Prijeđi na sadržaj

Tomislav Anđelić

Izvor: Wikipedija
Tomislav Anđelić

Rođenje 20. ožujka 1937.
Sultići (Konjic)
Smrt 6. ožujka 2018.
Mostar
Polje arheologija
Institucija Muzej Hercegovine u Mostaru
Portal o životopisima

Tomislav Anđelić (Sultići kod Konjica, 20. ožujka 1937.Mostar, 6. ožujka 2018.), bosanskohercegovački arheolog. Jedan je od najistaknutijih istraživača kasnoantičkog i ranokršćanskog razdoblja Hercegovine.

Životopis

[uredi | uredi kôd]

Osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje završio je u Konjicu. Na Filozofskom fakultetu u Sarajevu 1964. je diplomirao povijest s temom Dijaci u srednjovjekovnoj Bosni. Pod mentorstvom profesora Branimira Gabričevića na Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru 1977. je magistrirao s temom Kasnoantička arhitektura u okolici Mostara.[1]

Kratko vrijeme radio je kao gimnazijski profesor u Kaknju, a od 1965. do 1991. godine kao voditelj arheološko-povijesnoga odjela u Muzeju Hercegovine u Mostaru i muzejski savjetnik. Od 1991. do 1997. godine radio je u Muzeju HZ HB u Mostaru, a umirovljen je 2002. godine kao savjetnik za kulturu u Federalnome ministarstvu obrazovanja, znanosti, kulture i sporta.[2]

Bio je urednik godišnjaka za kulturno i povijesno nasljeđe Hercegovina, od početka njegova izlaženja te glavni urednik nove serije od 1996. do 2011. godine.

Istraživački radovi

[uredi | uredi kôd]

Anđelić je sudjelovao u otkriću kasnoantičke bazilike u Cimu, za koju je vjerovao da je sjedište neubicirane župe Sarsenterum, te dvojne kasnoantičke bazilike u Žitomislićima. Istraživao je ostatke kasnoantičke bazilike u Vinjanima kod Posušja te srednjovjekovnih crkava u Trijebnju kod Stoca i Tepčićima kod Čitluka. Zajedno s bratom Pavom Anđelićem istraživao je srednjovjekovne gradove Bobovac, Kraljevu Sutjesku, Stjepangrad kod Blagaja, grad Bokševac s palačom kod Konjica, a samostalno grad na vrelu Lištice kod Širokoga Brijega, u kojem je pretpostavljao ranosrednjovjekovni Porfirogenetov Kruševac. Bavio se istraživanjem prapovijesnih grobnih gomila na mostarskom području (Gubavica - Buna i Gorica - Malo polje).[2]

Djela

[uredi | uredi kôd]
  • Starokršćanska cimska bazilika u Mostaru, Ured gradonačelnika, Mostar, Mostar, 1997.
  • Srednjovjekovne humske župe, Ziral, Mostar, 1999. (u suatorstvu s Pavlom Anđelićem i Marijanom Sivrićem)
  • Ranokršćanska dvojna bazilika - basilica geminata u Žitomislićima kod Mostara, Općina Mostar - jug, Mostar, 1999.

Objavio je i niz znanstvenih i stručnih radova u periodici poput: Glasnik Zemaljskog muzeja u Sarajevu, Hercegovina, Tribunia, Arheološki pregled i drugim.

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. In memoriam Tomislav Anđelić Hercegovački arheološki portal (objavljeno 23. ožujka 2018., pristupljeno 1. svibnja 2022.)
  2. a b Ivanka Miličević-Capek: Tomislav Anđelić (1937. - 2018.). Hercegovina: Časopis za kulturno i povijesno nasljeđe, Vol. No. 4, 2018. (pristupljeno 1. svibnja 2022.)