Prijeđi na sadržaj

Kvalifikacije za Europsko prvenstvo u nogometu 2012.

Izvor: Wikipedija
Europske kvalifikacije
Europsko prvenstvo
1960. • 1964. • 1968. • 1972. • 1976. • 1980. • 1984. • 1988. • 1992. • 1996. • 2000. • 2004. • 2008. • 2012. • 2016. • 2020. • 2024.
Svjetsko prvenstvo
1958. • 1962. • 1966. • 1970. • 1974. • 1978. • 1982. • 1986. • 1990. • 1994. • 1998. • 2002. • 2006. • 2010. • 2014. • 2018. • 2022. • 2026.

Kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2012. u nogometu trajale su od kraja 2010. do kraja 2011. godine. Automatski su se kvalificirale reprezentacije domaćina Poljska i Ukrajina. Nastup su izborili pobjednici kvalifikacijskih skupina te najbolja drugoplasirana momčad, dok su se ostali drugoplasirani doigravali za završnicu prvenstva. Plasman na Europsko prvenstvo je na kraju izborilo 16 momčadi; po posljednji put u povijesti jer od 2016. prvenstvo ima 24 momčadi.

Kvalificirane momčadi

[uredi | uredi kôd]

██ Momčad je kvalificirana

██ Momčad se može kvalificirati

██ Momčad nije kvalificirana

██ Momčad nije član UEFA-e

Momčad Kvalificirana kao Osigurana kval.
Poljska domaćin18. travnja 2007.
Ukrajina domaćin18. travnja 2007.
Njemačka pobjednik skupine A2. rujna 2011.
Rusija pobjednik skupine B11. listopada 2011.
Italija pobjednik skupine C6. rujna 2011.
Francuska pobjednik skupine D11. listopada 2011.
Nizozemska pobjednik skupine E6. rujna 2011.
Grčka pobjednik skupine F11. listopada 2011.
Engleska pobjednik skupine G7. listopada 2011.
Danska pobjednik skupine H11. listopada 2011.
Španjolska pobjednik skupine I6. rujna 2011.
Švedska najbolji drugoplasirani11. listopada 2011.
Hrvatska pobjednik doigravanja15. studenog 2011.
Češka pobjednik doigravanja15. studenog 2011.
Irska pobjednik doigravanja15. studenog 2011.
Portugal pobjednik doigravanja15. studenog 2011.


Kvalifikacijske skupine

[uredi | uredi kôd]
Tablica boja
Momčadi su se izravno plasirale na Europsko prvenstvo
Momčadi su prošle u doigravanje za prolaz
Momčadi su ispale iz kvalifikacija

Skupina A

[uredi | uredi kôd]
Momčad Uta. Pob. Izj. Por. PoP PrP RP Bod.
Njemačka 101000347+2730
Turska 105231311+217
Belgija 104332115+615
Austrija 103341617−112
Azerbajdžan 102171026−167
Kazahstan 10118624−184
 
Austrija —3:00:21:22:00:0
Azerbajdžan 1:4—1:11:33:21:0
Belgija 4:44:1—0:14:11:1
Njemačka 6:26:13:1—4:03:0
Kazahstan 0:02:10:20:3—0:3
Turska 2:01:03:21:32:1—

Skupina B

[uredi | uredi kôd]
Momčad Uta. Pob. Izj. Por. PoP PrP RP Bod.
Rusija 10721174+1323
Irska 10631157+821
Armenija 105232210+1217
Slovačka 10433710–315
Makedonija 10226814−68
Andora 100010125−240
 
Andora —0:30:20:20:20:1
Armenija 4:0—4:10:10:03:1
Makedonija 1:02:2—0:20:11:1
Irska 3:12:12:1—2:30:0
Rusija 6:03:11:00:0—0:1
Slovačka 1:00:41:01:10:1—

Skupina C

[uredi | uredi kôd]
Momčad Uta. Pob. Izj. Por. PoP PrP RP Bod.
Italija 10820202+1826
Estonija 105141514+116
Srbija 104331312+115
Slovenija 10424117+414
Sjeverna Irska 10235913−49
Farski Otoci 10118626−204
 
Estonija —2:11:24:11:10:1
Farski Otoci 2:0—0:11:10:30:2
Italija 3:05:0—3:0 3:0*1:0
Sjeverna Irska 1:24:00:0—0:10:0
Srbija 1:33:11:12:1—1:1
Slovenija 1:25:10:10:11:0—
* Susret između Italije i Srbije odgođen je nakon šest minuta zbog nereda srpskih navijača.[1] UEFA-ina Disciplinska komisija je Italiji dodijelila rezultat od 3:0.[2]

Skupina D

[uredi | uredi kôd]
Momčad Uta. Pob. Izj. Por. PoP PrP RP Bod.
Francuska 10631154+1121
Bosna i Hercegovina 10622178+920
Rumunjska 10352139+414
Bjelorusija 1034387+113
Albanija 10235714−79
Luksemburg 10118321−184
 
Albanija —1:01:11:21:01:1
Bjelorusija 2:0—0:21:12:00:0
Bosna i Hercegovina 2:01:0—0:25:02:1
Francuska 3:00:11:1—2:02:0
Luksemburg 2:10:00:30:2—0:2
Rumunjska 1:12:23:00:03:1—

Skupina E

[uredi | uredi kôd]
Momčad Uta. Pob. Izj. Por. PoP PrP RP Bod.
Nizozemska 10901378+2927
Švedska 108023111+2024
Mađarska 106132214+819
Finska 103161616010
Moldavija 103071016−49
San Marino 100010053−530
 
Finska —1:24:10:28:01:2
Mađarska 0:0—2:10:48:02:1
Moldavija 2:00:2—0:14:01:4
Nizozemska 2–15:31:0—11:04:1
San Marino 0:10:30:20:5—0:5
Švedska 5:02:02:13:26:0—

Skupina F

[uredi | uredi kôd]
Momčad Uta. Pob. Izj. Por. PoP PrP RP Bod.
Grčka 10730145+924
Hrvatska 10712187+1122
Izrael 105141311+216
Latvija 10325912-311
Gruzija 1024479-210
Malta 10019421-71
 
Hrvatska — 2:1 0:0 3:1 2:0 3:0
Gruzija 1:0 — 1:2 0:0 0:1 1:0
Grčka 2:0 1:1 — 2:1 1:0 3:1
Izrael 1:2 1:0 0:1 — 2:1 3:1
Latvija 0:3 1:1 1:1 1:2 — 2:0
Malta 1:3 1:1 0:1 0:2 0:2 —

Skupina G

[uredi | uredi kôd]
Momčad Uta. Pob. Izj. Por. PoP PrP RP Bod.
Engleska 8530175+1218
Crna Gora 833277012
Švicarska 83231210+211
Wales 8305610−49
Bugarska 8125313−105
 
Bugarska —0:30:10:00:1
Engleska 4:0—0:02:21:0
Crna Gora 1:12:2—1:01:0
Švicarska 3:11:32:0—4:1
Wales 0:10:22:12:0—

Skupina H

[uredi | uredi kôd]
Momčad Uta. Pob. Izj. Por. PoP PrP RP Bod.
Danska 8611156+919
Portugal 85122112+916
Norveška 8512107+316
Island 8116614−84
Cipar 8026720−132
 
Cipar —1:40:01:20:4
Danska 2:0—1:02:02:1
Island 1:00:2—1:21:3
Norveška 3:11:11:0—1:0
Portugal 4:43:15:31:0—

Skupina I

[uredi | uredi kôd]
Momčad Uta. Pob. Izj. Por. PoP PrP RP Bod.
Španjolska 8800266+2024
Češka 8413128+413
Škotska 8323910−111
Litva 8125413−95
Lihtenštajn 8116317−144
 
Češka —2:00:11:00:2
Lihtenštajn 0:2—2:00:10:4
Litva 1:40:0—0:01:3
Škotska 2:22:11:0—2:3
Španjolska 2:16:03:13:1—

Dodatne kvalifikacije

[uredi | uredi kôd]

Drugoplasirane momčadi u skupinama doigravale su se za prolazak u završnicu prvenstva. Iznimka je samo Švedska, koja je imala najviše bodova u susretima s prvih pet ekipa u svojoj skupini. Ostalih osam ekipa se doigravalo u 4 utakmice. Četiri pobjednika, odlučenim po standardnim pravilima UEFA-e, prošlo će u natjecanje po skupinama Europskog prvenstva 2012.

Položaji u skupinama

[uredi | uredi kôd]
# Momčad Skupina Uta. Pob. Izj. Por. Gol. GR Bod. 6-plasirani u skupini
1. Švedska E860220:11+918 San Marino
2. Portugal H851221:12+916–
3. Hrvatska F851212:6+616 Malta
4. Irska B843110:6+415 Andora
5. Bosna i Hercegovina D84229:8+114 Luksemburg
6. Češka I841312:8+413–
7. Estonija C841313:11+213 Farski Otoci
8. Crna Gora G83327:7012–
9. Turska A83238:10-211 Kazahstan

Nositelji i nenositelji

[uredi | uredi kôd]
Zbigniew Boniek tijekom ždrijeba

Nositelji doigravanja odlučeni su prema posebnim UEFA-inim koefcijentima. Koristilo se 20% uspjeha u kvalifikacijama i završnici Eura 2008., 40% uspjeha na kvalifikacijama i završnici SP-a 2010., i 40% uspjeha na ovogodišnjim kvalifikacijama. Ždrijeb je održan 13. listopada 2011. u Krakówu, Poljska.

Nositelji Nenositelji
Momčad Koef. Momčad Koef.
Hrvatska 32 723 Turska 27 601
Portugal 31 202 Bosna i Hercegovina 27 199
Irska 28 203 Crna Gora 21 876
Češka 27 982 Estonija 20 355

Utakmice

[uredi | uredi kôd]

Prve su se utakmice igrale 11. studenog, a uzvrati 15. studenog 2011. Četiri se pobjednika izravno kvalificiralo na završnicu prvenstva.

Prva momčad Rez. Druga momčad 1. ut. 2. ut.
Turska 0:3 Hrvatska 0:3 0:0
Estonija 1:5 Irska 0:4 1:1
Češka 3:0 Crna Gora 2:0 1:0
Bosna i Hercegovina 2:6 Portugal 0:0 2:6

Prve utakmice

[uredi | uredi kôd]
11. studenog 2011.
20:00 (UTC+1)
Bosna i Hercegovina 0 : 0 Portugal Stadion Bilino polje, Zenica
Broj gledatelja: 15 292
Sudac: Howard Webb (Engleska)
(izvještaj)

11. studenog 2011.
20:15 (UTC+1)
Češka 2 : 0 Crna Gora Generali Arena, Prag
Broj gledatelja: 14 560
Sudac: Martin Atkinson (Engleska)
Pilař Pogodak nakon 63 minuta 63'
Sivok Pogodak nakon 90+2 minuta 90+2'
(izvještaj)

11. studenog 2011.
21:05 (UTC+2)
Turska 0 : 3 Hrvatska Türk Telekom Arena, Istanbul
Broj gledatelja: 47 000
Sudac: Felix Brych (Njemačka)
(izvještaj) Olić Pogodak nakon 2 minuta 2'
Mandžukić Pogodak nakon 32 minuta 32'
Ćorluka Pogodak nakon 51 minuta 51'

11. studenog 2011.
21:45 (UTC+2)
Estonija 0 : 4 Irska A. Le Coq Arena, Tallinn
Broj gledatelja: 10 500
Sudac: Viktor Kassai (Mađarska)
(izvještaj) Andrews Pogodak nakon 13 minuta 13'
Walters Pogodak nakon 67 minuta 67'
Keane Pogodak nakon 71 minuta 71' Pogodak nakon 88 minuta 88' (11 m)

Uzvratne utakmice

[uredi | uredi kôd]
15. studenog 2011.
20:05 (UTC+1)
Hrvatska 0 : 0 Turska Stadion Maksimir, Zagreb
Broj gledatelja: 26 371
Sudac: Pedro Proença (Portugal)
(izvještaj)

15. studenog 2011.
20:15 (UTC+1)
Crna Gora 0 : 1 Češka Gradski stadion, Podgorica
Broj gledatelja: 10 100
Sudac: Nicola Rizzoli (Italija)
(izvještaj) Jiráček Pogodak nakon 81 minuta 81'

15. studenog 2011.
19:45 (UTC±0)
Irska 1 : 1 Estonija Aviva Stadium, Dublin
Broj gledatelja: 51 151
Sudac: Björn Kuipers (Nizozemska)
Ward Pogodak nakon 32 minuta 32' (izvještaj) Vassiljev Pogodak nakon 57 minuta 57'

15. studenog 2011.
21:00 (UTC±0)
Portugal 6 : 2 Bosna i Hercegovina Estádio José Alvalade, Lisabon
Broj gledatelja: 47 728
Sudac: Wolfgang Stark (Njemačka)
Ronaldo Pogodak nakon 8 minuta 8' Pogodak nakon 53 minuta 53'
Nani Pogodak nakon 24 minuta 24'
Postiga Pogodak nakon 72 minuta 72' Pogodak nakon 82 minuta 82'
Veloso Pogodak nakon 80 minuta 80'
(izvještaj) Misimović Pogodak nakon 41 minuta 41' (11 m)
Spahić Pogodak nakon 65 minuta 65'

Najbolji strijelci

[uredi | uredi kôd]

12 golova
9 golova
7 golova
6 golova
5 golova

Izvori

[uredi | uredi kôd]

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]