Prijeđi na sadržaj

Nikola Tesla: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Redak 46: Redak 46:


== Vidi još ==
== Vidi još ==
* [http://www.hrvatskipravoslavci.com/index.php?option=com_content&view=article&id=6:tajna-strogo-skrivanog-dnevnika-nikole-tesle&catid=2:povijest&Itemid=6 Dnevnik Nikole Tsle]
* [http://www.hrvatskipravoslavci.com/index.php?option=com_content&view=article&id=6:tajna-strogo-skrivanog-dnevnika-nikole-tesle&catid=2:povijest&Itemid=6 Dnevnik Nikole Tesle]
<!-- * [[Popis Teslinih patenata i izuma]] (vratiti kad se napravi članak "Popis Teslinih patenata i izuma" -->
<!-- * [[Popis Teslinih patenata i izuma]] (vratiti kad se napravi članak "Popis Teslinih patenata i izuma" -->
* [[Tesla]]-jedinica
* [[Tesla]]-jedinica

Inačica od 26. prosinca 2009. u 23:40

Ovo je glavno značenje pojma Nikola Tesla. Za TV seriju iz 1977. pogledajte Nikola Tesla (TV serija).
Nikola Tesla

Rođenje 10. srpnja 1856.
Smiljan, Hrvatska
Smrt 7. siječnja 1943.
New York, SAD
Prebivalište Austro-Ugarska, Francuska, SAD
Etnicitet Pravoslavni Hrvat
Polje fizika, elektrotehnika
Poznat po generator, indukcijski motor, izmjenična struja
Istaknute nagrade Medalja Edison (1916.), Zlatna medalja Elliott Cresson (1893.), Medalja John Scott (1934.)
Portal o životopisima

Nikola Tesla (Smiljan, 10. srpnja 1856. - New York, 7. siječnja 1943.), znanstvenik i inovator svjetskog glasa. Radio je u području elektrotehnike i radiotehnike, te je izumio okretno magnetsko polje i višefazni sustav izmjeničnih struja.

Životopis

Tesla se rodio u Hrvatskoj, u mjestu Smiljan kod Gospića. Nikola je pohađao gimnaziju u Gospiću i Karlovcu, a elektrotehniku studirao u Grazu i Pragu. Radeći četiri godine kao inženjer u Budimpešti i Parizu izumio je okretno magnetsko polje i napravio prvi praktični motor za izmjeničnu struju. Godine 1884. odlazi u SAD i tri godine kasnije osniva vlastiti laboratorij, u kojem dolazi do svojih najvažnijih izuma - višefazni sustav izmjeničnih struja, koji je ubrzo izazvao velike izmjene u elektroindustriji. Godine 1887. i 1888. zaštićuje patentom jednofazni i višefazni elektromotor, sustav razvođenja, višefazni transformator sa željeznom jezgrom i 18 drugih.

U 1889. godini ostvaruje okretna dinama i transformatore izmjenične struje visokih frekvencija. Iste godine objavljuje i rezultate proučavanja fiziološkog djelovanja struja na čovjekovo tijelo i predlaže njihovu primjenu u liječenju. Od 1891. godine radi na ostvarenju bežičnog prijenosa poruka (radiovalovima) i razvođenju energije bežičnim metodama. U razdoblju 1896.-1914. patentira seriju izuma koji čine osnovu suvremene radiotehnike. Od njegovih 700 izuma nekoliko desetaka je našlo praktičnu upotrebu. U proljeće 1898. godine, na elektrotehničkoj izložbi u New Yorku prikazuje mogućnost daljinskog upravljanja brodom elektromagnetskim valovima. U 1934. proučava mogućnost razbijanja atomske jezgre pomoću elektrostatskih generatora visokog napona.

Rodna kuća i spomenik u Smiljanu

Bio je nominiran za Nobelovu nagradu, koju nikad nije dobio.

Povodom obljetnice stogodišnjice Teslina rođenja 1956. godine, jedinica za magnetsko polje (fizikalnu veličinu koja se u elektroinženjerskim krugovima naziva gustoća magnetskog toka) nazvana je tesla (T).

Godine ,internestki pretraživač Google obilježio je njegov rođendan posebno dizajniranim logotipom.[1]

Zanimljivosti

Neke Tesline tajne još nisu rastumačene.

Vidi još

Autentične zanimljivosti iz Teslinog dnevnika

"Drago mi je što me i Hrvati smatraju svojim jer su moji preci hrvatski koljenovići Draganići iz Zadra. Kao hrvatski ple-mići u 16. Stoljeću došli su u Liku i tu ostali. U Liku su moji prepreci došli preko Novog Vinodola. Preci moje majke, Kalinići, također su hrvatski plemići iz Novog Vinodola. Moj pradjed stjecajem okolnosti morao je otići u Bosansku krajinu (turska Hrvatska) i tamo se oženio pravoslavnom djevojkom i prešao na pravoslavlje. On je imao isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki kojom se obrađuje drvo i otud i moje sadašnje prezime Tesla. To je zapravo nadimak. Moj djed je bio časnik u ličkoj regimenti, a moj otac pravoslavni prota!“

Galerija slika

Vanjske poveznice

Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Nikola Tesla
Logotip Wikicitata
Logotip Wikicitata
Wikicitati imaju zbirke citata o temi Nikola Tesla

Izvori


Predložak:Link FA Predložak:Link FA