Prijeđi na sadržaj

Portal: zrakoplovstvo

Izvor: Wikipedija


Zrakoplovstvo ili drugim riječima zračni prijevoz podrazumijeva cjelokupnu avio-industriju i sam let zrakoplova. U zrakoplove spadaju sve letjelice lakše od zraka (baloni, cepelini) i letjelice teže od zraka (avioni, helikopteri). Prošlo je više od 100 godina kada su 17. prosinca 1903. braća Wright uspjeli uzletjeti sa svojim Flayerom. I prije tog povijesnog događaja čovjek je letio uz pomoć balona, prepušten sili vjetra i zračnim strujama. Naš prvi zrakoplovac bio je Dragutin Novak koji je s uzletišta u Črnomercu u Zagrebu 22./23. lipnja 1910. godine uzletio zrakoplovom konstruktora Slavoljuba Penkale. Od tih vremena čovjek nije osvojio samo zračni prostor nego se i otisnuo u svemir. Zrakoplov je približio svaku točku na Zemlji a zračni promet postao je najsigurniji i najbrži način prijevoza.

Jeste li znali?
/Jeste li znali/47
 uredi     
  • ...da su putnici koji su ostali živi nakon pada Fairchild FH-227 urugvajskog ratnog zrakoplovstva 1972. ostali živi hraneći se tijelima mrtvih putnika? Spasioci su ih pronašli dva mjeseca kasnije.
  • ...da je 1984. pilot Boeinga 767 Air Canade uspio sletjeti u Gimlij, iako je zrakoplov tijekom leta iz Montreala prema Edmontonu ostao bez goriva?
  • ...da je prvi zrakoplov s rotorom predstavljen još 1907. godine a mogao je ponijeti jednu osobu?
  • ...da su 23. i 24. rujna 1916. u masovnom zračnom napadu na Englesku učestvovala jedanaest cepelina? Dva su oborena: LZ 76 oboren je sa zemlje a LZ 74 oborio je poručnik Frederick Sowrey.
  • ...da je Sjeverno korejski pilot uspio je dovesti svoj oštećeni MiG-15 desno) u Seoul za što je nagrađen s 100.000 US $?
Novosti
/Novosti
 uredi     
Šest aviona Pilatus PC-9M HRZ-a i PZO-a u formaciji akrobatske grupe Krila Oluje, koji su izveli manji dio svog programa.
Šest aviona Pilatus PC-9M HRZ-a i PZO-a u formaciji akrobatske grupe Krila Oluje, koji su izveli manji dio svog programa.

4. kolovoza 2015.

U sklopu zrakoplovnoga dijela programa Svečanoga mimohoda povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja te 20-godišnjice vojno-redarstvene operacije Oluje sudjelovalo je 30 zrakoplova.

19. siječnja 2014.

Priznanje "Ponos Hrvatske" koje svake godine dodjeljuje istoimena udruga pojedincima i grupama za humanost, hrabrost, dobrotu i nesebičnost uručeno je Eskadrili transportnih helikoptera 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO. Eskadrila uz redovne zadatke obavlja i hitne medicinske letove, letove traganja i spašavanja a s helikopterom Mil Mi-8 sudjeluje u gašenju požara.

5. prosinca 2013.

Međunarodni koncesionar kojeg predvodi francuski ZAIC (Zagreb Airport International Company) preuzeo je zagrebački aerodrom.

8. studenoga 2013.

Na Zračnu luku Zagreb sletjeo je najveći avion na svijetu - Antonov An-225-Mriya. Avion je došao po transformator težak 140 tona koji je za filipinskog kupca izrađen u Končaru.

* S dopuštenjem preuzeto s: Aerosvijet, hrvatski zrakoplovni portal

Ostali projekti
:wikimedia:Our projects
 uredi     
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Zrakoplovstvo
Wječnik ima rječničku natuknicu zrakoplov
Wikiknjige imaju gradivo o temi Kategorija:Zrakoplovstvo
Wikicitati imaju zbirke citata o temi Zrakoplovstvo
 Ostali portali na hrvatskoj wikipediji
Biologija Europa Film Fizika Francuska Glazba Hrvatska Kemija Kršćanstvo
Likovna
umjetnost
Nogomet Njemačka Povijest Šport Zemljopis Zrakoplovstvo Widra Životopis