Grimorij: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka uređivanja
m Uklonjena promjena suradnika 89.172.194.140, vraćeno na zadnju inačicu suradnika RedBot
Redak 71: Redak 71:
* ''Knjiga sjenki'', [[wicca]]nski grimorij autora [[Greald Gardner|Geralda Gardnera]]
* ''Knjiga sjenki'', [[wicca]]nski grimorij autora [[Greald Gardner|Geralda Gardnera]]


=== 1998-2012 ===
==Bilješke==

*Grimorij Danas (2011)
*Današnji grimoriji su duži od ostalih sva pojedinost rituala ili prizivanja je detaljno opisana.
Najpoznatiji grimorij je Buckland's Complete Book of Witchcraft.U njegovoj knjizi se radi o Noćnim ritualima i svaka pojedinost je detaljno opisana.
Ljudi vjeruju kako im Magija pomaže u zdravlju i sreči,ali da bi se magija koristila svaki mag mora vjerovati da magija postoji i da je stvarna.
Prizivanje demona ili anđela bez grimorija bi moglo dovesti do velike nesreće.Moguća je smrt prizivača ili opsjednutost.Također i micanje stvari bez razloga.
Za korištenje grimorija i rituala najbolje je na noć punog mjeseca.Tada su rituali i prizivanje duhova najutjecajniji.Također ako se prizivaju duhovi,anđeli,demoni obavezno je napraviti magični krug i posvetiti ga.
*Ostale Knjige i Rituali:
*11 Lessons in Modern Magick by Donald Michael Kraig
*A Practical Guide to Witchcraft and Magick Spells
*Anna Riva's Candle Burning Magic(SpellBook of Rituals for Good and Evil)
*Awakening The Third Eye
*Francis Barrett - The Magus (book 1)
*Francis Barrett - The Magus (book 2)
*Gates of Dozak
*Instant haos
*Israel Regardie - The Complete Golden Dawn System of Magic
*Konstantinos - Summoning Spirits, The Art Of Magical Evocation
*The Goetia Ritual Book
*The Greater Key of Solomon - Book 1
*The Key To Solomon's Key (Secrets Of Magic & Masonry)
*The Lesser Key Of Solomon - Lemegeton I - Ars Goetia
*The Lesser Key of Solomon - The 2nd Book of the Lemegeton
*The Necromantic Ritual Book (Some People Consider It FAKE)
*Vol-3-Mysteria-Magica
*Waite, AE - 1913 The Book Of Ceremonial Magic (Book Of Black Magic And Pacts)
*Wiccan - E-Book - Alexandrian Book of Shadows (WICCA) (102 Pages) (Witch Craft, Druid, Occult, Magick, Spells)
*Frater Malak - The Mystic Grimoire Of Mighty Spells and Rituals
*Gothic_Grimoire_-_Konstantinos
*Grimoire Bestiae
*Wicca - The Craft - Grimoire of Eclectic Magick - Version 1

==Bilješke==
<references/>
<references/>



Inačica od 4. veljače 2012. u 01:48

Grimorij pape Honorija
Šesta i sedma Mojsijeva knjiga, New York, 1880.

Grimorij, također grimoar, (fr. grimoire) ili Knjiga sjenki, je tekstualni priručnik magije. Ovakvi priručnici poznati su širom Europe još od srednjeg vijeka.

Grimoriji sadrže upute kako napraviti magijske objekte, poput talismana i magičnog kruga, kako izvoditi magične čarolije, prizivati anđele i demone, daju njihova imena i karakteristike, nabrajaju čini za ljubav, ozdravljenje, uništenje neprijatelja, bogatstvo, bacanje uroka i slično. Za mnoge takve knjige i rukopise vjerovalo se kako i same imaju magijska svojstva.

Većina grimorija su apokrifni spisi koji su autorstvo atributirali znamenitim povijesnim osobama kako bi djelima dali autoritet i značaj.

Etimologija

Riječ "grimorij" ili "grimoar" vuče podrijetlo od starofrancuske riječi grammaire koja proizlazi od grčkog "grammatikos" u značenju pisana riječ. Taj izraz se počeo rabiti u srednjem vijeku za sve necrkvene knjige, koje su kao takve bile sumnjičene kao knjige magije. S vremenom se izraz lokalizirao isključivo na ona djela koja su doista sadržavala tekstove magije i okultnog.

Povijest

Stari vijek

Najstariji magijski tekstovi pronađeni su arheološkim iskapanjima u Egiptu i na glinenim pločicama iz Asurbanipalove knjižnice iz 7. stoljeća pr. Kr.[1], te zapisi rituala i prizivanja iz sumerskog grada Uruka, datirani u 5. i 4. stoljeće pr. Kr.[2]

Židovi su imali, također, razvijenu okultnu tradiciju. Prema biblijskoj tradiciji, autorstvo nad okultnim tekstovima pripisivano je još od antike židovskim patrijarsima i prorocima poput Henoka (Knjiga Henokova), Mojsija ( Knjige Mojsijeve) i Salomona (Clavicula Salomonis, Salomonov zavjet iz 1.-3. stoljeća i dr.).[3]

U vrijeme helenizma utjecaj židovske magije proširio se i na Egipat, gdje se isprepleo s egipatskom magijom. O tome svjedoče grčko-egipatski magijski papirusi pronađeni u 19. stoljeću na području nekadašnjeg helenističkog Egipta.[4]

Priznavanje kršćanstva kao jedine službene religije u Rimskom Carstvu, potisnulo je stara vjerovanja koja su žigosana kao poganska i neprimjerena za kršćane.

Srednji vijek

Prvi europski grimoriji nastajali su u srednjem vijeku, no u njima se očitava i starija hermetička tradicija, zasnovana na antičkim tradicijama i židovskom misticizmu. Širenje ezoterične misli na europski kontinent započelo je preko Iberijskog poluotoka pojavom arapskih i židovskih magijskih tekstova.

Najpoznatiji grimoriji u razdoblju srednjeg vijeka bili su:

Renesansa i barok

Prodorom novoplatonističke ezoterije s Istoka, padom Carigrada 1453., nastaju brojni magijski rukopisi koji autorstvo uglavnom pripisuju kralju Salomonu. U razdoblju djelovanja inkvizicije i lova na vještice, mnogi su grimoriji završili na "Indeksu zabranjenih knjiga" (Index Librorum Prohibitorum).

Najvažniji magijski tekstovi razdoblja renesanse i baroka su:

Početkom 17. stoljeća pojavljuju se prvi tiskani grimoriji, čime takva literature postaje dostupnija širem krugu obrazovanih ljudi.[5]

18. i 19. stoljeće

Unatoč pojavi prosvjetiteljstva, razvoju znanosti i racionalizma, vjerovanja u magiju i vještičarstvo preživjela su u Europi. U ovom vremenu nastaju i neki novi magijski tekstovi koji većinom imaju pretenziju postaviti vrijeme svog postanka u dalju prošlost kako bi dobili na vjerodostojnosti i auru tajanstvenosti:

20. stoljeće

U 20. stoljeću je, također zabilježena pojava određenih magijskih priručnika, ali i prva navala brojnih modernih grimorija.

Neki od važnijih knjiga iz ovog razdoblja su:

Bilješke

  1. Magija, str. 59.
  2. Davies, Owen, str. 8.
  3. Grimoires, str. 15.
  4. Davies, Owen, str. 9.-10.
  5. Havens, Nigel, str. 38.
  6. Davies, Owen, str. 114.

Literatura

Vanjske poveznice


Nedovršeni članak Grimorij koji govori o ezoteriji treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.