Prijeđi na sadržaj

Nuštar: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
m ispravak pov.
Redak 86: Redak 86:
*[http://www.vk-info.hr/nustemburg/ Nustemburg - Nuštar kroz povijest]
*[http://www.vk-info.hr/nustemburg/ Nustemburg - Nuštar kroz povijest]
*[http://www.os-zrinskih-nustar.skole.hr/ Stranica OŠ Zrinskih u Nuštru ]
*[http://www.os-zrinskih-nustar.skole.hr/ Stranica OŠ Zrinskih u Nuštru ]
*[http://hr-hr.facebook.com/pages/Vikingi-Nustar/32470948673/ Udruga navijača Vikinzi Nuštar]



{{Mrva-općina}}
{{Mrva-općina}}

Inačica od 26. travnja 2010. u 05:14

Predložak:Općina Nuštar je općina u Hrvatskoj.

Zemljopis

Općina Nuštar nalazi se u Vukovarsko-srijemskoj županiji između gradova Vinkovci i Vukovar. Općina Nuštar sastoji se od naselja Nuštar, Cerić i Marinci. Nuštar je najveće naselje.

Stanovništvo

Prema zadnjem popisu stanovništva općina Nuštar ima 5862 stanovnika od čega je prema starosti najviše od 15-19 godina a prema spolu ženski je brojniji sa 3010 od ukupnog broja. Naselje Nuštar broji 3606 stanovnika, Cerić 1460, a Marinci 796 stanovnika.

Povijest

Uprava

Gospodarstvo

Položaj Općine Nuštar

Poslovne zone "Sajmište" i "Dom"

  • Ukupna površina općine: 4 344 ha
  • Poljoprivredno zemljište: 3 608 ha
  • Šume: 270 ha
  • Ukupna površina zona: 17 ha
  • Udaljenost od autoceste: 23 km
  • Udaljenost od želj: pruge: 2 km
  • Udaljenost od luke Vukovar: 13 km
  • Udaljenost od Zračne luke Osijek, Klisa: 33 km

Sustav pogodnosti za ulagače

  • Područje posebne državne skrbi – 1. kategorija
  • Oslobođenje 91 % komunalne naknade za industrijske djelatnosti i usluge (osim trgovačkih djelatnosti), standardna naknada je 11 kn na 1 m³, jednokratno
  • Komunalni doprinos : oslobođenje za prve dvije godine
  • Oslobođenje naknade za vodnu naknadu i spajanje na kanalizaciju
  • Cijene zemljišta raspon od 10 kn po m² do 50 kn po m², ovisno o tipu djelatnosti i položaju unutar zone, može biti smanjeno po odluci općinskog poglavarstva

Poznate osobe

Ivica Čuljak - Satan Panonski (najveći Hrv. panker)

Spomenici i znamenitosti

Spomen obilježje poginulima i nestalim u Domovinskom ratu. (u centru Cerića)

Obrazovanje

  • OŠ Zrinskih (Nuštar) stranice škole
  • OŠ Zrinskih (Nuštar) Područna škola Cerić
  • OŠ Zrinskih (Nuštar) Područna škola Marinci

Kultura

  • HSKPD Seljačka sloga

Društvo s prekidima radi od 1936. godine . Njeguje pjesme, kola i običaje Nuštra: oljnog vatrogasnog društva Nuštra i radi do II. svj. rata. 1950. god. obnavlja se rad koji je pokrenuo pok. Miki Meštrović, društvo tada radi s kratkim prekidima a od 1967. .g neprekidno radi i broji oko 80 članova. U svojim nastupima prikazuju pjesmu i ples i običaje Nuštra: Ranče, Ciganka kolo, Tapše kolo, Naši šamac kopaju, Todora, Ide jesen, Tri livade nigdje lada nema, U livadi pod jasenom.Njeguju i prikazuju običaje: dolazak po mladu, raspremanje mlade, drugi dan svatova i pokladna povorka.

Ženska nošnja: najčešće je radna, a nosili su je u korizmi im za adventa. Vezenka je na redove, tkana i vezena najčešće u crnoj i crvenoj boji. Oplećak je heklani i oko rukava vezen. Marama je lapaskinja, pregača suknena, čarape štrikane sa sisicama ili na okanca, počne su heklane. Djevojke nose pletenicu kornjaču ili okruglu ukrašenu cvijećem i dukatima, s kudrom i skrajnicama. Udane žene nose crvenu šamiju pokrivenu bijelom šlingom, heklanom ili rasplitanom maramom.

Muška nošnja: košulja, gaće vezene ili rasplitane i priplitane, crni svileni prsluk ukrašen crvenim ili crnim šujtašem, bagom opanci, tkanica i kapa okićena cvijećem ili dukatom.

Šport

Aero klub "Fenix" – Cerić osnovan je 31. svibnja 1980. godine pod nazivom Aero klub "Rade Končar" Cerić. Do Domovinskog rata brojao je oko 30-ak članova u nekoliko sekcija (raketno-modelarskoj, zrakoplovno-modelarskoj i padobranskoj) od kojih su skoro svi učesnici Domovinskog rata, a dvojica su položili svoje živote za Domovinu.

Aktivnost se provodila u nekoliko sekcija od kojih je najznačajnija raketno-modelarska koja je brojala i najviše članova, a od najznačajnijih razultata te sekcije je da je oboren svjetski rekord u kategoriji raketa s padobranom (S-3-B) koji je ostao do danas.

Domovinskim ratom djelatnosti članova kluba usmjeravaju se za potrebe vojske kao npr. prepravka protugradnih raketa u bojeve, signalne rakete, osvjetljavajuće itd.

Nakon Domovinskog rata 1996.g. obnavlja se rad kluba i preimenuje se u Aero klub "Fenix"- Cerić, a sekcije djelatnosti su raketno-modelarska, zrakoplovno - modelarska, padobranska (paraglajderska) i maketarska sekcija. Pošto je selo bilo okupirano, privremene prostorije su u "Domu izviđača" u Vinkovcima, gdje se i odvijala aktivnost ovih sekcija. Značajniji rezultati su nekoliko prvih mjesta na 5. državnom prvenstvu maketara, 9. mjesto na europskom prvenstvu raketnih modelara u Ljubljani 1999.g., nekoliko prvih mjesta na 5. državnom prvenstvu raketnih modelara za seniore Vinkovci '99. kojeg smo bili organizatori.

U posljednjih par godina akcent je bačen na rad s mladima, posebno u raketno-modelarskoj sekciji koja broji oko 25 članova. S obzirom da još nismo riješili problem službenih prostorija i radionice, rad se odvija po privatnim kućama i prostorima, ali to nije trajno rješenje i bitno utječe na kvalitetu izobrazbe i natjecateljskih rezultata. Budući rad i kvaliteta ovisit će o rješavanju problema prostorija i dotoka financijskih sredstava za rad.

Boćarski klub u Ceriću

Vanjske poveznice

Nedovršeni članak Nuštar koji govori o općini treba dopuniti. Dopunite ga prema pravilima Wikipedije.

Predložak:Naselja u sastavu Općine Nuštar