Prijeđi na sadržaj

Wikipedija:Tečaj (Wikipoveznice)

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno s Wikipedija:WP)
Wikipedijin
uvodni tečaj
Tečaj

Naslovna stranica
Uređivanje članaka
Oblikovanje članaka
Wikipoveznice
Sestrinski projekti
Slike
Tablice
Stranice za razgovor
Ne zaboravite
Prijavljivanje
Imenski prostori
Zaključak

Dodatno

Pomoć:Sadržaj

Wikipoveznice su važan dio wikipedije.

Wikipedija nije knjižna enciklopedija, pa cilj nije samo napisati dobar članak i upotpuniti ga ponekom lijepom slikom, nego ga valja i povezati s drugim člankom. Ovo je računalna enciklopedija koja se koristi preko web preglednika, i ako vaš tekst povežete s relevantnim člancima na wikipediji, oni koji će čitati članak moći će na jednostavan način dobiti dodatne informacije u samo par klikova mišem (sjetite se kako je to izgledalo kad ste listali rječnik stranih riječi i istovremeno proučavali nekoliko svezaka opće enciklopedije – nije baš lagan zadatak, zar ne?).

Na Wikipediji na hrvatskome jeziku jednako su važne i crvene poveznice. One nastaju kada se stvori poveznica na članak koji još ne postoji. Zadržavamo ih u člancima kako bi se olakšao proces stvaranja nedostajućih članaka te kako bi oni, čim su stvoreni, već bili umreženi s ostatkom Wikipedije. Crvene poveznice koje vode na isti nepostojeći članak zbrajaju se, a članak se rangira prema broju crvenih poveznica na stranici Tražene stranice.

Kako stavljati poveznice ili  

[uredi kôd]

Pritiskom na gumb u alatnoj traci Vizualnog uređivača otvorit će se okvir u kojem možete pretražiti naslov članka koji biste htjeli povezati. Odabirom članka stvorit će se tekst s naslovom i poveznicom: npr. Glagoljica.

Ako želite stvoriti poveznicu, ali zadržati tekst koji je već u članku, moguće je mišem odabrati (zaplaviti) dio teksta te pritiskom na gumb ili Ctrl + K na tipkovnici otvoriti isti okvir. Kada zatim u okviru odaberete članak, poveznica će biti stvorena na dijelu teksta kojeg ste označili. Time se stvaraju poveznice poput „srednjovjekovno razdoblje”, koja vodi na članak Srednji vijek, ili „hrvatski pjesnik”, koja vodi na članak Hrvatska književnost. Isto se može postići klikom na poveznicu u Vizualnom uređivaču, čime se omogućuje uređivanje teksta poveznice.

Za poveznicu na podnaslov u nekom članku, primjerice „Tehnologija mlađeg kamenog doba” u članku Prapovijesna tehnologija, u okvir za odabir članka potrebno je upisati naslov članka, ljestvice (#), a zatim naziv podnaslova: npr. Prapovijesna tehnologija#Tehnologija mlađeg kamenog doba. Tekst tih poveznica potrebno je oblikovati kako bi pristajao članku. Stoga bi prihvatljiv oblik takve poveznice bio, na primjer, „tehnologija mlađeg kamenog doba”, a nikako Prapovijesna tehnologija#Tehnologija mlađeg kamenog doba.

Poveznice se u kôdu stvaraju stavljanjem dvaju uglatih zagrada [[ ]] oko pojma koji se povezuje: [[Wikipedija]], koji se zatim prikazuje kao Wikipedija. Na hrvatskoj se tipkovnici uglate zagrade pišu putem AltGr + F[ te AltGr + G]. Za unos dvaju zagrada, dovoljno je držati AltGr pritisnutim pa zatim dvaput pritisnuti tipku F ili G.

Kada želimo povezati neki članak, ali postaviti tekst koji nije ujedno i naslov tog članka, između uglatih zagrada postavljamo okomitu crtu |, koju pišemo koristeći AltGr + W. S lijeve strane crte, a unutar uglatih zagrada, upisuje se naslov članka koji želimo povezati. S desne strane crte, i dalje unutar zagrada, upisuje se tekst koji će se prikazati na poveznici. Na primjer, kada bismo gornju poveznicu „hrvatski pjesnik” htjeli upisati u kôdu, napisali bismo [[hrvatska književnost|hrvatski pjesnik]].

Zbog toga što se hrvatski jezik rado spreže i sklanja, ta se metoda upotrebljava i za povezivanje članaka s riječima u drugim oblicima. Stoga, ako se članak zove Češka, a Vi pišete o Češkoj, trebate napisati:

[[Češka|Češkoj]], u članku vidljivo samo „Češkoj”, a povezuje nas do članka pod nazivom Češka.

Još primjera:

[[Njemačka|Njemačkoj]], u članku vidljivo samo „Njemačkoj”, a povezuje nas do članka Njemačka; ili
[[Wolfgang Amadeus Mozart|Mozartu]], u članku vidljivo samo „Mozartu”, a poveznica vodi do biografije Wolfgang Amadeus Mozart.


Radi lakšeg dodavanja nastavaka u raznim jezicima, u wikikôdu je umjesto [[Berlin|Berlinski]] moguće pisati i [[Berlin]]ski, koji također prikazuje „Berlinski”.

Kod stavljanja poveznica na godine, unutar uglatih zagrada potrebno je staviti i točku. Dakle, ispravno je [[2007.]], a ne [[2007]]. ili [[2007|2007.]]. Nadnevci se pišu i povezuju u obliku [[15. rujna]] [[1949.]] (za više detalja pogledajte ovdje).

Poveznice na druge wikipedije

[uredi kôd]

S lijeve strane većine članaka nalazi se okvir drugi jezici u kome se nalaze međuwikipoveznice. Ako ste napisali novi članak koji već postoji na nekoj drugoj wikipediji, ovdje možete pronaći upute kako povezati Vaš članak na hrvatskoj wikipediji s odgovarajućim člancima na drugim wikipedijama.

Ponekad, iako vrlo rijetko, treba nam poveznica prema nekom članku na nekoj drugoj, primjerice engleskoj, wikipediji.

Ako želite postaviti wikipoveznicu na članak o Hrvatskoj na engleskoj wikipediji, to radite ovako:

[[:en:Croatia]]en:Croatia ili
[[:en:Croatia|Croatia]]Croatia.

U člancima (u ovom slučaju, Wikipedije na hrvatskome) treba izbjegavati postavljanje poveznica na npr. englesku, njemačku ili neku drugu stranu Wikipediju samo zato što na hrvatskoj još ne postoji taj članak. U tom je slučaju bolje postaviti crvenu poveznicu. Razlog tome je taj da, jednom kada se napiše članak na hrvatskom, vjerojatno se nitko neće sjetiti promijeniti tu poveznicu i urediti je da pokazuje na novi članak na hrvatskom. Osim toga, crvene poveznice su ono što svaku Wikipediju tjera da raste!

Vanjske poveznice

[uredi kôd]

Ako želite uputiti na neki sadržaj koji se ne nalazi na stranicama Wikipedije ili njenih sestrinskih projekata, rabit ćete vanjske poveznice. Njih se postavlja koristeći jednostruke uglate zagrade [ ] , gdje nema okomite crte ili štapića između URL-a i opisa poveznice, nego samo jedno prazno slovno mjesto (razmak), ili u alatima koristite ikonicu .

Primjer:

Postavljaju se pri dnu članka u zasebnom odlomku == Vanjske poveznice ==

Strogo je zabranjeno stavljanje vanjskih poveznica usred članka, posebice onih koje vode na članke drugih wikipedija. To se rješava međuwikipoveznicama.

Vrlo je bitno stavljati opis vanjske poveznice (posebice u zasebnom odlomku == Vanjske poveznice ==), jer izostavljanjem istog u protivnom je vidljivo samo:

Prije postavljanja vanjskih poveznica, obvezno pročitajte Wikipedija:Vanjske poveznice, kako biste saznali koje su vanjske poveznice prihvatljive, a koje nisu.

Mogu se stavljati i fusnote, iako se to obično ne radi. Za upute o stavljanju i korištenju pročitajte Wikipedija:Fusnote.

Valja imati mjeru

[uredi kôd]
  • Poveznica u člancima ne smije biti premalo (niti jedan članak ne bi smio biti bez ijedne poveznice), ali niti previše (otežavaju čitanje članka ako ih je previše).
  • Poveznice stavljajte na pojmove koji se obično nalaze u enciklopedijama i leksikonima te koji će izgledno dobiti članak (više o kriterijima za stvaranje članaka pročitajte na Wikipedija:Kriteriji).

Wikipoveznice

[uredi kôd]
  • Poveznica – objašnjenje što je to poveznica