Prijeđi na sadržaj

Nogometno prvenstvo Jugoslavije – 3. ligaški rang 1967./68.

Izvor: Wikipedija
3. ligaški rang
Zonska prvenstva
sezona 1967./68.
Država Jugoslavija
1968./69. →

Treći rang natjecanja nogometnog prvenstva Jugoslavije u sezoni 1967./68. činile su regionalne lige u granicama republika.

Preustrojem Druge savezne lige iz dvije u četiri skupine, mnogi su klubovi prešli u viši rang.

Slovenija

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbod
1.Ljubljana2214536529+3633
2.Mura M. Sobota2213546534+3131
3.Celje-Kladivar2281043523+1226
4.Slavija Vevče229673730+724
5.Triglav Kranj228863137−624
6.Koper227873233−122
7.Nova Gorica227783333021
8.Železničar Maribor2275104156−1519
9.Rudar Trbovlje2274114253−1118
10.Kovinar Maribor224992742−1517
11.Svoboda Ljubljana2265113552−1717
12.Hrastnik2244142659−3312
Izvori:[1]
  • Ljubljana je promovirana u Drugu saveznu ligu 1968./69.[2]
  • Mura je kasnije napredovala zahvaljujući reformi 2. ranga.[3]

Hrvatska

[uredi | uredi kôd]

Na području Hrvatske postojale su četiri zonske lige, čiji su prvaci potom igrali kvalifikacije za 2. saveznu ligu – Zapad, a pobjednik tih kvalifikacije je ujedno i prvak Hrvatske. Prvenstvo je osvojio Dinamo Vinkovci.[4]
Klubovi s hrvatskog juga (iz današnje Dubrovačko-neretvanske županije) nastupali u Hercegovačkoj zoni.

Prva momčadUkupnoDruga momčad1. utakmica2. utakmica
Polufinale
Orijent3:3 (6:4 pen.)Metalac Zagreb2:11:2
Dinamo Vinkovci3:2Zadar0:03:2
Finale
Dinamo Vinkovci7:3Orijent5:22:1

Naknadno su, zahvaljujući reformi prvenstva u drugu ligu, napredovale sve četiri momčadi, plus Istra Pula i Zmaj Makarska.

Riječko-istarska zona

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbod
1.Orijent Rijeka3022629526+6950
2.Istra Pula3017587040+3039
3.Rudar Labin3015697457+1736
4.Nehaj Senj3013989266+2635
5.Crikvenica30161134955−633
6.Goranin Delnice30144125970−1132
7.Buje30135125852+631
8.Grobničan (Cernik – Čavle)30134135349+430
9.Lokomotiva Rijeka30125136461+329
10.Vinodol Novi Vinodolski30116136285−2328
11.Jadran Poreč30106146358+526
12.Rovinj30114155155−426
13.Opatija30106145157−626
14.Naprijed Hreljin30106144860−1226
15.Vodnjan30510153170−3920
16.Rikard Benčić Rijeka30532243106−6313
Izvori:[5]
  • Orijent je igrao kvalifikacije za ulazak u Drugu saveznu ligu – Zapad. Nije uspio. Naknadno promoviran uz pulsku Istru.

Zagrebačka zona

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbod
1.Metalac Zagreb2618446323+4040
2.Jedinstvo Zagreb2614576027+3333
3.Sloga Čakovec2612775147+631
4.Karlovac2612685141+1030
5.MTČ Čakovec269984143−227
6.Sljeme Sesvete26105115445+1025
7.Samobor26113124760−1325
8.Segesta Sisak26112135946+1324
9.Rudeš Zagreb2696113736+124
10.Oroteks Oroslavje2688104553−824
11.Slaven Koprivnica2687113450−1623
12.Gavrilović Petrinja2687113460−2623
13.Elektrostroj Zagreb2694133041−1122
14.Metalac Sisak2655163354−2115
Izvori:[6]
  • Metalac Zagreb je igrao kvalifikacije za ulazak u Drugu saveznu ligu – Zapad. Nije uspio. Naknadno promoviran

Slavonska zona

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbod
1.Dinamo Vinkovci2819729429+6545
2.Jovalija Valpovo2822168233+4945
3.Lokomotiva Vinkovci2816394841+735
4.Premium B. Brod2811985643+1331
5.Jedinstvo Đakovo28134116044+1630
6.Metalac Osijek28117106943+2629
7.Slavonija S. Požega28133126360+329
8.Sloga Borovo28133125256−429
9.Graničar Županja28124124544+128
10.Spačva Vinkovci28108104647−128
11.Šparta Beli Manastir28103154552−723
12.Željezničar S. Brod2886145364−1122
13.Olimpija Osijek2886144053−1322
14.Jedinstvo Čepin2873185795−3817
15.Radnički Vukovar28312428138−1107
Izvori:[7]
  • Dinamo Vinkovci je igrao kvalifikacije za ulazak u Drugu saveznu ligu – Zapad s pobjednicima ostalih hrvatskih zona. Uspio je izboriti drugoligaški status.

Dalmatinska zona

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbod
1.Zadar2614846623+4336
2.Slaven Trogir2616376635+3135
3.Jadran Kaštel Sućurac26133103947−829
4.Zmaj Makarska26124105655+128
5.Neretva Metković2610794131+1027
6.DOŠK Drniš26115104345−227
7.Dinara Knin26115104148−727
8.Sloga Mravince268993634+225
9.Omladinac Vranjic26105113635+125
10.Jugovinil Kaštel Gomilica2671182830−225
11.Junak Sinj26104124854−624
12.Orkan Dugi Rat2679103650−1423
13.Dubrovnik2667133656−2019
14.Troglav Livno2664162851−2316
Izvori:[8]
  • Zadar je igrao kvalifikacije za ulazak u Drugu saveznu ligu – Zapad. Nije uspio. Naknadno promoviran, s makarskim Zmajem

Bosna i Hercegovina

[uredi | uredi kôd]

Banjalučka zona

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbod
1.BSK Banja Luka2820449330+6344
2.Jedinstvo Bihać2816756235+2739
3.OFK Prijedor2815675431+2336
4.Borac B. Dubica2817296751+1636
5.Sloboda B. Novi2815586241+2135
6.Željezničar Banja Luka2814595745+1233
7.Iskra Bugojno28126105743+1430
8.Podgrmeč Sanski Most2810996553+1229
9.Sloboda Mrkonjić Grad28107113849−1127
10.Elektrobosna Jajce28113144951−225
11.Bratstvo B. Krupa2895144670−2423
12.Sloga Gornji Podgradci2885154472−2821
13.Šator Glamoč2863194080−4015
14.Tekstilac Bihać2853202467−4313
15.Bratstvo Ključ2846182363−4010 (−4)
Izvori:[9]
  • Visi rang:
    • BSK Banja Luka direktno se plasirao u Drugu saveznu ligu – Zapad
    • Jedinstvo (Bihać) plasirao se u Drugu saveznu ligu – Zapad nakon kvalifikacija (uspješniji od Slavena iz Trogira)
  • Napomena:
    • Iskra Bugojno prešla je u Zenički savez
    • Sloga Donji Vakuf trebao je biti 16. član, no istupio je i prešao u zenički savez

Tuzlanska zona

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbod
1.Jedinstvo Brčko2617455928+3138
2.Sloga Doboj2615565226+2635
3.Natron Maglaj2613586337+2631
4.Jedinstvo Odžak2613585034+1631
5.Tekstilac Derventa2611693547−1228
6.Zvijezda Gradačac26115103451−1727
7.Mramor2681085649+726
8.TOŠK Tešanj2696114944+524
9.Slaven Živinice26104123242−1024
10.Modriča26111144849−123
11.Budućnost Banovići2687113344−1123
12.Rudar Bukinje2677123452−1821
13.Borac Bosanski Šamac2667133946−719
14.Lokomotiva Brčko2662183072−1214
Izvori:[9][10][11]
  • Jedinstvo (Brčko) plasiralo se u Drugu saveznu ligu

Sarajevsko-zenička zona

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbod
1.Bosna Sarajevo
2.Pofalićki Sarajevo
3.ZSK Zenica
  • Bosna (Sarajevo), Pofalićki (Sarajevo) i ZSK (Zenica) plasirali su se u Drugu saveznu ligu

Hercegovačka zona

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbod
1.GOŠK Dubrovnik2015505721+3635
2.Borac Čapljina2014155422+3229
3.Iskra Stolac2012084438+624
4.Hercegovac Bileća2010373126+523
5.Lokomotiva Mostar209385134+1721
6.Budućnost Duvno208393534+119
7.Neretvanac Opuzen2073103243−1117
8.Igman Konjic2063113637−115
9.Sloga Ljubuški2070132971−4214
10.Mladost Lištica2061132047−2713
11.Poštar Mostar2041154249−79
Izvori:[9]
  • GOŠK Dubrovnik i Borac (Čapljina) plasirali su se u Drugu saveznu ligu
  • "Igman" iz Konjica u prvom se dijelu zvao "Željezničar"

Srbija

[uredi | uredi kôd]

Tijekom ljeta 1968. broj skupina Srbije porastao je s 2 na 4. Nastale su vojvođanska i kosovska skupine (u praksi su iz četvrtog ranga prešli u treći).

Sjever

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbodsezona 1968./69.
1.Novi Sad3019836123+3846 2. savezna liga – Sjever
2.Radnički Beograd3017947327+4643
3.Dinamo Pančevo3017585824+3439
4.Zvezda Subotica3013985135+1635 Vojvođanska liga
5.Prva iskra Barič30128104138+334 Srpska liga – Sjever
6.Jedinstvo Zemun30128105751+632
7.ŽAK Kikinda30101193634+231 Vojvođanska liga
8.Sloven Ruma30118113136−530
9.Slavija Novi Sad301010104556−1130
10.Hajduk Kula30117124546−129
11.BAK Bela Crkva30911104954−529
12.Odred Kikinda3099124447−327
13.Rakovica Beograd3096154144−324 Srpska liga – Sjever
14.Tekstilac Odžaci3079144982−3323 Vojvođanska liga
15.Kombinat Vrbas3065193479−4517
16.Radnički S. Mitrovica3045213672−3613
Izvori:[12][9]
  • Novi Sad plasirao se u novoformiranu Drugu ligu – Sjever, direktno
  • Radnički (Beograd) i Dinamo (Pančevo) plasirali su se u novoformiranu Drugu ligu – Sjever, poslije kvalifikacija
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbodsezona 1968./69.
1.Mladost S. Palanka3016955736+2141 2. savezna liga – Istok
2.Ei Mladost Niš3016594325+1837
3.Napredak Kruševac3013985729+2835
4.Železničar Niš3014795842+1635
5.Dubočica Leskovac30136115748+932
6.Metalac Valjevo30118114633+1330 Srpska liga – Sjever
7.Radnički Pirot30118114843+530 Srpska liga – Jug
8.Mačva Šabac30109114150−929 Srpska liga – Sjever
9.Jedinstvo Paraćin30133144661−1529 Srpska liga – Jug
10.Budućnost Peć30125133856−1829 2. savezna liga – Istok
11.Obilić30124145255−328 Kosovska liga
12.Mladenovac30910113639−328 Srpska liga – Sjever
13.Dinamo Vranje30108123751−1428 Srpska liga – Jug
14.Timok Zaječar30711124446−225
15.Novi Pazar3088143551−1624
16.Jedinstvo Ub3076173867−2920 Srpska liga – Sjever
Izvori:[9][13]
  • Pet klubova Mladost (Smederevska Palanka), EI Mladost (Niš), Napredak (Kruševac), Železničar (Niš) i Dubočica (Leskovac) naknadno su se plasirali u Drugu ligu – grupa Istok
  • Četiri kluba Metalac (Valjevo), Mačva (Šabac), OFK Mladenovac i Jedinstvo (Ub) prebačeni su u novoformiranu Srpsku ligu – grupa Sjever

Crna Gora

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbod
1.OFK Titograd2218136717+5037
2.Čelik Nikšić2216245924+3534
3.Jedinstvo Bijelo Polje2211296035+2524
4.Mornar Bar229585337+1623
5.Ivangrad229583835+323
6.Iskra Danilovgrad228684039+122
7.Bokelj Kotor2293104036+421
8.Rudar Pljevlja228593442−821
9.Tara Titograd226793344−1119
10.Dečić Tuzi2281134453−917
11.Ibar Rožaje2261153988−4913
12.Spuž2242162481−5710
Izvori:[9]
  • Viši rang:
    • OFK Titograd, Čelik i Jedinstvo plasirali su se u novoformiranu Drugu saveznu ligu − Jug, pošto su od dvije skupine Druge lige nastale četiri

Makedonija

[uredi | uredi kôd]
mj.klubut.pob.ner.por.gol+gol-grbod
1.Rabotnički Skoplje2616647328+4538
2.Tikveš Kavadarci2614394936+1331
3.BSK Bitolj26115103733+427
4.Teteks Tetovo2610793441−727
5.Belasica Strumica26114115543+1226
6.Balkan Skoplje26114115141+1026
7.MIK Skoplje26106105042+826
8.Ljuboten Tetovo26105113941−225
9.Mavrovo Gostivar26113123647−1125
10.Vardar Negotino26104125444+1024
11.Borec T. Veles26112134051−1124
12.Ohrid26104123654−1824
13.KSK Kumanovo2685133978−3921
14.Karaorman Struga2692154054−1420
Izvori:[9]
  • Viši rang:
    • Rabotnički (Skoplje) i Tikveš (Kavadarci) plasirali su se u novoformiranu Drugu saveznu ligu − Istok

Unutrašnje poveznice

[uredi | uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. ↑ rsssf.org
  2. ↑ Ker je prišlo do sprememb v sistemu druge zvezne lige, ta se je namreč po novem igrala v štirih skupinah, Ljubljani tokrat ni bilo potrebno igrati kvalifikacij in se je neposredno uvrstila v višji rang.
  3. ↑ voj največji uspeh po drugi svetovni vojni je Mura dosegla v tekmovalni sezoni 1967/68, ko je prvič postala jesenski prvak v slovenski nogometni ligi; na koncu tekmovanja pa zasedla drugo mesto za Ljubljano in se tako uvrstila v jugoslovansko drugo zvezno nogometno ligo zahod. Inačica izvorne stranice arhivirana 17. siječnja 2023. Pristupljeno 27. studenoga 2024.
  4. ↑ Vinkovački list #858
  5. ↑ Marinko Lazzarich, Neka bude Orijent 1919. – 2019., str. 360.
  6. ↑ Miroslav Matovina: 80 godina NK Segesta : [1906-1986], Sisak, 1986., str. 229
  7. ↑ Vinkovački list #856
  8. ↑ Jurica Gizdić, Anđelo Raffanelli: Vječni Zmaj pod Biokovom, Makarska, 2007., ISBN 978-953-95859-0-5, str. 77-78
  9. 1 2 3 4 5 6 7 Vremeplov 4: Ligaška takmičenja od 1945-1992. godine
  10. ↑ Vremeplov, FK Budućnost Banovići
  11. ↑ Milan Ždrale, FK Sloga 1945–2005, Grafomark, Laktaši, 2007., str. 115.
  12. ↑ Fudbalski savez Grada Zrenjanin
  13. ↑ FK Napredak Kruševac - Milorad Sijić