Zapovjedništvo specijalnih snaga OSRH
Zapovjedništvo specijalnih snaga | |
---|---|
Osnovana | veljača 2015. |
Država | Hrvatska |
Grana | Oružane snage Republike Hrvatske |
Vrsta | Specijalne Snage |
Uloga | Direktna akcija Specijalno izviđanje Protuterorizam Nekonvencionalno ratovanje Spašavanje taoca Vojna pomoć |
Veličina | 278 |
Sjedište | Vojarna stožerni brigadir Ante Šaškor, Delnice Vojarna Josip Jović, Udbina Vojarna admiral flote Sveto Letica - Barba, Split |
Nadimak | Zelene beretke |
Geslo | Viribus unitis lat. Zajedničkim snagama |
Dan postrojbe | 18. svibnja |
Sudjelovanje u borbama | Rat u Afganistanu (2003.-2021.) Operacija Atalanta (2014.-) EUFOR Tchad/RCA (2008.-2009.) |
Odlikovanja | Red bana Josipa Jelačića |
Zapovjednici | |
Trenutačni zapovjednik |
brigadir Ivan Miloš (2021.-) |
Istaknuti zapovjednici |
brigadni general Perica Turalija (2015.-2021.) |
Znakovlje | |
Znak raspoznavanja | zelena beretka s značkom ZSS-a |
Zapovjedništvo specijalnih snaga (kratica ZSS) je cjelina Oružanih snaga Republike Hrvatske, podređena Glavnom stožeru OSRH, čija je misija osigurati borbenu spremnost specijalnih snaga za operacije u obrani teritorijalne cjelovitosti, suvereniteta i neovisnosti Republike Hrvatske te za sudjelovanje u NATO i koalicijskim vođenim operacijama.
Zapovjedništvo specijalnih snaga nastalo je iz Bojne za specijalna djelovanja (BSD) koja je postojala od 8. rujna 2000. godine do prosinca 2014. godine, kada je u cilju reorganizacije i uspostavljanja nove strukture, a u skladu s odredbama Dugoročnog plana razvoja OS RH za razdoblje 2015. do 2024. godine, te odlukom Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga, odlukom ministra obrane RH i zapovijedi načelnika GS OS RH, pokrenuto gašenje BSD-a i stvaranje Zapovjedništva specijalnih snaga. Cilj preustrojavanja je stvaranje interoperabilnih, razmjestivih i spremnih snaga za specijalne operacije koje će biti sposobne odgovoriti svojim djelovanjem na trenutne i buduće sigurnosne izazove.
Početkom veljače 2015. godine ustrojeno je Zapovjedništvo specijalnih snaga koje u svom sastavu ima i pet ustrojbenih jedinica. Zapovjedna satnija, Komando satnija i Satnija za obuku se nalaze u Delnicama. 1. Grupa specijalnih snaga se nalazi u Udbini, a 2. grupa specijalnih snaga u ratnoj luci Lora u Splitu.
Sredinom 2019. godine dolazi do daljnjeg preustroja Zapovjedništva specijalnih snaga kada se Zapovjedništvo preustrojava u 5 grupa specijalnih snaga, te se uz dosadašnju 1. i 2. grupu specijalnih snaga osniva 3. grupa specijalnih snaga, 4. grupa specijalnih snaga namijenjena za zrakoplovne specijalne operacije te 5. grupa specijalnih snaga namijenjena za psihološke operacije.[1][2][3] Paralelno sa spomenutim preustrojem Zapovjedništva specijalnih snaga u 194. eskadrili osnovan je 3. vod za specijalne zrakoplovne namjene koji helikopterima Mi-171Sh do dolaska helikoptera UH-60M Blackhawk pruža helikoptersku potporu Zapovjedništvu specijalnih snaga.
ZSS dan postrojbe obilježava 18. svibnja kao obljetnicu osnivanja Specijalnih snaga Hrvatske vojske i Dan Zapovjedništva specijalnih snaga u spomen na 18. svibnja 1991. godine kada je ustrojena Bojna Zrinski kao prva elitna postrojba Hrvatske vojske. Njezinu tradiciju nastavila je Bojna za specijalna djelovanja, a kasnije novoustrojeno Zapovjedništvo specijalnih snaga.[4]
U Domovinskom ratu poginulo je 75 pripadnika specijalnih postrojbi Oružanih snaga RH, 286 je ranjeno, a 2 se i danas vode kao nestali.
U gotovo 20 godina sudjelovanja Oružanih snaga Republike Hrvatske u misijama potpore miru, HV nije imala nitijednog smrtno stradalog pripadnika sve do 24. srpnja 2019. godine kada je u napadu bombaša samoubojice na vojno vozilo HV u Kabulu, Afghanistanu od posljedica napada preminuo hrvatski specijalac, te pripadnik Zapovjedništva specijalnih snaga, skupnik Josip Briški. Skupnik Josip Briški posmrtno je odlikovan Redom kneza Domagoja s ogrlicom i Zlatnom Domovinskom medaljom te Brončanom zvijezdom Oružanih Snaga SAD-a, medaljom NATO-a za sudjelovanje u operaciji ISAF/RSM i značkom eksperta pješaštva američke kopnene vojske. U čast skupniku Briškom, Središte za međunarodne vojne operacije OSRH, danas nosi njegovo ime. Također, pripadnici ZSS-a svake godine njemu u čast održavaju memorijalno natjecanje u streljaštvu te svaki dan brinu o sjećanju kako na skupnika Josipa Briškog tako i na sve druge poginule pripadnike specijalnih postrojbi OSRH iz Domovinskog rata, čija je tradicija i ostavština čvrsto utkana u Zapovjedništvo specijalnih snaga.
Stalnim transformacijama i obliklovanjima vojnih sustava zbog novih izazova i postavljenih zadaća u OSRH, mjerodavne institucije su 2000. godine, donijele odluku o ustrojavanju nove postrojbe pod nazivom Bojna za specijalna djelovanja. Cilj ustrojavanja je bio stvaranje postrojbe koja će objediniti i prihvatiti nove standarde kako bi se što lakše Oružane snage RH integrirale u NATO savez.
Bojna za specijalna djelovanja je bila namjenska postrojba OSRH, koja je osnovana 8. rujna 2000. godine, a nastala je spajanjem djelatnika Središta za posebne borbene vještine iz Šepurina i dijelom pripadnika iz 1. hrvatskog gardijskog zdruga koji je svojim ustrojem bio višenamjenska postrojba OSRH. Premještanjem postrojbe iz vojarne Šepurine kod Zadra u vojarnu Drgomalj u Delnicama, krenulo se s realizacijom zadaća iz nove vizije razvoja OSRH.
Bojna za specijalna djelovanja postojala je do prosinca 2014. godine, kada je u cilju reorganizacije i uspostavljanja nove strukture, a u skladu s odredbama Dugoročnog plana razvoja OS RH za razdoblje 2015. do 2024. godine, te Odlukom Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga, Odlukom ministra Obrane RH i Zapovijedi načelnika GS OS RH, pokrenuto gašenje BSD-a i stvaranje Zapovjedništva specijalnih snaga. Cilj preustrojavanja je stvaranje interoperabilnih, razmjestivih i spremnih snaga za specijalne operacije koje će biti sposobne odgovoriti svojim djelovanjem na trenutne i buduće sigurnosne izazove.
Početkom veljače 2015. godine ustrojeno je Zapovjedništvo specijalnih snaga koje u svom sastavu ima i pet ustrojbenih jedinica. Zapovjedni i vodeći kadar Zapovjedništva specijalnih snaga čine pripadnici koji su proizašli iz rata, i koji su bili u sastavu specijalnih postrojbi, gardijskih brigada i izvidničkih postrojbi OSRH.
ZSS obilježava 18. svibnja kao obljetnicu osnivanja Specijalnih snaga Hrvatske vojske i Dan Zapovjedništva specijalnih snaga u spomen na 18. svibnja 1991. godine kada je ustrojena Bojna Zrinski kao prva elitna postrojba Hrvatske vojske. Njezinu tradiciju nastavila je Bojna za specijalna djelovanja, a kasnije novoustrojeno Zapovjedništvo specijalnih snaga.[4]
Zapovjedništvo Zapovjedništva specijalnih snaga - zapovjedna cjelina ZSS-a
Dom Zapovjedništva specijalnih snaga - administrativna cjelina ZSS-a
1. grupa specijalnih snaga - specijalizirana za provedbu operacija u kopnenom okruženju
2. grupa specijalnih snaga - specijalizirana za provedbu operacija i djelovanja ispod i/ili na vodenim površinama (mora, rijeke, jezera, obalna područja i sva ostala vodena okruženja).
3. grupa specijalnih snaga - unutar grupe djeluje Zapovjedništvo te Satnija za obuku, stoga je vrlo vjerojatno da je 3. GSS nositelj obučnih aktivnosti ZSS-a te da grupu vjejovatno sačinjava iskusni instruktorski kadar.
4. grupa specijalnih snaga - specijalizirana za zrakoplovne specijalne operacije
5. grupa specijalnih snaga - specijalizirana za psihološke operacije
Satnija za potporu - pruža sve oblike potpore potrebnih za svakodnevno funkcioniranje ZSS-a. Unutar satnije djeluje desetina službenih pasa K9.
Zapovjedništvo specijalnih snaga objedinjuje sposobnosti kroz četiri elementa koja se međusobno nadopunjuju: zapovjedni, operativni, potporni i obučni element.
Zapovjedni element priprema i upućuje pojedince, postrojbe i zapovjedništva u operacije/specijalne operacije ili aktivnosti koje imaju karakter operacija. Zapovjedni element je u potpori zapovjednom lancu OSRH pri planiranju i provedbi specijalnih operacija, pripremi i obučavanju snaga, pojačavanju zapovjedništva na strateškoj i operativnoj razini te izvršavanju ostalih zadaća od interesa za funkcioniranje OS RH.
Operativni element se sastoji od Grupa specijalnih snaga, jedna kopnena grupa (SO(L)TG) i jedna pomorska grupa (SO(M)TG), namijenjenih za planiranje i provedbu specijalnih operacija, samostalno uz podršku ili u potpori ostalih sastavnica ZSS i OSRH. Grupe specijalnih snaga se sastoje od zapovjedništva sa stožernim funkcijama od S-1 do S-6, Timova specijalnih snaga (TSS, eng. Special Operations Task Unit, SOTU), te voda za borbene potpore i elementa u službi borbene potpore. GSS su jezgro formiranja združenih namjenskih snaga. Timovi specijalnih snaga sastavljeni su od 12 pripadnika koji sukladno zadaćama razvijaju sposobnosti (izdvojenog) samostalnog djelovanja i reorganiziranja do 24 pripadnika.
Potporni element je nositelj svih oblika administrativne i logističke potpore koji su nužni za svakodnevno funkcioniranje, život i rad ZSS-a, te po potrebi ojačava Grupu specijalnih snaga potrebitim elementima.
Obučni element je nositelj obuke specijalnosti Specijalnih snaga što obuhvaća selekciju i kvalifikaciju (obuka dodatne osposobljenosti), te obuku naprednih vještina operativca specijalnih snaga.
- Suradnja s Oružanim snagama SAD-a
- Zapovjedništvo za specijalne operacije SAD-a,
- Zapovjedništvo specijalnih operacija Europa (SOCEUR, SAD)
- 19. grupa Specijalnih snaga
- Zapovjedništvo za specijalne operacije SAD-a,
- Suradnja s Britanskim oružanim snagama
- Suradnja s Njemačkim obrambenim snagama
- Kommando Spezialkräfte (KSK)
- Suradnja s OS Republike Poljske
- Zapovjedništvo za specijalne operacije Oružanih snaga Republike Poljske (POLSOCOM)
- Suradnja u sklopu Srednjoeuropske obrambene suradnje
Zapovjedništvo specijalnih snaga OS RH u sklopu obuke i pripreme svojih djelatnika surađuje s obučnim središtima NATO-a i saveznika:
- NATO Special Operations Headquarters – NATO SO School, Chievres, Belgija
- International Special Training Centre, Pfullendorf, Njemačka
- US Naval Small Craft Instruction and Technical Training School, Mississippi, SAD
- 7th Army Joint Multinational Training Command, Vilseck, Njemačka
- Multinational Center of Exelence on Mountain Training, Poljče, Slovenija
- EUFOR Tchad/RCA & MINURCAT Tchad/RCA (2 rotacije, 2008. – 2009.),
- MLOT timovi u operaciji ISAF (3 rotacije, 2008. – 2009.),
- OMLT (Kandak) u operaciji ISAF (1 rotacija, 2011.),
- MAT (Kandak) u operaciji ISAF (1 rotacija, 2012.),
- SOTU u operaciji ISAF – TF 50 (1 rotacija, 2014.),
- ISAF SOF CSOTF-10 (3 rotacije),
- NSOCC-A (3 rotacije),
- AAT / Door Gunners (2 rotacije),
- Pojedinačne pozicije u operaciji ISAF (u sklopu mađarskog PRT-a, 2010. – 2012.),
- Pojedinačne pozicije u operaciji ISAF (u sklopu škole VP ANA-e).
- brigadni general Perica Turalija (2015.-2021.)
- pukovnik Ante Carminatti (2021.-2021.)
- brigadir Ivan Miloš (2021.-)
Samokresi | |||
---|---|---|---|
Model | Slika | Kalibar | Porijeklo |
HS Produkt HS | 9x19mm | Hrvatska | |
HS Produkt SF | 9x19mm | Hrvatska | |
Strojnice | |||
Model | Slika | Kalibar | Porijeklo |
Heckler & Koch MP7 | 4.6x30mm | Njemačka | |
Heckler & Koch UMP | 9x19mm | Njemačka | |
Heckler & Koch MP5 | 9x19mm | Njemačka | |
Jurišne puške | |||
Model | Slika | Kalibar | Porijeklo |
HS Produkt VHS-2 | 5.56x45mm | Hrvatska | |
Heckler & Koch G-36 | 5.56x45mm | Njemačka | |
Heckler & Koch HK416 | 5.56x45mm | Njemačka | |
Colt M4 | 5.56x45mm | SAD | |
FN SCAR | 5.56x45mm | Belgija | |
FN F2000 | 5.56x45mm | Belgija | |
Puškostrojnice | |||
Model | Slika | Kalibar | Porijeklo |
FN Minimi | 5.56x45mm | Belgija | |
Heckler & Koch HK21 | 5.56x45mm | Njemačka | |
Browning M2 | 12.7x99mm | SAD | |
Snajperske puške | |||
Model | Slika | Kalibar | Porijeklo |
Heckler & Koch HK417 | 7.62×51mm | Njemačka | |
Remington M40 | 7.62×51mm | SAD | |
Sako TRG-42 | 7.62x67mm | Finska | |
Barrett M82 | 12.7×99mm | SAD | |
Metallic RT-20 | 20x110mm | Hrvatska | |
Bacači granata | |||
Model | Slika | Kalibar | Porijeklo |
HS Produkt VHS-BG | 40x46mm | Hrvatska | |
Heckler & Koch AG36 | 40x46mm | Njemačka | |
Metallic RBG-6 | 40x46mm | JAR | |
Mk 19 bacač granata | 40x53mm | SAD |
-
Zastava ZSS-a
-
Commando beretka
-
Pripadnici ZSS-a
-
Vježba Uskok 15'
-
Vježba Uskok 15'
-
Planinska vježba
-
2. GSS vježba
-
2. GSS
-
Ronioci
-
Postroj BSD-a
-
Vježba na Jarunu
-
Pokazna vježba
-
Vježba
-
Vježba
-
Padobranci
-
Vježba
-
Vježba s američkim ZSO
-
Zastava Zdruga
-
Obuka na moru
-
Obuka na moru
-
Obuka
-
Planinska obuka
-
Commando molitva
-
Doček poginulog pripadnika Josipa Briškog
- Bojna za specijalna djelovanja
- Bojna Frankopan
- Bojna Zrinski
- 1. hrvatski gardijski zdrug
- Zapovjedništvo za specijalne operacije (SAD)
- ↑ Hranj: moj plan za OS RH. Obrana i sigurnost (engleski). Pristupljeno 5. listopada 2021.
- ↑ Najelitnija postrojba: Ovako se pripremaju za najsloženije vojne zadaće i borbu protiv terorista. www.vecernji.hr. Pristupljeno 5. listopada 2021.
- ↑ Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o dodacima na plaću djelatnih vojnih osoba. narodne-novine.nn.hr. Pristupljeno 5. listopada 2021.
- ↑ a b Obilježen Dan Zapovjedništva specijalnih snaga, morh.hr
http://www.osrh.hr/#rubData/HTML/HR/O NAMA/ZSS/02_20150619_Postrojbe_ZSS_v1/Postrojbe_ZSS_HR.htm
https://obris.org/hrvatska/brigadir-milos-novi-zapovjednik-zss-a/
https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2019_10_94_1831.html
|