Petar Rajič

Izvor: Wikipedija
Inačica 4182832 od 14. listopada 2013. u 16:05 koju je unio Man Usk (razgovor | doprinosi) (→‎Put do svećeništva)
Monsinjor
Petar Rajič


Rođen Toronto
12. lipnja 1959.
Portal: Kršćanstvo
Portal o životopisima

Mons. Petar Antun Rajič (Toronto, 12. lipnja 1959.), hrvatski katolički nadbiskup podrijetlom iz Bosne i Hercegovine, naslovni nadbiskup Sarsenteruma, od 2. prosinca 2009. apostolski nuncij u Kuvajtu, Bahreinu i Kataru te istodobno apostolski delegat na Arapskom poluotoku.

Djetinjstvo, mladenaštvo i školovanje

Rođen je u Torontu u Kanadi. Potječe iz katoličke obitelji Liberana i Dominike r. Mustapić, hrvatskih iseljenikâ iz Bosne i Hercegovine, točnije iz sela Doljana u župi Dračevo u Trebinjsko-mrkanskoj biskupiji, povezanih s Domovinom i sunarodnjacima u novome kraju. Petar je prvi od troje njihove djece. U obitelji provodi mirno djetinjstvo, a u torontskoj župnoj zajednici hrvatskih iseljenikâ nalazi siguran oslonac.

Osnovnu i srednjoškolsku naobrazbu stječe u katoličkim školama svojega rodnoga grada. Potom na tamošnjemu državnom Sveučilištu studira urbanizam te diplomira u proljeće 1982.

Iako je mogao dobiti dobro plaćen posao u torontskomu uredu za urbanizam, Petar ostavlja lijepu karijeru, koja je pred njim stajala, i udoban život, koji mu je bio na dohvat ruke, te se u svojoj 23. godini odlučuje za svećenički poziv, da bi služio Bogu i ljudima.

Put do svećeništva

Donijevši čvrstu odluku da postane svećenik, ujesen 1982. obraća se tadašnjemu mostarsko-duvanjskom biskupu mons. Pavlu Žaniću i istodobno stalnomu apostolskom upravitelju Trebinjsko-mrkanske biskupije te ga moli da ga primi kao svećeničkoga kandidata Trebinjsko-mrkanske biskupije u kojoj su rođeni i odgojeni njegovi roditelji. Biskup ga rado prima te mu čak nudi da pođe u Rim na studij filozofije i teologije. Međutim, želeći bolje upoznati tadašnje prilike Crkve u Hrvatâ i ujedno usavršiti svoje znanje hrvatskoga jezika, Petar se odlučuje za filozofsko-teološki studij na Vrhbosanskoj bogosloviji u Sarajevu.

Nakon uspješnoga završetka školovanja na tome visokome crkvenom učilištu, biskup Pavao Žanić ga prvo redi za đakona Trebinjsko-mrkanske biskupije, a potom, na svetkovinu apostolskih prvaka svetoga Petra i Pavla, pučki zvanu Petrovo, za svećenika.

Kao mladi svećenik kratko je radio na hrvatskoj katoličkoj župi u Torontu, a potom ga njegov biskup Pavao Žanić šalje na daljnji studij u Rim. Upisuje kanonsko pravo na Fakultetu kanonskoga prava Papinskoga lateranskog sveučilišta i nastanjuje se u Papinskomu hrvatskom zavodu sv. Jeronima. Ubrzo biva primljen u Papinsku crkvenu akademiju (ustanovu za pripremu budućih diplomata Svete Stolice). Studij kanonskoga prava okončava obranom doktorske dizertacije i akademskim stupnjem doktora.

Diplomat tik uz dvojicu papâ

U diplomatsku diplomatsku službu Svete Stolice stupa 1. srpnja 1993.. Osim hrvatskoga i engleskoga jezika, koji su mu materinski jezici, govori također talijanski i francuski.

Prva diplomatska iskustva stječe u diplomatskim predstavništvima odnosno apostolskim nuncijaturama u Iranu i Litvi.

Premješten u Vatikanu, više je godina radio na Odjelu za opće poslove Državnoga tajništva, poglavito u uredu zamjenika za opće poslove Državnoga tajništva. Istodobno je od srpnja 2001. do prosinca 2009. bio i članom Upravnoga vijeća Vatikanskoga televizijskog središta (Centro Televisivo Vaticano, CTV).[1]

U lipnju je 2003. bio i član službene pratnje pape Ivana Pavla II. za njegova pastirskoga pohoda Hrvatskoj (od 5. do 9. lipnja 2003.) te Bosni i Hercegovini 23. lipnja 2003., to jest 100. i 101. apostolskoga putovanja izvan Rima i Italije.

U srpnju te iste 2003. povjerena mu je vrlo osjetljiva služba: služba prelata predvorja pape Ivana Pavla II. Istu mu službu povjerava i papa Benedikta XVI. nakon svojega izbora 19. travnja 2005.

Počastni naslov kapelana Njegove Svetosti dodijeljen mu je 1. srpnja 1994.,[2] a naslov pak počastnoga prelata Njegove Svetosti 9. rujna 2003.[3]

Nadbiskup i apostolski nuncij

2. prosinca 2009. papa Benedikt XVI. imenovao ga je nadbiskupom naslovnikom Sarsenteruma i apostolskim nuncijem u Kuvajtu, Bahreinu i Kataru te apostolskim delegatom za cijeli Arapski poluotok.[4].

Dobivši potrebne isprave, za biskupa je zaređen u mostarskoj stolnicastolnici odnosno katedrali u Mostaru 23. siječnja 2010. za vrijeme svečanoga Bogoslužja. Zareditelji su bili papin državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone, kao glavni zareditelj, te vrhbosanski nadbiskup metropolit kardinal Vinko Puljić i Mostarsko-duvanjski biskup mons. Ratko Perić, kao suzareditelji zajedno sa svim nazočnim katoličkim biskupima, među kojima su bili svi biskupi članovi Biskupske konferencije BiH (BK BiH) i Hrvatske biskupske konferencije (HBK) te nekolicina biskupâ iz Rima.

Biskupsko geslo

Biskupsko geslo mons. Petra Rajiča glasi: hrv Za slobodu nas Krist oslobodi, odnosno lat. Christus Dominus nos liberavit.

Bilješke

  1. Vidi, na primjer, Annuario Pontificio 2004, Vatikan 2004., str. 1210.
  2. Usp. AAS 86. (1994.), str. 1017. [1994%20-%20ocr.pdf],
  3. Usp. AAS 96 (2003.), str. 891. [1]
  4. Usp. AAS 101. (2009.), str. 1072. [2]; Bollettino della Sala Stampa della Santa Sede, br. 757/2009, od 2. prosinca 2009. [3]. - Vidi i Večernji list Papa imenovao Rajiča nuncijem u Kuvajtu