Svjetsko prvenstvo u alpskom skijanju 2007.

Izvor: Wikipedija
Svjetsko prvenstvo u
alpskom skijanju 2007.

Grad domaćin Åre
Zemlja domaćin Švedska
Otvaranje 2. veljače 2007.
Zatvaranje 18. veljače 2007.
Broj država 60
Broj natjecatelja 350
Portal: Šport

39. svjetsko prvenstvo u alpskom skijanju održano je u švedskom Åreu od 2. veljače do 18. veljače 2007. godine.

Ceremonija otvaranja prvenstva održana je 2. veljače u 19:00 sati, a otvorio ju je švedski kralj Carl XVI. Gustaf. Najuspješnica nacija prvenstva bila je Austrija koja je osvojila 9 medalja, po tri od svakog sjaja.

Skijaši[uredi | uredi kôd]

Super G[uredi | uredi kôd]

Natjecanje u super-veleslalomu trebalo je biti održano 3. veljače, ali je zbog izrazito lošeg vremena održano 6. veljače. Iznenađenje je priredio talijanski skijaš Patrick Staudacher koji je osvojio zlato ispred glavnih favorita iako do tada nije imao ni jednu pobjedu u Svjetskom kupu.

Medalja Ime Država Vrijeme Zaostatak
Zlato Patrick Staudacher ITA 1:14.30
Srebro Fritz Strobl AUT 1:14.62 +0.32
Bronca Bruno Kernen ŠVI 1:14.92 +0.62

Super-kombinacija[uredi | uredi kôd]

8. veljače na rasporedu je bila druga disciplina za skijaše, super-kombinacija. Natjecanje se sastoji od jedne utrke spusta i jedne utrke slaloma. Zlato s prošlog svjetskog prvenstva branio je Benjamin Raich, ali se ovog puta morao zadovoljiti srebrnim odličjem jer je iznenađujuću pobjedu ostvario Švicarac Daniel Albrecht.

Medalja Ime Država Vrijeme Zaostatak
Zlato Daniel Albrecht ŠVI 2:28.99
Srebro Benjamin Raich AUT 2:29.07 +0.08
Bronca Marc Berthod ŠVI 2:29.23 +0.24

Spust[uredi | uredi kôd]

Aksel Lund Svindal

Natjecanje u spustu trebalo je biti održano 10. veljače, ali je zbog loših vremenskih uvjeta održano dan kasnije. Prvo zlato za Norvešku na ovom SP-u osvojio je vodeći skijaš u Svjetskom kupu i jedan od favorita spusta - Aksel Lund Svindal. Na opće iznenađenje skijaške javnosti srebro je osvojio malo poznati Kanađanin Jan Hudec, a broncu švedski veteran Patrick Järbyn.

Medalja Ime Država Vrijeme Zaostatak
Zlato Aksel Lund Svindal NOR 1:44.68
Srebro Jan Hudec KAN 1:45.40 +0.72
Bronca Patrik Järbyn ŠVE 1:45.65 +0.97

Veleslalom[uredi | uredi kôd]

14. veljače na programu je bila utrka veleslaloma za skijaše. Švicarac Daniel Albrecht koji iznenađujuće osvojio zlatnu medalju u kombinaciji, odlično je odvezao prvu vožnju i zauzeo prvo mjesto, iza njega se plasirao Kanađanin Francois Bourque, a na treće mjesto još jedan Švicarac Marc Berthod. Jedan od kandidata za medalju, Benjamin Raich, promašio je vrata u prvoj vožnji i tako ispao iz borbe za medalju.

U drugoj vožnji dosta se očekivalo od Bodea Millera. Iako je imao šesto vrijeme prve vožnje s relativno malim zaostatkom i njegov je trener postavio drugu stazu, napravio je velike pogreške u donjem dijelu staze, te se u poretku spustio u donji dio ljestvice. Za razliku od Millera, četvrtoplasirani iz prve vožnje, Aksel Lund Svindal odvezao je fenomenalnu drugu vožnju. Ispred tada prvoplasiranog Didiera Cuchea došao je 0,92 sekunde prednosti i bacio rukavicu u lice vodećem trojcu. Marc Berthod nije izdržao pritisak. Slabom vožnjom (tek 26. vrijeme druge vožnje) plasirao se na 11. mjesto. Drugoplasirani Bourque je izletio u gornjem dijelu staze i ostao bez plasmana, pa je odluka o tome tko će osvojiti drugo zlato bila na Danielu Albrechtu. Opreznom vožnjom, s nešto malo pogrešaka ipak je došao do srebra s 0,48 sekundi zaostatka, osvojivši tako svoju drugu medalju. Do bronce je došao Švicarac Didier Cuche.

Medalja Ime Država Vrijeme Zaostatak
Zlato Aksel Lund Svindal NOR 2:19.64
Srebro Daniel Albrecht ŠVI 2:20.12 +0.48
Bronca Didier Cuche ŠVI 2:20.56 +0.92

Slalom[uredi | uredi kôd]

Mario Matt, pobjednik u slalomu.

Neviđena utrka slaloma održana je 17. veljače. Od 74 prijavljena skijaša, obje vožnje završilo je samo 24 skijaša. Samim završetkom utrke povijesne rezultate za skijanje zabilježili su moldavski predstavnik Urs Imboden (11. mjesto) i bugarski predstavnik Kilian Albrecht (13. mjesto). Bila je to utrka s velikim potopom favorita. Čak dva osvajača medalja mogu se uvrstiti u iznenađenja. Jedan od njih je Francuz Jean-Baptiste Grange koji je doskijao do bronce, te Talijan Manfred Mölgg koji je osvojio srebro. Čak sekundu i 81 stotinku od Mölgga bio je Austrijanac Mario Matt kojem je ovo, nakon 6 godina, novi naslov svjetskog prvaka u slalomu. Obje vožnje ovog Austrijanca koji je u najboljoj slalomskoj formi bile su savršene. Prednost koju je ostvario je druga najveća u povijesti svjetskih prvenstava.

Medalja Ime Država Vrijeme Zaostatak
Zlato Mario Matt AUT 1:57.33
Srebro Manfred Mölgg ITA 1:59.14 +1.81
Bronca Jean-Baptiste Grange FRA 1:59.54 +2.21

Skijašice[uredi | uredi kôd]

Super G[uredi | uredi kôd]

Anja Pärson

Utrka super G-a za skijašice počela je 6. veljače umjesto planirane 4. veljače. Iako ove sezone nije ostvarila ni jednu pobjedu u Svjetskom kupu i daleko je od svojih najboljih ostvarenja, zlato je osvojila domaća skijašica i jedna od najboljih svjetskih skijašica svih vremena, Anja Pärson. Glavne favoritkinje za naslov, Lindsay C. Kildow i Renate Götschl osvojile su srebro, odnosno broncu.

Medalja Ime Država Vrijeme Zaostatak
Zlato Anja Pärson ŠVE 1:18.85
Srebro Lindsey C. Kildow SAD 1:19.17 +0.32
Bronca Renate Götschl AUT 1:19.38 +0.53

Super-kombinacija[uredi | uredi kôd]

Natjecanje u super-kombinaciji za skijašice održano je 9. veljače. Kombinacija se sastojala od jedne utrke spusta i jedne utrke slaloma. Kako na prvenstvu nije sudjelovala Janica Kostelić, posljednjih godina nepobjediva u kombinaciji, priliku da bude najbolja u ovoj disciplini ugrabila je Anja Pärson. Vodeća u ukupnom poretku kombinacije u Svjetskom kupu, Austrijanka Marlies Schild morala se zadovoljiti broncom, dok je Amerikanka Julia Mancuso osvojila srebro.

Medalja Ime Država Vrijeme Zaostatak
Zlato Anja Pärson ŠVE 1:57.69
Srebro Julia Mancuso SAD 1:58.50 +0.81
Bronca Marlies Schild AUT 1:58.54 +0.85

Spust[uredi | uredi kôd]

11. veljače održana je utrka spusta za skijašice. Samopouzdanje koje je dobila osvajanjem dva zlata na ovom svjetskom prvenstvu u novu pobjedu je pretočila Anja Pärson. Osvajanjem trećeg zlata na istom prvenstvu izjednačila se s Janicom Kostelić koja je to učinila na prošlom svjetskom prvenstvu. No, Anja ima još dvije utrke ispred sebe da postigne novi rekord. Sjajna Amerikanka Lindsay C. Kildow ponovila je uspjeh iz super G-a osvajanjem srebra, dok je Austrijanka Nicole Hosp osvojila broncu.

Medalja Ime Država Vrijeme Zaostatak
Zlato Anja Pärson ŠVE 1:26.89
Srebro Lindsey Kildow SAD 1:27.29 +0.40
Bronca Nicole Hosp AUT 1:27.37 +0.48

Veleslalom[uredi | uredi kôd]

Nicole Hosp

Utrka veleslaloma održana je 13. veljače dvjema noćnim vožnjama. Ovo je bila prilika za Anju Pärson da osvoji svoje četvrto zlato na ovom SP-u. No, tako nije mislila Nicole Hosp, vodeća do tada u ovoj disciplini u Svjetskom kupu. Uzela je zlato nakon što je odvozila fenomenalnu drugu vožnju, te se nakon četvrtog mjesta prve vožnje popela na najviše stepenicu pobjedničkog postolja. Nakon bronce iz kombinacije to je druga medalja za Austrijanku. Anja Pärson nije imala svoj dan. Prvu vožnju završila je na "tek" sedmom mjestu, iako s malim zaostatkom od 0,44 sekunde. U drugoj vožnji je, nakon velike prednosti na sredini staze, pala te tako ostala bez plasmana. Jal Šveđana za Anjinim padom ublažila je Maria Pietilae Holmner osvajanjem srebra. Broncom je itekako bila zadovoljna Talijanka Denise Karbon na koju nitko u ovoj utrci nije računao. Vodeća nakon prve vožnje Amerikanka Julia Mancuso nije izdržala pritisak i na kraju je završila na petom mjestu odvozivši tek 18. vrijeme druge vožnje. U veleslalomu su nastupile i dvije hrvatske skijašice. Ana Jelušić je zauzela 34. mjesto s pet sekundi i 62 stotinke zaostatka, dok Sofija Novoselić nije završila drugu vožnju.

Medalja Ime Država Vrijeme Zaostatak
Zlato Nicole Hosp AUT 2:31.72
Srebro Maria Pietilae Holmner ŠVE 2:32.57 +0.85
Bronca Denise Karbon ITA 2:32.69 +0.97

Slalom[uredi | uredi kôd]

Šarka Zahrobska

16. veljače na programu je bila utrka slaloma. Janica Kostelić nije branila zlato iz Bormia, ali konkurencija je bila iznimno jaka. Vodeća u poretku slaloma ove sezone, Marlies Schild bila je glavna pretedentica na zlato. Ugroziti su je mogle Therese Borssen, jedina koja je pobijedila Schild ove godine u Svjetskom kupu; Anja Pärson koja je s velikim samopouzdanjem sposobna uraditi velike stvari; Šarka Záhrobská koja je pokazala odličnu formu u posljednjim utrkama prije Svjetskog prvenstva, te Ana Jelušić koja ima konstantu cijele sezone i nalazi se na trećem mjestu u poretku slaloma.

Obje vožnje slaloma bile su postavljene vrlo lagano. Na takvim neselektivnim stazama tehnički potkovanije skijašice nisu mogle pokazati svu svoju snagu, pa se čak 8 prvoplasiranih skijašica iz prve vožnje moglo uključiti u borbu za odličja. Prvu vožnju najbolje je odvezla Záhrobská. Tik iza nje plasirale su se Pärson, Schild, Zettel i Jelušić. Svoju prvu poziciju i nakon druge vožnje sačuvala je Záhrobska koja je Češkoj donijela prvu medalju na ovom Svjetskom prvenstvu. U konačnom obračunu za medalju Schild i Pärson su zamijenile mjesta. Ovim osvajanjem bronce, Pärson je postala prva skijašica koja je uz tri zlata na jednom prvenstvu osvojila još jednu medalju. Tragičarka utrke bila je Ana Jelušić koja se s petim vremenom prve vožnje i najboljim vremenom druge vožnje plasirala na najnezahvalnije četvrto mjesto. Yvonne Schnock, druga hrvatska predstavnica, startala je s pedesetog mjesta u prvoj vožnji, ali nije uspjela završiti vožnju. Treća hrvatska skijašica, Sofija Novoselić sa startnim brojem 55 ušla je u drugu vožnju i završila utrku na 27. mjestu.

Medalja Ime Država Vrijeme Zaostatak
Zlato Šarka Záhrobská ČEŠ 1:43.77
Srebro Marlies Schild AUT 1:44.02 +0.25
Bronca Anja Pärson ŠVE 1:44.07 +0.30

Natjecanje nacija[uredi | uredi kôd]

11 nacija sudjelovalo je u ovom natjecanju posljednjega dana svjetskog prvenstva. Vožene su 4 utrke super-veleslaloma i 4 utrke slaloma. Najuspješniji su bili Austrijanci koji su uvjerljivo slavili ispred Šveđana i Švicaraca koji su se do zadnje utrke borili za srebro.

Medalja Ime Država SG1 SG2 SG3 SG4 SL1 SL2 SL3 SL4 Total
Zlato

Renate Götschl
Michaela Kirchgasser
Marlies Schild
Mario Matt
Fritz Strobl
Benjamin Raich

Austrija 1 1 1 2 4 4 1 4 18
Srebro

Anna Ottosson
Anja Pärson
Jens Byggmark
Patrik Järbyn
Markus Larsson
Hans Olsson

Švedska 4 8 4 7 1 2 2 5 33
Bronca

Sandra Gini
Rabea Grand
Nadia Styger
Fabienne Suter
Daniel Albrecht
Marc Berthod

Švicarska 11 3 2 1 2 5 4 11 39


Tablica odličja[uredi | uredi kôd]

Mjesto Nacija Zlato Srebro Bronca Ukupno
1 Austrija 3 3 3 9
2 Švedska 3 2 2 7
3 Norveška 2 0 0 2
4 Švicarska 1 1 4 6
5 Italija 1 1 1 3
6 Češka 1 0 0 1
7 SAD 0 3 0 3
8 Kanada 0 1 0 1
9 Francuska 0 0 1 1

Zemlje sudionice[uredi | uredi kôd]


Vanjske poveznice[uredi | uredi kôd]