Treća hrvatska nogometna liga

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno s 3. HNL)
Jump to navigation Jump to search
Treća HNL
Sport nogomet
Država Flag of Croatia.svg Hrvatska
Osnovana 1991.
Viša liga Druga HNL
Niža liga Međužupanijska liga
Broj klubova 50 ukupno
Kupovi
 - domaći Hrvatski nogometni kup
Prvaci (2017./18.) Istok: Osijek II,
Zapad: Vinogradar (Lokošin Dol - Mladina),
Jug: Croatia Zmijavci


Treća hrvatska nogometna liga, poznata i kao Treća HNL je treći razred nogometnih liga u Hrvatskoj.

Treća liga odvojena je na tri zasebne lige: Zapad, Istok i Jug od kojih se svaka ima između 16 i 18 klubova. Natjecanje se odvija po dvostrukom bod sustavu i to u dvije nogometne sezone, jesen i proljeće. Raspored parova se utvrđuje ždrijebom broja pojedinog sudionika i to predstavlja ključ za primjenu Bergerove tablice, najkasnije 20 dana prije kalendarom predviđenog početka. Posljednja dva i/ili tri kola prvenstva igraju se istog dana i u isto vrijeme.[1]

Na kraju sezone, sva tri prvaka ostvaruju direktan plasman u 2. ligu. Posljednjeplasirani klubovi ispadaju u Međužupanijsku nogometnu ligu. "Ako prvoplasirani klub (ili drugoplasirani) određene skupine nije dobio licenciju za Drugu HNL u natjecateljskoj godini 2015/16. iz te skupine neće nitko napredovati. "[2]

Posljednjeplasirani klubovi iz ove lige ispadaju u Međužupanijsku ligu.

Liga je osnovana 1991. godine nakon odvajanja od Jugoslavenske lige.


Lige[uredi VE | uredi]

  • Županije su podijeljene u sljedeće lige:

Istok     [uredi VE | uredi]

Zapad     [uredi VE | uredi]

Jug     [uredi VE | uredi]

Klubovi[uredi VE | uredi]

 
3. HNL - Zapad 2018./2019.
Klub Grad
NK Dubrava Tim Kabel Zagreb
NK Dugo Selo Dugo Selo
NK HAŠK Zagreb Zagreb
NK Krk Krk
NK Maksimir Zagreb Zagreb
NK Opatija Opatija
NK Udarnik Kurilovec Kurilovec
NK Zagreb Zagreb
NK Jadran Poreč Poreč
NK Špansko Zagreb
NK Trnje Zagreb
NK Vinogradar Mladina Lokošin Dol
NK Vrapče Zagreb Zagreb
NK Vrbovec Vrbovec
NK Zagorec Krapina Krapina
NK Ponikve Zagreb
NK Novigrad Novigrad
NK Orijent 1919 Rijeka
 
3. HNL - Istok 2018./2019.
Klub Grad
HNK Cibalia Vinkovci
HNK Đakovo-Croatia Đakovo
HNK Vukovar 1991 Vukovar
NK Bedem Ivankovo
NK Belišće Belišće
NK Bjelovar Bjelovar
NK Čepin Čepin
NK Koprivnica Koprivnica
NK Marsonia Slavonski Brod
NK Mladost Ždralovi
NK Oriolik Oriovac
NK Slavija Pleternica
NK Slavonija Požega
NK Sloga Nova Gradiška
NK Vihor Jelisavac
NK Zrinski Jurjevac Punitovački
 
3. HNL - Jug 2018./2019.
Klub Grad
NK Croatia Zmijavci Zmijavci
RNK Split Split
NK Hrvace Hrvace
NK Jadran Luka Ploče Ploče
NK Junak Sinj
NK Kamen Ivanbegovina Ivanbegovina
NK Zadar Zadar
NK Urania Baška Voda Baška Voda
NK Neretvanac Opuzen Opuzen
NK Imotski Imotski
NK GOŠK Dubrovnik Dubrovnik
HNK Primorac Biograd na Moru Biograd na Moru
NK Primorac 1929 Stobreč Stobreč
NK Neretva Metković
NK Zagora Unešić Unešić
RNK Zmaj Makarska Makarska

Dosadašnji pobjednici[uredi VE | uredi]

Sezona Istok Sjever Središte Zapad Jug
1992. nije igrano Bjelovar (skupina A),
Vrapče Zagreb (skupina B i ukupni pobjednik)
nije postojala Nehaj Senj (Riječka skupina)
MC Rovinj (Istarska skupina i ukupni pobjednik)
Jadran Kaštel Sućurac i
Croatia Zmijavci
1992./93. Croatia Đakovo ? ? ? Uskok Klis
1993./94. Đakovo ? ? ? Mosor Žrnovnica
1994./95. ? ? ? ? Mladost Proložac i ?
1995./96. ? Varaždin NK Lučko i ? ? ?
1996./97. ? ? Stupnik i ? ? Urania Baška Voda i ?
1997./98. ? ? ? ? Imotski
1998./99. Marsonia Slavonski Brod Čazmatrans Čazma PIK Vrbovec Pomorac Kostrena Mosor Žrnovnica
1999./00. Papuk Velika Koprivnica TŠK Topolovac Žminj NK Hrvatski vitez Posedarje
2000./01. Metalac Osijek Koteks Podravac Virje Trnje Zagreb Uljanik Pula GOŠK Dubrovnik
2001./02. Dilj Vinkovci Mladost Prelog Napredak Velika Mlaka Opatija Primorac Stobreč
2002./03. Slavonija Požega Virovitica Segesta Sisak Žminj Mosor Žrnovnica
2003./04. Višnjevac Bjelovar Naftaš Ivanić Grad Draga Mošćenička Draga Mosor Žrnovnica
2004./05. Graničar Županja Mladost Molve Karlovac Istra Pula Konavljanin Čilipi
2005./06. Croatia Đakovo Suhopolje Moslavina Kutina Jadran Poreč GOŠK Dubrovnik
2006./07. Slavonac Stari Perkovci nije postojala nije postojala Vinogradar Mladina Trogir
2007./08. Suhopolje nije postojala nije postojala Karlovac Hrvace
2008./09. Grafičar-Vodovod Osijek nije postojala nije postojala Rudeš Zagreb Split
2009./10. Lipik nije postojala nije postojala Gorica (Velika Gorica) Dugopolje
2010./11. Podravina Ludbreg nije postojala nije postojala Radnik Sesvete Raštane (Gornje Raštane)
2011./12. BSK Bijelo Brdo Mladost Ždralovi nije postojala Zelina (Sveti Ivan Zelina) Raštane (Gornje Raštane)
2012./13. Slavonija Požega Mladost Ždralovi Segesta Sisak Grobničan Čavle Val Kaštel Stari
2013./14. BSK Bijelo Brdo Međimurje Čakovec Maksimir Zagreb Opatija Imotski
2014./15. Slavija Pleternica nije postojala nije postojala Dinamo II Zagreb Šibenik
2015./16. Međimurje Čakovec nije postojala nije postojala Novigrad Solin
2016./17. Međimurje Čakovec nije postojala nije postojala Vinogradar (Lokošin Dol - Mladina) Hajduk II Split
2017./18. Osijek II nije postojala nije postojala Vinogradar (Lokošin Dol - Mladina) Croatia Zmijavci
  • Napomena: tijekom prvih sezona pojedine skupine su imale nekoliko podskupina.

Izvori[uredi VE | uredi]

Vanjske poveznice[uredi VE | uredi]