Stranka demokratske akcije: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
Nema sažetka uređivanja
Redak 32: Redak 32:
|broj članova =
|broj članova =
|broj članova godina =
|broj članova godina =
|ideologija = [[Islamizam|islamizam]],<ref>http://www.dnevnik.ba/novosti/bih/erdogan-u-ankaru-pozvao-lidere-sda-i-sdp-tihi%C4%87-i-lagumd%C5%BEiju</ref>{{-}}[[Konzervativizam|konzervativizam]]<br>bošnjački nacionalizam{{-}}[[islamska demokracija]]<br>muslimanska BiH<br>dekonstituiranje Hrvata<ref>[http://www.hdzbih.org/vijesti/prenosimo-iz-tiska/1269-prije-rata-u-sr-bosni-bilo-je-131790-hrvata-danas-85000.html Prije rata u sr. Bosni bilo je 131.790 Hrvata, danas 85.000..] "Bilo bi nekorektno reći da su Hrvati kao narod ugroženi. Međutim, govorim o institucionalnoj ugroženosti koja je očita i iz dana u dan očitija. Naime, onemogućava nam se konzumiranje prava koja proistječu iz naše konstitutivnosti, iz županijskog i federalnog Ustava i iz drugih zakonskih odredaba i regula. Naravno, to se jasno ogleda i u izbornim inžinjerinzima, uvođenjem nedemokratskih mehanizama koje je najbolje nazvati diskriminacijom demokracije, ili pak prava jednog konstitutivnog naroda. Jer, očigledno je da partneri SDP-a i SDA u SBŽ-u pokušavaju „oteti“ kvotu u strukturama županijske vlasti koja Hrvatima ustavno pripada i tako potpuno pogaziti volju hrvatskoga biračkog tijela." (Zdenko Antunović, ugledni Hrvat iz Bugojna, dugogodišnji član županijskih i federalnih struktura vlasti, ministar, premijer, izaslanik u Domu naroda FBiH... govori o stanju u SBŽ-u, udarima na Hrvate...)</ref><ref>[http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/intervju/od-federacije-se-stvara-bosnjacki-entitet Od Federacije se stvara bošnjački entitet], [[Oslobođenje]], 4. srpnja 2013., piše Jurica Gudelj, "Bošnjaci imaju unitarističko viđenje BiH, Srbi secesionističko, a Hrvati nemaju nikakvu viziju. Zato nam se događa da Bakir Izetbegović dođe u Podveležje i šalje ratne pokliče i samostalno piše neku svoju povijest, a s naše strane nitko od relevantnih vođa nije se usudio odgovoriti mu na njegove budalaštine." </ref> i Srba
|ideologija = [[Islamizam|islamizam]],<ref>http://www.dnevnik.ba/novosti/bih/erdogan-u-ankaru-pozvao-lidere-sda-i-sdp-tihi%C4%87-i-lagumd%C5%BEiju</ref>{{-}}[[Konzervativizam|konzervativizam]]
|položaj = [[Politička desnica|politička desnica]]
|položaj = [[Politička desnica|politička desnica]]
|nacionalna skupina =
|nacionalna skupina =

Inačica od 8. srpnja 2013. u 23:53

Stranka demokratske akcije
Predsjednik Sulejman Tihić
Glavni tajnik Amir Zukić
Zamjenik predsjednika Bakir Izetbegović
Potpredsjednici Adil Osmanović
Sadik Ahmetović
Sanjin Halimović
Šefik Džaferović
Asim Sarajlić
Senad Šepić
Sadet Softić
Salko Selman
Predsjednik Glavnog odbora Halid Genjac
Osnivač Alija Izetbegović
Osnovana 26. svibnja 1990.
Sjedište Mehmeda Spahe 14, Sarajevo
Država djelovanja Bosna i Hercegovina
Ideologija islamizam,[1]
konzervativizam
bošnjački nacionalizam
islamska demokracija
muslimanska BiH
dekonstituiranje Hrvata[2][3] i Srba
Politički položaj politička desnica
Zastupnički dom BiH
7 / 42
Dom naroda BiH
3 / 15
Zastupnički dom FBiH
23 / 98
Dom naroda FBiH
9 / 58
Službene boje     
Službena stranica

Stranka demokratske akcije (SDA), je politička stranka u Bosni i Hercegovini

Povijest

Stranku su 26. svibnja 1990. godine osnovali Alija Izetbegović, Muhamed Filipović i Fikret Abdić. Bila je prva nacionalna stranka Bošnjaka nakon što je 1945. godine zabranjeno višestranačje. Stranka je osnovana u Sarajevu[4], a jedan od osnivača bio je i pjevač Safet Isović.

Nakon pada komunizma stranka je na prvim izborima u BiH postigla priličan uspjeh. Danas je među najjačim političkim strankama Bošnjaka u Bosni i Hercegovini, a ima svoje ogranke u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji (Sandžak).

Trenutačni predsjednik stranke je Sulejman Tihić.

Predstavnici u županijskim skupštinama FBiH

Županijska skupština Zastupnika
Bosansko-podrinjska županija
7 / 25
Hercegbosanska županija
1 / 24
Hercegovačko-neretvanska županija
5 / 28
Posavska županija
2 / 21
Sarajevska županija
7 / 35
Srednjobosanska županija
5 / 30
Tuzlanska županija
10 / 35
Unsko-sanska županija
7 / 30
Zapadnohercegovačka županija
0 / 23
Zeničko-dobojska županija
10 / 35

Vanjske poveznice

Izvori

  1. http://www.dnevnik.ba/novosti/bih/erdogan-u-ankaru-pozvao-lidere-sda-i-sdp-tihi%C4%87-i-lagumd%C5%BEiju
  2. Prije rata u sr. Bosni bilo je 131.790 Hrvata, danas 85.000.. "Bilo bi nekorektno reći da su Hrvati kao narod ugroženi. Međutim, govorim o institucionalnoj ugroženosti koja je očita i iz dana u dan očitija. Naime, onemogućava nam se konzumiranje prava koja proistječu iz naše konstitutivnosti, iz županijskog i federalnog Ustava i iz drugih zakonskih odredaba i regula. Naravno, to se jasno ogleda i u izbornim inžinjerinzima, uvođenjem nedemokratskih mehanizama koje je najbolje nazvati diskriminacijom demokracije, ili pak prava jednog konstitutivnog naroda. Jer, očigledno je da partneri SDP-a i SDA u SBŽ-u pokušavaju „oteti“ kvotu u strukturama županijske vlasti koja Hrvatima ustavno pripada i tako potpuno pogaziti volju hrvatskoga biračkog tijela." (Zdenko Antunović, ugledni Hrvat iz Bugojna, dugogodišnji član županijskih i federalnih struktura vlasti, ministar, premijer, izaslanik u Domu naroda FBiH... govori o stanju u SBŽ-u, udarima na Hrvate...)
  3. Od Federacije se stvara bošnjački entitet, Oslobođenje, 4. srpnja 2013., piše Jurica Gudelj, "Bošnjaci imaju unitarističko viđenje BiH, Srbi secesionističko, a Hrvati nemaju nikakvu viziju. Zato nam se događa da Bakir Izetbegović dođe u Podveležje i šalje ratne pokliče i samostalno piše neku svoju povijest, a s naše strane nitko od relevantnih vođa nije se usudio odgovoriti mu na njegove budalaštine."
  4. (boš.) SDA Povijest stranke