajališta članica Saveza rješavat će se dijalogom isključivo unutar Saveza, a svojom čašću svaka članica se obvezuje da će čuvati tajnost i povjerljivost podataka i saznanja o radu Saveza.

Funkcioniranje Saveza

[uredi | uredi kôd]
  • a) Odluke na Predsjedništvu Saveza donosile su se konsenzusom uz mogućnost pridržaja vlastitog stava svake pojedine članice. Svaka članica imala je pravo na jedan glas u Predsjedništvu Saveza i radnim tijelima.
  • b) Kompletan Program političkog djelovanja Saveza bio je utemeljen je na Platformi od 25. siječnja 2014. Programe iz pojedinih područja, ustroj radnih tijela i druge potrebne odluke donosilo je Predsjedništvo Saveza.
  • c) Način funkcioniranja i vođenja, financiranja kampanje, te raspored po izbornim jedinicama i listama donosilo je Predsjedništvo Saveza uz prethodno pribavljeno i usuglašeno stajalište nadležnih tijela članica Saveza.

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. I.D./B.V., Državno izborno povjerenstvo (DIP) službeno je objavilo imena 11 hrvatskih europarlamentaraca – šest s liste HDZ-a i partnera, četiri s liste SDP-a i partnera, a jedan s ORaH-ove liste, dnevnik.hr, 26. svibnja 2014., pristupljeno 14. svibnja 2019.
  2. Milan Kujundžić: 'Nova Hrvatska'Arhivirana inačica izvorne stranice od 25. prosinca 2015. (Wayback Machine), HRT, 30. studenoga 2014., pristupljeno 25. prosinca 2015.
  3. Uredništvo. Ladislav Iličić, Zahvala predsjednika, Hrast – Pokret za uspješnu Hrvatsku, 13. siječnja 2015., pristupljeno 25. prosinca 2015.
  4. Suzana Lepan Štefančić, HDSSB izlazi iz Saveza za Hrvatsku, Večernji list, 7. veljače 2015., pristupljeno 8. veljače 2015.
  5. Obiteljska stranka nastavlja samostalnoArhivirana inačica izvorne stranice od 25. prosinca 2015. (Wayback Machine), likaplus.hr, 7. veljače 2015., pristupljeno 10. veljače 2015.
  6. a b Savez za Hrvatsku nastavlja kao savez četiriju stranaka:
    »Saveza za Hrvatsku nastavlja djelovati kao savez četiriju stranaka – Hrvatske stranke prava, Autohtone hrvatske seljačke stranke, Zavjeta za Hrvatsku i Akcije za bolju Hrvatsku, izvijestio je na konferenciji za novinare održanoj u petak u Slavonskome Brodu predsjednik HSP-a Daniel Srb.«, narod.hr, 13. veljače 2015., pristupljeno 3. ožujka 2015.

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]