Krunske zemlje Commonwealtha: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
mNema sažetka uređivanja
Nema sažetka uređivanja
Redak 2: Redak 2:
'''Krunske zemlje Commonwealtha''' ([[engleski jezik|engleski]]: ''Commonwealth realms'') zajedničko je ime za 16 suverenih država koje priznaju [[UK|britansku]] kraljicu kao svoju kraljicu i poglavara države. [[Elizabeta II.]] nije kraljica ''Commonwealth realms'' (jer to nije suštinski entitet), ona je kraljica svake od ovih država zasebno. U svakoj od njih ona postavlja, neslužbeno po prijedlogu šefa odgovarajuće vlade, generalnog guvernera (engl. Governer-General) koji je njen predstavnik u toj državi. Krunske zemlje Commonwealtha ne treba miješati s [[Commonwealth (zajednica država)|zajednicom država Commonwealthom]].
'''Krunske zemlje Commonwealtha''' ([[engleski jezik|engleski]]: ''Commonwealth realms'') zajedničko je ime za 16 suverenih država koje priznaju [[UK|britansku]] kraljicu kao svoju kraljicu i poglavara države. [[Elizabeta II.]] nije kraljica ''Commonwealth realms'' (jer to nije suštinski entitet), ona je kraljica svake od ovih država zasebno. U svakoj od njih ona postavlja, neslužbeno po prijedlogu šefa odgovarajuće vlade, generalnog guvernera (engl. Governer-General) koji je njen predstavnik u toj državi. Krunske zemlje Commonwealtha ne treba miješati s [[Commonwealth (zajednica država)|zajednicom država Commonwealthom]].


Povijesno gledano, tihim raspadom [[Britansko Carstvo|Britanskog Carstva]] nastaje veći broj neovisnih država koji su do tada bili britanske kolonije ili protektorati. Stjecanjem neovisnosti većina ovih država inicijalno je prihvatila vladajućeg britanskog monarha za poglavara svojih novostvorenih država. Međutim, određen broj na to nije pristao, a mnogi koji su inicijalno pristali na ovakav kompromis kasnije su odlučili samostalno imenovati poglavara države.
Povijesno gledano, tihim raspadom [[Britansko Carstvo|Britanskog Carstva]] nastaje veći broj neovisnih država koje su do tada bile britanske kolonije ili protektorati. Stjecanjem neovisnosti većina ovih država inicijalno je prihvatila vladajućeg britanskog monarha za poglavara svojih novostvorenih država. Međutim, određeni broj na to nije pristao, a mnogi koji su početno pristali na ovakav kompromis poslije su odlučili samostalno imenovati poglavara države.


Trenutno, sljedeće države čine Krunske zemlje Commonwealtha (''Commonwealth realms''):
Trenutačno, sljedeće države čine Krunske zemlje Commonwealtha (''Commonwealth realms''):


* [[Antigva i Barbuda]]
* [[Antigva i Barbuda]]
Redak 25: Redak 25:
* [[Ujedinjeno Kraljevstvo]]
* [[Ujedinjeno Kraljevstvo]]
Funkcija kraljice u ovim državama je ceremonijalna i simbolična i ona nema suštinsku moć nad njima. Sve ove države su suverene i imaju mogućnost da proglase [[republika|republiku]]. Nasljednik kraljice morat će dobiti odobravanje svake od članica ukoliko želi da preuzme odgovarajuće titule. Ova uloga povijesno je često bila paradoksalna. Tako npr. za vrijeme vladavine kralja [[George VI.|Georgea VI.]], Kanada je [[Njemačka|Njemačkoj]] proglasila rat nekoliko dana poslije Britanije tako da je George istovremeno bio u ratu i u miru s Njemačkom. Nešto kasnije, tijekom sukoba [[Indija|Indije]] i [[Pakistan|Pakistana]] 1947., George VI., koji je tada bio kralj obje zemlje, našao se u nedefiniranom ratu protiv samog sebe. Ovo je često otvaralo pitanje da li se zapravo radi o jedinstvenoj kruni ili o više [[kruna]] za svaku od država, te koliko [[naklonjenost]] pojedinačnim državama utječe na druge. Također, činjenica da je vladajući britanski monarh ujedno i poglavar Anglikanske crkve donosi pitanje da li je moguće da takav vladar predvodi raznoliko stanovništvo kakvo je ono u nekim od Krunskih država.
Funkcija kraljice u ovim državama je ceremonijalna i simbolična i ona nema stvarnu moć nad njima. Sve ove države su suverene i imaju mogućnost da proglase [[republika|republiku]]. Nasljednik kraljice morat će dobiti odobrenje svake od članica ako želi preuzeti odgovarajuće titule. Ova uloga povijesno je često bila paradoksalna. Tako npr. za vrijeme vladavine kralja [[George VI.|Georgea VI.]], Kanada je [[Njemačka|Njemačkoj]] proglasila rat nekoliko dana poslije Britanije tako da je George istovremeno bio u ratu i u miru s Njemačkom. Nešto kasnije, tijekom sukoba [[Indija|Indije]] i [[Pakistan|Pakistana]] 1947., George VI., koji je tada bio kralj obje zemlje, našao se u nedefiniranom ratu protiv samog sebe. Ovo je često otvaralo pitanje da li se zapravo radi o jedinstvenoj kruni ili o više [[kruna]] za svaku od država, te koliko [[naklonjenost]] pojedinačnim državama utječe na druge. Također, činjenica da je vladajući britanski monarh ujedno i poglavar Anglikanske crkve donosi pitanje je li moguće da takav vladar predvodi raznoliko stanovništvo kakvo je ono u nekim od Krunskih država.


U mnogim od država kojima trenutno vlada kraljica postoje jake republikanske struje, osobito u Australiji i na Novom Zelandu. Utoliko je opstanak ovakvog stanja stvari pod znakom pitanja. Ipak, mnogi kraljicu smatraju simbolom jedinstva i tradicije koju ne treba mijenjati, što čini relativno izvjesnim da se broj država ''Commonwealth Realms'' neće mijenjati za vrijeme vladavine Elizabete II. Ovo će se, najvjerojatnije, u mnogome promijeniti otvaranjem pitanja sukcesije kraljice pogotovo ako su uzme u obzir činjenica da je Australija već jednom odbila da princ [[Charles]] postane generalni guverner.
U mnogim od država kojima trenutačno vlada kraljica postoje jake republikanske struje, osobito u Australiji i na Novom Zelandu. Utoliko je opstanak ovakvog stanja stvari pod upitnikom. Ipak, mnogi kraljicu smatraju simbolom jedinstva i tradicije koju ne treba mijenjati, što čini relativno sigurnim da se broj država ''Commonwealth Realms'' neće mijenjati za vrijeme vladavine Elizabete II. Ovo će se, najvjerojatnije, u mnogome promijeniti otvaranjem pitanja nasljeđivanja kraljice pogotovo ako su uzme u obzir činjenica da je Australija već jednom odbila da princ [[Charles]] postane generalni guverner.


[[Kategorija:Britanska zajednica naroda]]
[[Kategorija:Britanska zajednica naroda]]

Inačica od 30. lipnja 2015. u 13:52

Krunske zemlje Commonwealtha

Krunske zemlje Commonwealtha (engleski: Commonwealth realms) zajedničko je ime za 16 suverenih država koje priznaju britansku kraljicu kao svoju kraljicu i poglavara države. Elizabeta II. nije kraljica Commonwealth realms (jer to nije suštinski entitet), ona je kraljica svake od ovih država zasebno. U svakoj od njih ona postavlja, neslužbeno po prijedlogu šefa odgovarajuće vlade, generalnog guvernera (engl. Governer-General) koji je njen predstavnik u toj državi. Krunske zemlje Commonwealtha ne treba miješati s zajednicom država Commonwealthom.

Povijesno gledano, tihim raspadom Britanskog Carstva nastaje veći broj neovisnih država koje su do tada bile britanske kolonije ili protektorati. Stjecanjem neovisnosti većina ovih država inicijalno je prihvatila vladajućeg britanskog monarha za poglavara svojih novostvorenih država. Međutim, određeni broj na to nije pristao, a mnogi koji su početno pristali na ovakav kompromis poslije su odlučili samostalno imenovati poglavara države.


Trenutačno, sljedeće države čine Krunske zemlje Commonwealtha (Commonwealth realms):

Funkcija kraljice u ovim državama je ceremonijalna i simbolična i ona nema stvarnu moć nad njima. Sve ove države su suverene i imaju mogućnost da proglase republiku. Nasljednik kraljice morat će dobiti odobrenje svake od članica ako želi preuzeti odgovarajuće titule. Ova uloga povijesno je često bila paradoksalna. Tako npr. za vrijeme vladavine kralja Georgea VI., Kanada je Njemačkoj proglasila rat nekoliko dana poslije Britanije tako da je George istovremeno bio u ratu i u miru s Njemačkom. Nešto kasnije, tijekom sukoba Indije i Pakistana 1947., George VI., koji je tada bio kralj obje zemlje, našao se u nedefiniranom ratu protiv samog sebe. Ovo je često otvaralo pitanje da li se zapravo radi o jedinstvenoj kruni ili o više kruna za svaku od država, te koliko naklonjenost pojedinačnim državama utječe na druge. Također, činjenica da je vladajući britanski monarh ujedno i poglavar Anglikanske crkve donosi pitanje je li moguće da takav vladar predvodi raznoliko stanovništvo kakvo je ono u nekim od Krunskih država.

U mnogim od država kojima trenutačno vlada kraljica postoje jake republikanske struje, osobito u Australiji i na Novom Zelandu. Utoliko je opstanak ovakvog stanja stvari pod upitnikom. Ipak, mnogi kraljicu smatraju simbolom jedinstva i tradicije koju ne treba mijenjati, što čini relativno sigurnim da se broj država Commonwealth Realms neće mijenjati za vrijeme vladavine Elizabete II. Ovo će se, najvjerojatnije, u mnogome promijeniti otvaranjem pitanja nasljeđivanja kraljice pogotovo ako su uzme u obzir činjenica da je Australija već jednom odbila da princ Charles postane generalni guverner.