Prijeđi na sadržaj

Muzej d'Orsay

Koordinate: 48°51′36″N 2°19′37″E / 48.860°N 2.327°E / 48.860; 2.327
Izvor: Wikipedija
Muzej d'Orsay

Glavna galerija muzeja d'Orsay
Osnovan 1986.
Smještaj Rue de Lille 75343, Pariz, Francuska
Vrsta Umjetnički muzej, spomenik kulture
Broj posjetitelja 3,6 milijuna (2019.)[1]
Ravnatelj Laurence des Cars
Pristup javnim prijevozom Solférino (Pariški metro)
Musée d'Orsay (Pariški RER)
Službena stranica musee-orsay.fr

Muzej d'Orsay (francuski: Musée d'Orsay) je jedan od najvećih muzeja umjetnosti na svijetu. Nalazi se u ulici Rue de la Légion d'Honneur 1 u Parizu. Poznat je u cijelom svijetu po najvećoj zbirci remek-djela impresionizma i postimpresionizma.

Muzej d'Orsay s ulice Passerelle Léopold-Sédar-Senghor

Povijest

[uredi | uredi kôd]
Sat u velikoj dvorani, Victor Laloux
Unutrašnjost muzeja.

Muzej d'Orsay je izgrađen na mjestu starog željezničkog kolodvora (la Gare d'Orsay) s kraja 19. stoljeća, kojega su dizajnirali arhitekti Lucien Magne, Émile Bénard i Victor Laloux, a koji je dovršen za Exposition Universelle, Pariz 1900. Kako je bio neupotrebljiv za dulje vlakove, od 1939. godine se koristio kao sklonište i poštarsko središte tijekom Drugog svjetskog rata. Koristila se i kao set za nekoliko filmova, kao što je Kafkin Proces snimljen u adaptaciji Orsona Wellesa, ali i kao sjedište kazališne skupine Renaud - Barrault, kao i za aukcije dok je Hôtel Drouot bio obnavljan.

Godine 1970., postaja je trebala biti srušena da se izgradi novi hotel na istom mjestu, ali je Jacques Duhamel, tadašnji ministar kulture, zaustavio te planove lobirajući da se stavi na popis povijesnih spomenika, što je i uspjelo 1978. god. Prenamijenjen je u muzej prema planovima tima ACT Arhitektura, tri mlada arhitekta (Pierre Colboc, Renaud Bardon i Jean-Paul Philippon), koji su dizajnirali prostor od 20.000 m² na nova četiri kata. Građevinske radove je izvodila tvrtka Bouygues,[2] a unutrašnjost je uređena 1980-ih prema projektu talijanske arhitektice Gaje Aulenti. Trebalo je 6 mjeseci da se u njega smjesti oko 2000 slika i 600 skulptura, te je muzej otvorio tadašnji predsjednik Francuske, François Mitterrand u prosincu 1986. godine.

Na njegovom prednjem trgu smještene su alegorijske brončane skulpture koje su izvorno napravljene za Exposition Universelle, Pariz 1878.

Muzej d'Orsay viđen s desne obale rijeke Seine.

Kolekcija

[uredi | uredi kôd]

Muzej d'Orsay je zamišljen kao muzej u kojemu će biti smještena djela koja će povezivati stariju umjetnost u Louvreu i modernu umjetnost u Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti. U muzeju se drže uglavnom primjerci iz francuske umjetnosti koji datiraju između 1848. i 1915., uključujući slike, skulpture, namještaj i fotografije. Između brojnih djela realizma, impresionizma i postimpresionizma ističu se djela autora:

Vincent van Gogh, Zvjezdana noć iznad Rhone, Arles, 1888.
Pierre-Auguste Renoir, Ples kod Moulin de la Galette, 1876.
Édouard Manet, Doručak na travi, 1862.-'63.
Gustave Courbet, Stvarna alegorija, 1855.
Paul Cézanne, Kartaši, 1894. – 1895.

Popis zastupljenih slavnih kipara čine: François Rude, Jules Cavelier, Jean-Baptiste Carpeaux, Auguste Rodin, Paul Gauguin, Camille Claudel, Sarah Bernhardt i Honoré Daumier.

Neke od slavnih umjetnina muzeja:


Izvori

[uredi | uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima stranicu o temi Muzej d'Orsay
  1. Gareth Harris, Anonymous €20m donation kickstarts Musée d’Orsay transformation The Art Newspaper, The Art Newspaper, 6. ožujka, 2020. (engl.) Pristupljeno 21. lipnja 2020.
  2. Bouygues website: Musée d'Orsay. Bouygues.com. Inačica izvorne stranice arhivirana 5. prosinca 2008. Pristupljeno 20. lipnja 2012.

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]